İncelemeler

Citadels: En Büyük Şehri İnşa Et

Citadels, ilk olarak 2000 yılında yayınlanmış bir kutu oyunu. Öğrenmesi kolay bir oyun. Ortalama bir oyun da 30 dakika civarında sürüyor. Oyun, 2-7 kişi için tasarlanmış.

Belirtmem gerekir ki ne kadar kalabalık olursanız oyundan da o kadar fazla zevk alacağınıza inanıyorum. Özellikle de birbirini tanıyan bir arkadaş grubu için biçilmiş bir kaftan çünkü oyunda kazanmak için blöf ve kurnazlık yapmanız kaçınılmaz.

İlgili Makaleler

Oyunda temel amacınız kontrol ettiğiniz şehri yeni binalar inşa ederek genişletmek ve oyun bittiğinde en fazla puana sahip olmak. Oyunun kutusundan 18 rol kartı, 80 yapı kartı, 30 altın, 8 referans kartı ve 1 kral tacı çıkıyor.

Nasıl Oynanır?

Oyunun başında 8 farklı rol kartı seçilip bir deste haline getiriliyor. Her oyuncuya oyun başında 4 yapı kartı ve 2 altın veriliyor. Her tur başlamadan önce ise oyuncular, sırayla rol destesinden 1 kart seçiyorlar. Her rolün ise kendine has bir özelliği var. Mesela suikastçi karakteri istediği başka bir rolü öldürerek o tur hamle yapmasını engelleyebiliyor. Yahut hırsız karakteri birisinin altınlarını çalabiliyor.

Ancak başka bir oyuncuyu etkileyecek rol özelliklerini kullanırken hedef olarak oyuncunun kendisini değil rolünü söyleyerek kullanabiliyorsunuz. Bu yüzden o turda seçtiğiniz rolünüzü saklamanız başarıya ulaşabilmeniz için hayati önem taşıyor. Ayrıca her rol kartının sol üstünde sıra numarası yer alıyor ve oyuncular bu sıraya göre hareket ediyor.

Oyunun ilk turunda en yaşlı oyuncu kral tacını alıyor. Bu kişi rol kartlarında bulunan sıraya göre rollerin adını söylüyor ve her oyuncu adı okunduğunda hamlesini yapıyor. Kral rolünü alan bir oyuncu çıktığında ise kral tacını alıyor vebundan sonra karakter sırasını söyleme görevi ona geçiyor. Ayrıca bir sonraki turda ilk rol seçme hakkını da elde etmiş oluyor.

Her ne kadar başlangıçta roller biraz karışık gibi gelse de hızlı bir şekilde alışabiliyorsunuz ayrıca referans kartlarını kullanarak da hafızanızı tazeleyebilirsiniz.

Oyunda tur sırası size geldiğinde ise 3 eylemde bulunabiliyorsunuz:

1- Rolünüzün özelliğini kullanma

2- Kasadan 2 altın almak yahut yapı destesinden 2 kart alıp 1 tanesini destenize eklemek

3- Yapı inşa etmek

Her yapının belirli bir fiyatı oluyor. Elinizde bulunan yapı kartlarından birisinin fiyatını altın ile ödeyerek bu yapıyı inşa edebiliyorsunuz. Oyunda 5 çeşit yapı bulunuyor. Bunlar: yeşil (tüccar), sarı (kral), mavi (rahip), kırmızı (savaş lordu) ve mor yapılar. Mor yapıların oyuna doğrudan etkisi bulunan özellikleri bulunuyor diğer renkteki yapılar ise parantez içinde yazdığım rollere bonus sağlıyorlar.

Puanlama

Bir oyuncu 8 yapıya ulaştığı zaman ise o turun sonunda oyun sonlanıyor. Oyun sonunda puanlama ise şu şekilde yapılıyor:

  • Oyuncunun inşa ettiği her binanın fiyatı, puan olarak oyuncuya geri dönüyor.
  • 8 binayı ilk inşa eden oyuncu 4 puan, ondan sonra inşa eden oyuncular ise 2 puan alıyor
  • Her 5 renkten de yapı inşa etmeyi başaran oyuncular da 3 puan alıyor.

En yüksek puanı elde eden oyuncu da oyunun galibi oluyor.

Oyunda bulunan rol mantığı ve rolünüzü gizlemeniz hatta zaman zaman hedef şaşırtmaca ve blöf gibi taktiklere başvurmanız açısından oyunu Town of Salem‘e benzettiğimi söylemem gerekir.

Eğer oyun hoşunuza gittiyse şuradan satın alabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Otomatik Portakal Kitap İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.