Anasayfa » İncelemeler » Game Tycoon 1.5 İncelemesi

Game Tycoon 1.5 İncelemesi

game-tycoon-banner

Çayınızı kahvenizi alıp Tycoon konseptinin içerisinde kaybolmayı seven bir nesil olarak yetiştik. Yeni nesil bu konuda fazlasıyla kısır.

30’una yaklaşmış hatta aşmış kitlenin bir Sim City, Roller Coaster Tycoon, Railroad Tycoon, Traffic Tycoon ya da Cinema Tycoon gibi oyunların çoğunu hatırlamazlar (ya da remake’leri olduğunda o şekilde haberleri olur). Bu ve benzeri durumlar yaşanırken biz bu türe bayılan insanlar ise firmaların bu tarz oyunlar ortaya sürmesiyle fazlasıyla mutlu oluyoruz. Yeni mutluluğumuzun adı Game Tycoon 1.5. İsmi iskender porsiyonunu çağrıştırsa da 2006 yılında çıkmış Game Tycoon’un eli yüzü toparlanmış yenilenmeye çalışılmış, 2. oyun çıkmadan bi hatırlatma babında hazırlanmış versiyonu.

game-tycoon-1Oyun yapma mevzusuna atılan birinin gözünden 1982 yılı itibariyle başlayan bir serüvene dahil oluyoruz. Yükselen değer olarak oyun endüstrisi ve oyun yapımcılığına kafayı takan karakterimiz (biz işte, oyun oynayıp para kazanma derdinde olan biz) sektöre balıklamasına dalıyor.

Olaylardan habersiz, cebinde 5 kuruşu olmadan lap diye girdiği sektörde önce mevzuyu anlamaya ve yorumlamaya çalışıyoruz. Her şeyin başı para diyerek bankaya sırtımızı yaslıyor ve ilk borcumuzu çekerek bir rüyaya adım atıyoruz. FRPNET LTD.ŞTİ. diyerek başladığımız bu macerada sektörün ne kadar karmaşık olduğunu da görüyoruz. Oyun adı altında bir şirket yönettiğimizi, projeler üretip büyümeye çalıştığımızı asla unutmamak gerekiyor. Ayağı yorgana göre uzatmak her tycoon oyununda olduğu gibi bu oyunda da hayati önem arz ediyor.

İlginizi Çekebilir  Steam'de Kış İndirimleri Başladı

game-tycoon-2Parayı bankadan sıcak sıcak çekip konunun devamında hemen çalışmalara başlayabiliyorsunuz. Üretilecek oyunun türünü belirleme, üretim sürecinde ne kadarlık bütçe ayırma, yazılımcısı, oyun tasarımcısı, görsel yönetmeni derken üretimi tamamlama kısmına kadar olağan sorunlarla karşılaşıyoruz. Devamında üretim bandı, kaç adet basalım, promosyonları neler olsun, şapka mı verelim t-shirt mü koyalım gibi sorularla paketleme seansına ve devamında da pazarlama ve pazara nüfus etme çalışmalarına dönüyor.

Oyun oldukça eski fakat pazarlama mekaniklerinden tutun da oyun üretimi ve piyasa tarzı sizi bu konuda tatmin edecektir diye düşünüyorum. Rakiplerinin farkını gözardı edip keyifli bir haftasonu çerezi niyetine bu oyuna gözatabilirsiniz.