İncelemeler

Drizzt Do’Urden’s Guide to the Underdark

Bu kitap 1999 yılında, daha önce incelemesini yaptığım “The Drow of the Underdark” kitabından 2 yıl sonra Eric L. Boyd tarafından yazılmıştır fakat bu kitaba referanslar içerir. Advanced Dungeons & Dragons kaynak kitaplarındandır. Unutulmuş Diyarlar için TSR Inc. tarafından yayınlanmıştır ve genel anlamıyla Karanlıkaltı şehirlerini anlatan bir yapıya sahiptir fakat Karanlıkaltı şehirleri hakkında en geniş kapsamlı bilgiyi içeren kitaptır.

Kitabın isminin Drizzt Do’Urden’s Guide to the Underdark (Drizzt Do’Urden’in Karanlıkaltı Kılavuzu) olması aslında biraz dikkat çekiyor fakat kitapta Drizzt’in ağzından anlatılan tek bölüm Drizzt’s Survival Guide (Drizzt’in Hayatta Kalma Kılavuzu). Bunun dışında bölümlerde Drizzt’in romanlarından alıntılar mevcut. İlk başta, Drizzt’in Karanlıkaltı’nda dolaştığı sırada karşılaştığı yaratıklar veya gördüğü yerler hakkındaki notlarını okuyacağınızı düşünüyorsunuz fakat dediğim gibi, pek öyle olmuyor. Ama daha fazlasıyla karşılaşıyorsunuz. Kısacası kitaba biraz renk ve hava katmak için Drizzt’in ismi kullanılmış, o kadar.

Kitabı giriş bölümünü okuduğunuzda zaten, bu kitap Karanlıkaltı’nın belli başlı bölgelerini ve topluluklarını anlatacaktır diye söze başlıyor fakat dikkatli kaşifler bu kitapta anlatılanlardan daha fazlasını Karanlıkaltı’nda dolaşarak keşfedebilirler diyerek de kitapta anlatılanlardan sonra bir ekleme yapılırsa diye de açık kapı bırakıyorlar.

Şehirler anlatılırken her şehir sonunda “Current Clerk” (Güncel Söylentiler) başlığı altında, o şehirde neler bulunduğu, oyuncuların ne ile karşılaşabileceği gibi DM’lere yardımcı olacak bilgiler verilmiş. Bu da, o bölgede oyun oynatan DM’ler için oldukça keyifli ve oyunu canlı tutabilecek detaylar verebilmesi için güzel bir kaynak olmuş.

Büyük ve önemli şehirlerle ilgili şu bilgiler şehirlerin tanıtımında oldukça detaylı olarak verilmiş: Şehrin tarihi, Şehre giriş/çıkışlar, Şehrin mimarisi ve genel görünümü, Nüfus, Şehir savunması, Üretim ve ticaret, Lonca binaları, Tapınaklar, Dükkanlar ve Pazar yerleri, Hanlar ve son olarak da Festival alanları.

Nüfustan bahsederken şehrin genel demografik yapısı dışında şehir yöneticileri, şehirdeki askerler ve şehir nüfusundan sayılmayan köleler ve uzun süreli ziyaretçilerden de bahsedilmiş. Ticaret ve üretim konusundan bahsederken de şehirdeki ticaret fiyatları hakkında bilgiler verilmiş.

Dikkat çeken diğer yerler ve tehlikeli yerler başlıkları da oyuncuların şehir içinde gidebilecekleri önemli yerleri anlatmış.

Küçük şehirler için ise, Şehir yöneticisi, Şehrin gerçek yöneticisi (varsa), Nüfus, Temel üretim, Silahlı güçler, Şehirdeki önemli büyücüler ve bilgeler, Şehirdeki önemli inanç merkezleri ve tapınaklar, Önemli loncalar, Malzeme dükkanları, Hanlar, Önemli karakterler, Yeryüzüne çıkış yerleri ve yerel bilgiler verilmiş.

Kitabın giriş kısmından sonraki ilk bölümü olan olan Drizzt’s Survival Guide (Drizzt’in Hayatta Kalma Kılavuzu) bölümünde Drizzt, kendi ağzından Karanlıkaltı’nın genel tehlikelerinden ve genel yapısından bahsediyor. Zaten söylediğimiz gibi, Drizzt’in ağzından anlatılan tek bölüm de burası. Bölümün başındaki “Yıldızsız Gece” kitabından alıntılanan Drizzt’in gölgeler ve Karanlıkaltı’ndan bahsettiği yazı, yeryüzü ve Karanlıkaltı ayrımını ve oraya inenlerin ruh halini çok güzel özetliyor.

Ayrıca Drizzt, bu kılavuzu şu şekle kısaca özetliyor: “Bu kılavuzu, kaçtığım fakat asla geride bırakmadığım dünyaya öneriyorum.”

Drizzt, bu bölümde Karanlıkaltı’na nasıl girilip çıkılacağından, karanlığa alışmak ve aşağıda neler ile karşılaşılacağından, yeraltının genel zemin yapısından, hayatta kalmak için yapılması gerekenlerden, avlanmanın inceliklerinden ve avlanmamanız için dikkat etmeniz gereken hususlardan ve kısaca şehirlerden bahsediyor.

Sonraki bölüm olan “Underdark Civilizations” (Karanlıkaltı Uygarlıkları) bölümünde, tıpkı diğer kaynak kitaplarda olduğu gibi genel bir anlatım diliyle Karanlıkaltı’nda yaşayan yaratıklardan uzun uzun bahsedilmiş. (Bu arada Karanlıkaltı dendiğinde akla sadece Menzoberranzan gelmesin. Karanlıkaltı, Menzoberranzan’ı da içine alan tüm yeraltıdır.) Drizzt bu bölümü kendi ağzından anlatmıyor, genel bir anlatım var. Yani, bu bölümde Drizzt’in karşılaştığı yaratıklardan çok daha fazlası hakkında oldukça kapsamlı bilgi alıyoruz. Monstrous Manual’dan farklı olarak, bu yaratıkların Karanlıkaltı’ndaki yaşamlarından ve tarihçelerinden bahsediliyor.

Beholderlar, Svirfneblinler, Cüceler, Illithidler, Kuo-Toalar bunlardan sadece birkaçı. Monstrous Manual’da anlatılmayan yaratıklar da dahil olmak üzere toplam 39 ırk (alt ırklar dışında) anlatılıyor.

Kitabın geri kalan bölümünde de, daha önce bahsettiğim şekilde, Karanlıkaltı’nın şehirleri detaylı bir şekilde anlatılıyor. Öyle ki, okuyunca orada yaşıyormuş kadar oluyorsunuz.

Şehirler, Kuzey Şehirleri, Merkez Şehirleri ve Güney Şehirleri olarak sınıflandırılmış. Ayrıca şehirlerin de haritaları ayrıntılı olarak verilmiş. Bu da oyuncuların ve oyun yöneticilerinin şehir yapısını gözleri önünde canlandırabilmeleri için oldukça büyük kolaylık sağlıyor.

Kuzey Şehirleri: Blingdenstone, Ch’Chitl, Chad Nasad, Gracklstugh, Menzoberranzan
Merkez Şehirleri: Ooltul, Oryndoll, Sshamath
Güney Şehirleri: Iltkazar, Malydren, Rringlor Noroth, Sloopdilmonpolop, Zokir

Kitap, genel olarak Karanlıkaltı şehirleri üzerine kurulu. Kitabı bitirdiğinizde Drizzt ile pek alakası olmadığını da anlıyorsunuz. Fakat, Karanlıkaltı’nda geçecek bir oyun oynatacaksanız öncelikle okumanız gereken kitap bu olmalıdır. Habitat, sosyal yaşam, ırklar, ırkların birbirleriyle ilişkileri, şehirlerin coğrafik yapısı ve Karanlıkaltı şehirleri ile ilgili bilmek isteyeceğiniz her şey bu kitapta anlatılmış. Yani kısacası, meraklı bir oyuncu değilseniz okumanızı elzem kılacak bir bilgi yok ama iyi bir oyun yöneticisi olmak istiyor ve Karanlıkaltı’nın tehditkar atmosferini oyuncularınıza yaşatmak ve Karanlıkaltı’nın bilinmeyen yerlerine oyuncularınızı sokmak istiyorsanız bu kitabı mutlaka okuyun.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Drizzt Efsanesi Çizgi Romanları "Sürgün" ve "Göç" ile Devam Ediyor!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.