AYBABTUİncelemeler

Bilim Mi Kazanır Kurgu Mu? – Tesla vs. Lovecraft Oyun İncelemesi

Daha öncesinde Crimsonland ve Neon Chrome oyunlarıyla adını duyurmuş olan 10tons, yine oyuncuları bilgisayar başına kilitleyecek Tesla vs. Lovecraft oyunuyla karşımızda. Bir tarafta icatlarıyla devir açıp kapayan bir bilim adamı, diğer tarafta ise “sadece zararsız bir yazar”. Oyunun yarısında kahkahalarla gülüp diğer yarısında da sinirden klavyemi yumruklasam da uzun süre sonra ilk defa bir oyundan bu kadar zevk aldığımı hatırlamıyorum.

Hikaye

Oyunun başında Tesla, yeni icadı olan “Kablosuz Enerji”i tanıtırken sahneye atlayan Lovecraft bu güç ile Tesla’nın başa çıkmayacağını savunur ve durdurmasını ister. Bu saldırı ardından kelepçelenen Lovecraft’ı parmaklıklar ardında görürken Tesla polislere onun kim olduğunu sorar. “Sadece zararsız bir yazar” olduğu söylenen Lovecraft’ın ardından birden Cthulhu belirirve olaylar karışmaya başlar. Laboratuvarı ateşe verilip karanlık yaratıklar tarafından çalışmaları çalınan Tesla işe koyulur ve kendi icatları ile etrafı ele geçiren mitolojik canlılar ile savaşmaya başlar.

Hikayeye oyun boyunca Tesla’nın tarafından devam ediyoruz. Giderek güçlenen teknolojik silahları ile Lovecraft kitaplarından fırlayan yaratıkları alt edip bu karanlığa bir son vermemiz gerekiyor.

Buraya kadar her şey çok güzel. Hikaye özgün ve eğlenceli. Birbirinden farklı bölümleriyle hikayeye daha fazla dalacağımızı düşünürken maalesef bu noktada ufak bir hayal kırıklığı yaşatıyor. Oyunun hikaye kısmı sadece başlangıç ve final bölümünde karşımıza çıkıyor. Bölümler arttıkça hikaye de ilerlese tadından inanın yenmezdi. Ama bu haliyle bile gayet eğlenceli bir tada sahip.

Oynanış ve Haritalar

Oyunun en sevdiğim noktalarından biri de oynarken size çok fazla imkan tanıması. Öncelikle oyuna başladığımızda hikayemiz “Normal Düzlem”deki haritadaki noktalarda başlıyor. 30’dan fazla bölüm barındıran bu haritayı bitirdikten sonra daha da zorlaşan Aether ve Eldritch düzlemlerine geçiş yapıyoruz. Bölüm başladığı an belli noktalardan sürekli yaratıklar çıkıyor. Ekranın üst kısmında bu yaratıkların sayısı belirtilirken istenirse ayarlardan maksimum yaratık sayısını arttırarak aksiyonu daha üst seviyelere de taşıyabiliyoruz. Bununla beraber oynadığımız haritada sürekli silahlar, ek güçlendirmeler, özel yetenekler ve mekanik parçalar beliriyor.

Seviye atladıkça yeni silahlar kazanabiliyoruz. Her silahın kendine has özellikleri ve kullanım şekilleri var. Bazıları normal pompalı tüfek gibi iken bazıları ise Tesla’nın özel enerji silahları. Çıkan yaratık türleri de bölüme göre değiştiği ve zorlaştığı için her bölümde farklı silahlar kullanmamız gerekiyor. Hem silah sayısı hem de özellikleri çeşitli ve yeterli sayıda. Fakat bazı bölümleri sırf başlangıçta düzgün silaha rastlayamadığımdan tekrar tekrar oynamak zorunda kalmam bir süre sonra bu canımı sıkmaya da başladı.

Ek güçlendirmeler ile silahımızı kısa bir süreliğine geliştirebiliyor, kendimizi koruyacak bir kalkan kazanabiliyor ya da canımızı artırabiliyoruz. Sürekli kovaladığımız bu ek güçlendirmeler ile üzerinize gelen yüzlerce yaratık varsa rahat bir nefes almayı sağlıyor. Bunun yanında oyunda ilerledikçe özel yetenekler de artıp farklı şekiller alıyor. İki özelliği de harita üzerinden kazanırken ek güçlendirmelerin belli bir süresi, özel yeteneklerin ise belirli bir kullanım sayısı var.

Oyun içindeki seviye sisteminden söz etmiştik. Yaratıkları öldürdükçe seviye atladığımız bu sistemde seviye başı bize farklı özellikler katan ya da varolan özelliklerimizi güçlendiren perkler seçiyoruz. Yine bu perklerin sayısı zamanla artıyor. Ve oynanış üzerinde çok fazla etkisi oluyor. Bu yüzden en çok dikkat etmemiz gereken şeylerden biri de bunların seçimi haline geliyor.

Tesla’nın özel mekanik zırhına sahip olabilmek için 6 parça toplamamız lazım.  Zırhın ağır silahları sayesinde çok güçlü olsa da kullanım süresi gerçekten çok kısa geldi bana. Oyun içinde yaptığımız görevler sayesinde kazandığımız kristaller sayesinde kullanım süresi uzatılsa da zırh üzerinde oynama yapılmaması gözüme batmıyor değil. Ama yapımcılar geri dönüşler konusunda çok ilgili ve her yeni gelen yamada birçok özellik geliştiriliyor. İlerleyen safhalarda bununla ilgili geliştirmelerin olacağını da düşünüyorum.

Her bir bölümü bitirdiğimizde karakterimizin seviyesi en başa dönüyor. Bölüm içerisinde seviye atladıkça seçtiğimiz perkler ile her bölümde ayrı bir strateji üzerinden gidebilme imkanı buluyoruz. Zaten her bölüm bizleri farklı yollar denemeye itiyor.Bunun yanında sırt çantamızdaki taşınabilir kuantum ışınlanma cihazı ile de haritada sürekli yer değiştirebiliyoruz.

Oyun bana çok hızlı hareket edilmesi gerektiği gibi bir izlenim bıraktı. Benim oynanış tarzımdan mı bilemiyorum ama 2 saat ardından bileklerime oturan ağrıyla oyuna ara verdim. Sürekli hareket halinde olmanız, yaratıklardan kaçmanız, haritada beliren silahları, ek güçlendiren malzemeleri ve mekanik parçaları toplamanız gerekiyor. Yazının başında dediğim klavye kırma olayları da biraz burada başlıyor. Oyun başında yetersiz ekipmanların gelmesi, bazı bölümlerin bölüm sonu canavarlarından daha zor olması, sürekli sürekli ölüp baştan başlamak çıldırtıyor. Ama eksi yön mü? Hayır. Bu denge gayet güzel ayarlanmış.

Oyun Modları

Oyun içindeki farklı düzlemlere ek olarak istenirse Hayatta Kalma modunda gayet eğlenceli dakikalar geçirilebiliyor. Hikayeyi bitirdikten sonra bu mod sayesinde oyuncularla sıralama yarışına girmeye başlıyorsunuz. Bu da oyunun devamlılığını artırıyor.

Bunun yanında bir de 4 kişiye kadar çıkabilen co-op seçeneği ile arkadaşlarınızla bu maceraya devam edebiliyoruz. Henüz deneyememiş olsam da bu oyun kesinlikle arkadaşlarla oynanacak oyunlar listede üst sıraları çekiyor benim için.

Grafik ve Müzik

Renkler çok canlı ve ortamın atmosferi güzel oluşturulmuş. Özellikle bölüm sonu canavarlarıyla beraber giren müzikler heyecanınızı bir seviye üste taşıyor. Hem müzikler hem de ses efektleri gayet yerinde.

Sonuç

24 Türk Lirası ile satışa sunulan oyun, her kuruşunu hak ediyor. Oyunun oynanış süresi çok uzun, zorluk dereceleri tadında, çok oyunculu seçeneği var… Özellikle Lovecraft esintilerinden hoşlanıyorsanız oyunlarda bu oyun kesinlikle sizin oyununuz. Başından saatlerce kalkamayacağınıza bahse girebilirim. Ek dil seçenekleri ile birçok oyuncuya hitap etse de Türkçe desteği olmaması İngilizce seviyesi yeterli olmayan oyuncular için bir sıkıntı yaratmayacak düzeyde. Şuan sadece Steam üzerinden satın alınabilse de ileride diğer platformlardan da erişilebilir olacak. Sonuç olarak, çok fazla eğlendim ve daha uzun süre de oynamayı düşünüyorum. Bu tarz oyunları seven herkese de önerebilirim.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.