İncelemeler

Bu Oyunun Yolunu Gözleyin – Broken Roads Ön İncelemesi

Broken Roads ön incelemesi ile karşınızdayız! Fallout 2‘den hem ilham hem de yazar alan Broken Roads 2024’e ertelendi. İyi ki de ertelendi zira birkaç geliştirme daha yaptıkları zaman ortaya mis gibi bir oyun çıkacak. Şimdiki halini merak ediyorsanız…

… işte burada. FRPNet olarak oyunun geliştirilme sürecini yakından takip ettik ve ekibe bu süreçte değerli buldukları birkaç görüş ilettik diye bize ön inceleme yazma imkanı sağladılar. Drop Bear Bytes‘ı sevmek için bir sebebe daha ihtiyacımız varmış gibi!

Öncelikle ekip Broken Roads’un demo’sunu yayınladıklarından beri şaşırtıcı miktarda geliştirme yapmış. Yani bu süreçte aldıkları geri dönüşlerin hakkını vermişler diyebiliriz. Mesela Ahlak Pusulası sistemi artık oyuncuları kısıtlamıyor. Hatta başta planladıkları gibi, çok yönlü rol yapmamıza da yardımcı oluyor. Oyunun hikaye anlatımıyla öne çıkacağı barizdi zaten. Gerçekten de oyuncuyu hem içine çeken hem de anlattığı hikayeyle sürükleyen bir oyun olmuş.

İlgili Makaleler

Özetle, hikaye ağırlıklı izometrik RPG’leri seviyorsanız Broken Roads’u buradan Steam istek listenize ekleyin ve yolunu gözleyin. “Hayır, ben 2024’ü falan bekleyemem! Hemen hikaye ağırlıklı bir oyun oynamalıyım!” diyorsanız sizi şu yazımıza alalım.

Kalan okurlarımıza da oyunun sürprizlerini bozmadan birkaç özelliğini anlatayım. Böylece oyunun beklemeye ve oynamaya değer olduğu savımın arkasında durayım.

Sonumuz yakın! İndirim ise daha da yakın!

Broken Roads Neden Beklenesi?

Fantastik rol yapma oyunlarını seven insanlarız biz. Broken Roads bize rol yapma imkanı veriyor gerçekten de. Hem de sadece iyi karakter veya kötü karakter oynamak gibi bir seçim yapmıyoruz. Daima ahlaki olarak gri bölgelerde durup oynamak istediğimiz karakterin nasıl biri olmasını istediğimize göre karar alıyoruz. Zira biz neyi seçersek seçelim, hikaye devam ediyor ama her hareketin bir bedeli oluyor. İyi niyetli davranışlar felakete sebep olurken bencilce hareketlerin ödülü de herkes için iyi olabiliyor. Herkesin iyiliğini düşünen bir Utilitarian tek bir kişinin haklarını acımasızca çiğneyebilirken iyilik timsali bir Humanist de bazı durumlarda ancak başkasının çiğnediği bir sakız kadar faydalı oluyor.

Beni çok eğlendiren bir sahneden bahsedeyim: Bir bölgeye giriyoruz ve orada araştırma yapmaya niyetleniyoruz. Yani mouse’la tüm haritayı tarayıp tıklanabilecek her yere tıklamaya çalışıyorum. Araştırmanın sonunda pek bir bilgi olmuyor elimde. Haritayı terk edecek oluyorum, yanımızdaki yolculardan biri soruyor: “Önemli bir şey öğrenebildin mi?” İçime kurt düşüyor, “Dur bir daha bakayım” diyorum ve bu taramada yeni bir detay keşfediyorum. Tekrar gitmeye niyetleniyorum. Yolcu soruyor: “Gidiyoruz o zaman?” Hayda! Orada neyi bulmamız gerektiğine dair bir bilgimiz, görevimiz ya da öyle bir şey yok. Denk geldik işte bu mekana yürürken, merak ettik de baktık. Kimse göndermedi ki bizi buraya. Araştırılacak her şeyi araştırdım mı? Tıklanacak her şeye tıkladım mı? Ne bileyim ben! Yolcu da masumca soruyor bize belki, ona göre geri sırtlanacak yükünü. İşte oyunun bizi görev işaretleriyle ve detaylı adımlarla yönlendirmemesi böyle gerçekçi ve bana hoş gelen rol yapma şansı da sunuyor.

Ses, Müzik ve Duygular

Size Drop Bear Bytes’ın ses lideri Tim Sunderland‘in kıyamet sonrasında bulmanın zor olmayacağını düşündüğü materyallerle müzik aletleri icat ettiğinden bahsetmiştim. Ben onları sadece oyunun müzikleri için yaptı sanıyordum. Fakat onun enstrümanlarını oyunun içine de koymuşlar! Üstelik bu aletlerle etkileşime geçip nasıl ses çıkardıklarını da duyabiliyoruz.

Seslendirmeler de güzel olmuş. Broken Roads’da yolculuk eden diğer karakterlere bağlandığımızı hissedebiliyoruz. Onlarla duygulanabiliyoruz. Ayrıca Broken Roads kendimizi kaptırıp saatlerce oynadığımız oyunlardan olmayı da başarmış.

Neler Eklemişler Oyuna Demo’dan Beri?

Oyunun Türkçe dil desteği ile gelmeyecek olması üzücü. Buna ek olarak Avustralya İngilizcesi kullanacak olması da birçok farklı dilden oyuncuyu geriyordu. Drop Bear Bytes bu konuda endişelenmemize gerek olmadığını söylemişti. Neden endişelenmemizin gerekmediğini de görmüş oldum ön inceleme sırasında. Aşağıdaki görselde göreceğiniz gibi bize yabancı gelebilecek tüm tabirler için açıklama da eklemişler oyuna. Böylece Avusturalya’nın yalnızca kasabaları, espri anlayışları ve kültürüyle değil, lisanıyla da yakinen tanışmış olacağız Broken Roads sayesinde.

Yeni orijin hikayelerini deneme şansım oldu ön inceleme sırasında. Demo yalnızca Hired Gun (parayla tutulan koruma) oynamamıza izin veriyordu. Ben Surveyor‘ı seçtim bu kez. Yani diyarları karış karış gezip hangi bölgede güncel olarak ne olduğunu raporlayan maceracı ve haritacı bir tiptim. Ahlaki olarak da Machiavellian görüşü benimsedim. Yani hayatta kalmam için ne yapmam gerekiyorsa mübahtır felsefesi. Oyunun başında Bally Bally Hall’a geliş sebebimden insanlarla konuşurken ne konuda ahkam kesebileceğime kadar oyunda birçok şeyin değiştiğini görmekten memnun kaldım.

Bu arada başarılı bir Surveyor olarak çeşitli göndermeler de keşfedebilirsiniz. İpucu: Güneş panelleri ve karanlık arasındaki ilişkiye kafa yormak mümkün.

Özetle Broken Roads büyük hayallerle yola çıkıp motoru bozulunca yolda kalan o sığ RPG oyunlarından değil. Hem izometrik RPG hayranlarını hem de Fallout 2’ye gönül vermiş kimseleri mutlu etmeye geliyor. Belki Disco Elysium ya da Baldur’s Gate 3 kadar türü değiştiren bir etkisi olmayacak. Ancak ahlak pusulası sistemi, hepsi birbirinden farklı hissettiren eğlenceli görevleri ve bizi Avustralya’nın göbeğinde özgür bırakması gibi özellikleriyle de kalbinizi kazanacağına şüphe yok.

Neden Ertelendi, Neyi Eksikti?

Bazı mekanikleri, kararları ve karakter tiplerini yeterince test etme imkanı bulamamışlar.

Örneğin, Better Feared Than Loved diye bir kişilik özelliği var. Kimsenin bulaşmak istemeyeceği o belalı tip olabiliyorsunuz. Bu yüzden her girdiğiniz dövüşte düşmanlar %50 ihtimalle sizden korkup kaçıyor. Tematik olarak muhteşem, oynanış olarak çok dengesiz bir özellik. Zira herkes size sırtını dönüp koşarken onları sırtlarından vuruyorsunuz. Bu da eğlencesini bir noktadan sonra yitiriyor. O yüzden şans oranını azaltmaları ya da mekaniği değiştirmeleri gerekiyor.

Broken Roads görsel olarak şahane. Detayları da, görsellerinin tarzı da o haritaları karış karış incelemekten zevk almamızı sağlıyor. Fakat animasyonlar henüz o kadar şahane değil. Kaldı ki hikaye anlatımının bir kısmı diyalog olmadan animasyonlar üzerinden işleniyor. Nasıl ki biz konuşurken bazen sadece kafa sallıyoruz onaylamak yerine, oyunda da böyle olaylar var. (Ki bence çok güzel bu sözsüz etkileşimler.) O yüzden animasyonun akıcı olmadığı yerler biraz göze batıyor.

Fakat oyunun asıl dövüş sisteminde düzenleme yapması gerekiyor. Dövüş mekaniklerini sil baştan yaptıklarını röportajımızda konuşmuştuk. O yüzden bu mekanikleri oyunun kalanı kadar iyi test etme imkanı bulamamışlar. Kullanılan silahların, içkili olup olmamanın ve hatta karakter özelliklerinin de dövüşlerde etkili olduğunu hatırlarsanız (sizden korkup kaçmaları gibi), test etmeleri gereken çok fazla senaryo var aslında.

Uncle Jack Charles’ın sesi de eksikti… Rahmetlinin muhteşem sesini oyunda daha fazla duyabilmeyi umuyor ve bunu dört gözle bekliyordum.

Son olarak, şapka eksikti! Bir oyunun en büyük eksiklerinden biri oyunculara şapka takma imkanı vermemesidir. Hele ki diğer karakterler havalı şapkalarla gezebiliyorken.

Oyunun Ertelenmiş Olması İyi Mi?

Evet, hem de nasıl. Çünkü bu saydıklarım çözülemeyecek hatalar veya noksanlar değiller. Çözüldükleri zaman da keyifle oynayacağız. Hevesle oynarken hata görünce tadımızın kaçmasından ve yama beklememizden ziyade çıkışı beklemeye devam etmemiz bana sorarsanız daha güzel.

Hikaye ve görevler mis gibi zaten. Onlara tek gereken oyuncuyu bu yolculukları sırasında mekanik aksaklıklarla tökezletmemek.

YouTube player
Uncle Jack’in muhteşem sesinden kastımı merak edenler için…

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.