İncelemeler

Game Tycoon 1.5 İncelemesi

game-tycoon-banner

Çayınızı kahvenizi alıp Tycoon konseptinin içerisinde kaybolmayı seven bir nesil olarak yetiştik. Yeni nesil bu konuda fazlasıyla kısır.

30’una yaklaşmış hatta aşmış kitlenin bir Sim City, Roller Coaster Tycoon, Railroad Tycoon, Traffic Tycoon ya da Cinema Tycoon gibi oyunların çoğunu hatırlamazlar (ya da remake’leri olduğunda o şekilde haberleri olur). Bu ve benzeri durumlar yaşanırken biz bu türe bayılan insanlar ise firmaların bu tarz oyunlar ortaya sürmesiyle fazlasıyla mutlu oluyoruz. Yeni mutluluğumuzun adı Game Tycoon 1.5. İsmi iskender porsiyonunu çağrıştırsa da 2006 yılında çıkmış Game Tycoon’un eli yüzü toparlanmış yenilenmeye çalışılmış, 2. oyun çıkmadan bi hatırlatma babında hazırlanmış versiyonu.

game-tycoon-1Oyun yapma mevzusuna atılan birinin gözünden 1982 yılı itibariyle başlayan bir serüvene dahil oluyoruz. Yükselen değer olarak oyun endüstrisi ve oyun yapımcılığına kafayı takan karakterimiz (biz işte, oyun oynayıp para kazanma derdinde olan biz) sektöre balıklamasına dalıyor.

Olaylardan habersiz, cebinde 5 kuruşu olmadan lap diye girdiği sektörde önce mevzuyu anlamaya ve yorumlamaya çalışıyoruz. Her şeyin başı para diyerek bankaya sırtımızı yaslıyor ve ilk borcumuzu çekerek bir rüyaya adım atıyoruz. FRPNET LTD.ŞTİ. diyerek başladığımız bu macerada sektörün ne kadar karmaşık olduğunu da görüyoruz. Oyun adı altında bir şirket yönettiğimizi, projeler üretip büyümeye çalıştığımızı asla unutmamak gerekiyor. Ayağı yorgana göre uzatmak her tycoon oyununda olduğu gibi bu oyunda da hayati önem arz ediyor.

game-tycoon-2Parayı bankadan sıcak sıcak çekip konunun devamında hemen çalışmalara başlayabiliyorsunuz. Üretilecek oyunun türünü belirleme, üretim sürecinde ne kadarlık bütçe ayırma, yazılımcısı, oyun tasarımcısı, görsel yönetmeni derken üretimi tamamlama kısmına kadar olağan sorunlarla karşılaşıyoruz. Devamında üretim bandı, kaç adet basalım, promosyonları neler olsun, şapka mı verelim t-shirt mü koyalım gibi sorularla paketleme seansına ve devamında da pazarlama ve pazara nüfus etme çalışmalarına dönüyor.

Oyun oldukça eski fakat pazarlama mekaniklerinden tutun da oyun üretimi ve piyasa tarzı sizi bu konuda tatmin edecektir diye düşünüyorum. Rakiplerinin farkını gözardı edip keyifli bir haftasonu çerezi niyetine bu oyuna gözatabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  GameX Ödülleri 2015'in Kazanan İsimleri Belli Oldu

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. de da bağlaçlarını doğru kullanın yahu … “pazarlama mekaniklerinden tutunda”

  2. bu içerik hiçbir kurala uyulmadan yazılacaktır, çünkü yazar öyle istemektedir.

    -de -da’ya takılarak cevap yazıyorsan teşekkür ediyoruz sana, TDK’nın gücü üzerinden eksik olmasın. Yazının geri kalanından sırf -de -da yüzünden birşey anlamadıysan sana ayırıp yollarım tekrar.

  3. Sen bilirkişi misin? Sen TDK’nın ajanı mısın? Yoksa İlber Ortaylı’nın kayıp torunu mu? Kimsin sen? Çık dışarı ÇIK!

  4. oyun ilgisini çeken arkadaşlar için 2012 yılında piyasaya çıkan Game Dev Tycoon isimli bağımsız yapımı öneririm çok keyifli bir iş ortaya çıkartmışlar oynanmaya değer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.