İncelemeler

Bir Ada, Kırmızı Sis, Vampir Tanrıları! Redfall İncelemesi

Vampir istilasına uğrayan bir adada hayatta kalma becerisi edinen dört kahramandan birine bürünerek Redfall macerasına atıldık. Bolca ısırık, kan ve kurşun arasında Redfall’u geri alabilecek miydik ve buna değer miydi? İncelememize buyurun.

Prey ve Dishonored‘ın arkasındaki Arkane Austin‘in yeni açık dünya birinci şahıs nişancı oyunu Redfall, PC ve XBox’a 2 Mayıs’ta çıktı. Tek oyunculu ya da 4 kişiye kadar ekip halinde oynanabilen Redfall‘da Arkane, kendine özgü oynanış tarzını hikâye tabanlı aksiyon nişancı türüyle birleştirmiş ama bakalım sonuç ne olmuş.

Oyunun hikayesi çok şaşırtıcı değil: Massachusetts‘e bağlı bir ada kasabası olan Redfall‘da, ters giden bilimsel deneyler sonucu ortaya çıkan ve ruhani yeteneklere sahip vampirler, güneşi engelleyip kasabada yaşayanların dış dünyayla bağlantısını keser.

Oyunun açık dünyası, Prey‘deki Talos I uzay istasyonu ve Dishonored‘daki Dunwall‘u tasarlayan bölüm tasarımcıları tarafından hazırlanmış. Bu açık dünyada geçen oyunda hem vampirlerin ortaya çıkışındaki gizemi çözüyor hem de bu yaratıklara karşı hayatta kalmaya çalışıyoruz.

Redfall‘da karanlığa tek başına girmeyi seçebiliyor ya da vampirlere ekip halinde dalabiliyoruz. Dört farklı karakterin yer aldığı oyunda takım halinde savaşırken, vampir kıyametine yaratıcı çözümler bulmak için farklı ekipmanları deneyerek güçlerimizi birleştirebiliyoruz.

Redfall’un Kahramanları

Oyuna başlarken, vampir lejyonunun ve onların mürit sürüsünün üstesinden gelmek için her biri kendine özgü yeteneklere sahip çeşitli kahramanların bulunduğu bir ekip içerisinden seçim yapıyoruz:

Aslında bir ‘kriptid avcısı’ olan Devinder ‘Dev’ Crousley; Arc Javelin (Elektrikli Mızrak), Translocate (Konum Değiştirme), Blacklight (Siyah Işık) yeteneklerine sahip.

Aevum tarafından yürütülen klinik deneyde ücretli gönüllü olarak yer alan, vampir istilasında bir dizi tuhaf güce kavuşan Layla Ellison; Umbrella (Şemsiye), Lift (Asansör), Vampire Ex-Boyfriend (Eski Vampir Erkek Arkadaş) yetenekleriyle dikkat çekiyor.

İleri düzeyde operasyon ve farkındalığa sahip kişisel bir robotik projesi olan robotu Bribón ile Redfall‘da kısılı kalan Remedios ‘Remi’ De La Rosa; Siren, Bribon, C4 Charge (C4 Bombası) ve ULT: Mobilize (Hareketlendir) yeteneklerini kullanabiliyor.

Raven (Kuzgun), Cloak (Pelerin), Heartstopper (Can Alıcı) yeteneklerine sahip olan Jacob Boyer, deneyimli bir asker ve vampir efendisi Miss Whisper’ın dayattığı psişik bir kuzgun ve garip bir gözü bulunuyor.

Zorluk Dereceleri

Oyunda dört zorluktan birini seçebiliyoruz. En zor zorluk seçimi olan Eclipse (Tutulma) sadece ana
hikâyeyi herhangi bir zorlukta bir karakterle tamamladıktan sonra açılıyor. FPS oyunlarında deneyimli olanlara Midnight (Gece Yarısı), o kadar deneyimli olmayanlar için Dusk (Gün Batımı), yeniler için Daylight (Gün Işığı) zorluk seviyeleri bulunuyor.

‘Vampir Tanrıları’ Devrede

Redfall‘da enkaz haline gelmiş bir feribotta uyanıyor, öldürülen insanların arasında silah, cephane, sağlık paketleri ve erzak toplayarak dışarı çıktığımızda ‘vampir tanrıları’ tarafından oluşturulmuş deniz suyu duvarını ve karartılmış güneşi görüyoruz. Bu etkileyici görüntünün ardından kasabaya geçiyoruz. İlk hedef itfaiye istasyonunu kurtarmak, sonrası birbirinin tekrarı gibi hissettiren bir dolu görev. Karşımızda sadece kasabayı son damlasına kadar kurutmak isteyen vampir lejyonu yok, vampirlerin mürit sürüsü ile de savaşmamız gerekiyor. Ancak vampirleri yok etmek müritleri kadar kolay değil!

Kazıklar Süngüye!

Oyunda aynı anda üç silah taşıyabiliyoruz ve yanımızda daima en az bir adet kazıklı bir silah olması şart. Şöyle ki; saldırı tüfekleri ve pompalı tüfeklerin namlularına takılı vampir kazık süngüleri bulunuyor. Bir vampirin sağlık çubuğunu sonuna kadar indirdikten sonra, kalbine bir kazık saplayarak onların işini bitirmeniz gerekiyor. Eğer vampirleri sersemlettikten uzun bir süre sonra onlara kazık saplayamadıysanız veya yok edemediyseniz yaratık sağlığına kavuşup yeniden saldırıya geçiyor. Ayrıca elektrik ve ateş vampirlerin kabusu. Stake Launcher (Kazıkatar), UV Beam (Morötesi Işın) ve Flare Gun (İşaret Fişeği) de vampirlerle savaşta en iyi yardımcılarınız olacak.

Ganimet Sistemi

İstiladan sağ kurtulanların bulunduğu itfaiye istasyonu merkezimiz, güvenli ev açtıkça da teleport noktası çoğalıyor. Müritlerden düşen, evler ve bagajlardan bulduğumuz silahlardan kullanmadıklarımızı merkezde hurdaya ayırarak; cephane, erzak, silah, sağlık paketleri vb. için para biriktirebiliyoruz. Bununla birlikte Redfall’da tuvalet kağıdından oyuncak ayılara kadar her şey hayatta kalanlar için değerli. Yiyeceklerle sağlığımızı geri kazanabiliyor, topladıklarımızı cephane, malzeme ve silah satın almak üzere para birimine dönüştürebiliyoruz.

Kırmızı Sis ve Vampir Yuvaları

Öte yandan ana hikayeyi ilerletirken, güvenli evlerin kilidini açmak ve yan görevleri de bitirmek isteyeceksiniz. Kasabada dolanırken müritlerin fırlattığı ya da bazı bölgelerde biriken ölümcül kırmızı sisten uzak durmalısınız. Haritada rastgele beliren vampir yuvalarına dalarken ekibinizle stratejinizi belirlemeli, bir yuvanın ortasına geldiğinizde, ana merkezi kalbi yok etmek için önce tüm küçük kalpleri yok etmelisiniz. Doğru çıkış kapısını bulmadan önce ganimet toplamak için kısa bir süre olacak eğer bu süre bitmeden dışarı çıkmayı başarırsanız fazladan XP kazanabileceksiniz. Yuvalarda bulacağınız kan kalıntıları ile de karakterinize yararlı bir güçlendirme yapabilirsiniz. Ekip demişken, çok oyunculu bölümde Redfall rastgele eşleştirmeyi desteklemiyor. Bu nedenle oyuna arkadaş listenizden birilerini davet etmeniz gerekiyor.

Redfall, Vampire Dönüşmüş

Gelelim oynayış deneyimine… Eleştirileri üzerine çeken Redfall‘un birçok handikapı var. Tanıtım videolarını görüp Left 4 Dead beklentisine girdiğimiz gibi değilmiş olay maalesef. Çünkü ortada pek de fazla düşman yok. Her bir noktada 2-4 Hollow Man müridi, 1-2 vampire denk geliyorsunuz. Oyunun açık dünyası fazlasıyla boş, benzer görüntülerin tekrarlarını da birkaç metre ötede görebiliyoruz. Ayrıca kahramanların birbirinden eğlenceli yetenekleri var lakin çok uzun sürede şarj oluyorlar. Gerçi beceri yoksunu müritleri etkisiz hale getirmek için yetenek kullanmanıza bile gerek kalmıyor ama ana düşman vampirler sonuçta! Oyunu 4 kişiye kadar ekiple oynamak pek mümkün değil çünkü rastgele eşleşme yok. Ekip halinde oynayabilmeniz için Redfall oynayan arkadaşınız olacak, sizinle aynı boş zamana aynı anda sahip olacak ve maksimum eğlence istiyorsanız bu arkadaşlardan 3 tane olması lazım. Dahası tek oyunculu modda menüdeyken ölebiliyorsunuz. Görsel ve teknik sorunlar da halen sürüyor.

Bunların hiçbiri oyunu tamamen oynanmaz hale getirmiyor. Sadece onu, savaşın en eğlenceli kısım olmaktan uzaklaştığı bir nişancı oyununa dönüştürüyor. Ya da bir vampire! ‘Redfall, bu haliyle gün ışığına çıkmaya gerçekten hazır değilmiş’ demekten alıkoyamıyor insan kendini. Ama ben tüm sorunlara rağmen, oyuna kendi sihrini katmayı başaran Arkane‘in bunları düzelteceğini düşünüyorum. O vakit geldiğinde Redfall‘a dönme sebebimiz; Devinder, Layla, Remi ve Jacob‘ın ilginç yeteneklerini ekip halinde konuşturmak olacak.

FRPNET Puanı

Oynanabilirlik - 5
Ses Müzik - 5
Grafikler - 5
Hikaye - 4

4.8

Şimdilik idare eder ama zaman içinde düzelmesini umuyoruz.

‘Redfall, bu haliyle gün ışığına çıkmaya gerçekten hazır değilmiş’ demekten alıkoyamıyor insan kendini. Oyunun bu şekilde piyasaya sürülmüş olması Bethesda'nın akıl tutulması olsa gerek. Redfall'u bu haliyle almak bana göre gereksiz. Ama ben tüm sorunlara rağmen oyuna kendi sihrini katmayı başaran Arkane‘in, bunları düzelteceğini düşünüyorum.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.