İncelemeler

Hepimiz Cüceyiz! – We Are The Dwarves İncelemesi

We-Are-The-Dwarves-banner

Astronot cücelerimizle bir maceraya çıktık ve gelin birlikte neler görüp neler yaşadığımıza bakalım.

Direkt astronot cüce deyince aklınızda az çok bir şeyler şekillenmiştir. Açıkçası ben bu birleşimle pek karşılaşmadım. Lafı fazla uzatmadan beta aşamasında incelediğim, Whale Rock Games’in yaptığı We Are The Dwarves oyununa geçelim.

Öncelikle oyunun geçtiği ortamı ve hikayeyi değerlendirelim. En çok beğendiğim özelliği, yaşanılan alanı uzay boyutunda ters çevirmeleri. Yani uzayda boşluk yerine taşlar var ve cücelerimiz hayatlarını bu taş-uzay sistemindeki mağaralarda geçiriyor. Bu mağara sistemlerinde yıldız adını verdikleri parlayan ve farklı özellikleri olan büyük taşlar bulunabiliyor. Hikayemiz de bu taşların ölmeye başladığı ve cücelerin birleşip yeni yaşam alanları aramaya çıkmasıyla başlıyor. Taş-uzayın derin katmanlarında bir kaza geçirdikten sonra sadece 3 cüce hayatta kalıyor ve bunların derin uzaydaki maceralarına ortak oluyoruz.

We are the dwarves

İşin aksiyon kısmına gelecek olursak, oyunu izometrik kamera açısıyla oynuyoruz. Başlangıçta tutorial niteliğinde birbirinden farklı rollerde olan, 3 cüceyi tek tek oynayıp öğrendikten sonra hepsinin birden kontrolü bize veriliyor. Bu cüceler; Forcer uzaktan savaşan ve destekçi arkadaşımız, Smashfist düşmanların ortasına dalan, yakın dövüşçü abimiz, Shadow ise işini gizliden gizliye halleden suikastçımız. Her karakterin kendine has oynanış tarzı var ve bunları, savaş sırasında zamanı yavaşlatıp her karaktere ayrı ayrı komut vererek gerçekleştiriyoruz.
Savaş alanını iyi incelemek lazım bu sayede hem çalı, siper gibi yapıları bulabiliyoruz hem de yeteneklerimizi geliştirmeye ve zırhımızı onarmaya yarayan mineralleri topluyoruz. Ayrıca düşman birimleri kokuya, sese ve değişik uyartılara karşı hassas olabiliyor. Stratejimizi bunları göz önüne alarak kurmalıyız yoksa çok sık en son kayıt noktasına dönerken buluyoruz kendimizi.

We are the dwarves

Oyunun görselliği yerinde, özellikle bitki ve yaratık modelleri uzay-mağaralarındaki ekosistem atmosferini başarılı bir şekilde verebilmiş.

Beta sürümü olmasından dolayı (umarım öyledir) bazı can sıkan ve oyun keyfini baltalayan hatalarla karşılaştım. En büyük hata ışıklandırma hakkında. Zaten olaylar mağaralarda geçiyor üstüne üstlük sabit durduğum halde kamera açısını döndürmemle ortam birden kararıyor. Çoğu aksiyona tek bir kamera açısıyla girmek zorunda kaldım. Oyunun ayarlar menüsünden dil seçeneğini geri İngilizce yapamadım. Menülerde ve oyunda sanki fare imleci biraz ağır kalıyor yani hedef alırken veya bir yere tıklarken fareyi iyice hizalamanız gerekiyor. Oyundaki Türkçe çevirilerinin de baştan elden geçirilmesi lazım.

We are the dwarves

Bir noktadan sonra bütün düşman tiplerine aynı taktiği uygulayıp oyunun tekrardan dolayı sıkma ihtimalide var. Eğer betadaki hatalar giderilmişse elimizde güzel bir alternatif olacaktır. Oyunun tam sürümü yayınlandı ve fiyatı da gayet uygun seviyelerde. Hikaye ortalama seviye olsa yeter ve taktiksel aksiyon arıyorum diyorsanız bir bakmanızda fayda var. Oyunu buradan satın alabilirsiniz.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.