İncelemeler

Cardboard Town: Erken Erişim İncelemesi – Kutu Oyunu Dijitalle Buluştuğunda

Rogue-lite, şehir kurma ve kart oyunu türlerini harmanlamasıyla dikkatimi çeken, heyecanla beklediğim Cardboard Town nihayet çıkış yaptı. Türk oyun firması Stratera Games tarafından geliştirilen oyun, henüz erken erişimde. Türleri harlamasıyla kendisini eşsiz yapan bu oyunun gelin daha detaylı incelemesine bakalım.

Oynanış ve Zorluk

Oynanış genel olarak 3 ana sistemden oluşuyor. Sağ üstte gördüğümüz kaynaklarımızı yönetmek (bunlar (Elektrik, Su, Çevre ve Güvenlik [daha sonra aralarına farklı kaynaklarda ekleniyor]), her gün rastgele gelen destelerimizdeki kartları kullanmak ve bir sonraki güne geçip yeni kart çekmek. Öncelikle bu türde fazla oyun oynamamış bir insan olarak başlarda biraz zorlandım. Ancak oyunun sistemlerine ve oynanışa adapte oldukça daha fazla zevk aldım.

Başımıza Bela, Bela Sistemi

Her tur oynayışımızda günler ilerledikçe, bela seviyemiz 1 seviye yükseliyor. İlk seviyelerde başımıza küçük bir bela gelse de bela-ölçer doldukça rastgele bir felaket ile karşılaşıyoruz. Bu felaketler genellikle turlarımın bitişine sebep olan şeyler oldu. 3 tane art arda Kırmızı Alarm doldurduğumuz takdirde turumuz bitiyor. Kırmızı alarmları ise eksi kaynakta veya bir felaketi çözemediğimizle alıyoruz.

Oyunun zorluğu çok tatlı bir kıvamda diyebilirim. Oyunun kendisine has sürekli oyuncuyu daha fazla düşünmeye iten güzel bir zorluğu var. Bazen çok fazla şanssızlık yüzünden turlarınızın bitimine fazlasıyla sebep olunsa da bu kısmı başarılı. Sadece birtakım dengelemeler ve şahsen “iyi oynamanın daha fazla ödüllendirildiği” sistemler eklenilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Erken erişimde olmasına rağmen çok fazla olmasa da başarımları görmek beni çok mutlu etti. Çünkü genellikle erken erişimde olan oyunlar bunu erteliyor. Ve sadece çıktıkları zaman sadece başarım ekliyor. Türk oyuncuların seveceği, hem başarımlarda hem de oyun için güzel göndermeler fazlasıyla mevcut.

Kendine Özgün Görselliği

Oyunun kendine has çok güzel bir teması var. Oyun bir masaüstü oyunu gibi modellenmiş. Bütün modeller kartonlardan oluşuyor ve binalar katlanarak oluşuyorlar. Şahsen geliştirici ekibin bir gün istedikleri başarı elde ettikleri takdirde, masa oyunu çıkarabileceklerini bile düşünüyorum. Oyun buna çok müsait ve kendine has oynanışı, kendine has modellemeleriyle çok güzel harmanlamışlar.

Geliştirilmesi Gereken Özellikleri

Oyunun müzikleri birazcık bu tür bir oyun için zayıf kalıyor. Oynanıştaki olaylara göre değişen müzikler biraz rahatsız edici olabiliyor. Bu tür bir oyun için bence önemli bir eksiklik. Onun dışında oyun turlarımızın daha uzun sürmesi gerekiyor. Başlangıçta çok fazla bonusa sahip olmadığı için turlarımız erken bitiyor ve daha başlangıçtan oyuncuyu tekrara bindiriyor.

Elbette rogue-lite olduğu için amaç tekrar tekrar oynamak diyebilirsiniz. Ancak rogue-lite’ında kelime tanımı, oyuncu her turda bir öncekinde daha gelişmesi, bence geliştirilebilir. Yapımcı ekibe başka bir tavsiyemde oyuna ansiklopedi eklemeleri olacaktır. Menüdeki bir tuşla bütün kartları görebildiğim bir sekme, hem desteden ne beklemem gerektiğini hem de unuttuğum kartların özelliklerini kontrol etme problemini çok güzel çözer. Son olarak da RNG sistemi (Random Number Generator: Oyunlarda şans mekaniğinin taklit edilmesi için kullanılan bir sistem) bence biraz sınırlandırılabilir. Böylece zorluğu daha tatlı ve daha eğlenceli bir hale getirilebilirler.

Özet

Stratera Games çok güzel bir işe imza atmış. Cardboard Town çok güzel bir oyun. Erken erişim sayesinde gelecekte bütün problemlerini çözeceğini düşündüğüm oyunu türün bütün hayranlarına tavsiye ederim. Bağımlılık yapıcı oynanışı ve eşsiz farklı türleri harmanlaması az görebildiğimiz bir başarı. Oyunun geliştirme cehennemine girmemesi dileğiyle, Stratera ekibine başarılar dilerim!

Oyuna aşağıdaki Steam sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.