İncelemeler

Batman: Gotham Kapıları – Gotham’ın Geçmişinden Gelen Bir Macera

Batman‘in en sevdiğim yanı karanlık havası ve gizemli olayları. Bunun yanına bir de steampunk öğeleri eklendiğinde iyice gevşiyor ve kendimi Gotham’ın puslu sokaklarına bırakıyorum. Bu sefer de öyle yaptım…

Batman: Gotham Kapıları çizgi romanı heyecanla elime alıp okumaya başladığım bir çizgi roman oldu. Özellikle 1881 yılında başlayan Gotham’ın daha modern bir şehre dönüşmesi projelerine tanık olmak, Gotham’ın yüksek binalarının karanlıklar arasında yükselmesini izlemek çok keyifliydi. Bununla birlikte Gotham’ı çevre bölgelere bağlayan köprülerin yapılmasını görmek Gotham’ı iyiden iyiye tanıtmayı başardı. Tabii o zamanlar Gotham’a giriş ve çıkışları sağlayan köprülerin kapılar olduğunun anlatılması da ufkumu ayrıca açtı.

Tüm bu geçmişe ve Gotham’ın köklerine tanık olurken aşina olduğumuz karakterlerin kökleriyle de tanışma şansı buluyoruz. Bruce Wayne’in dedesi Alan Wayne, Penguen’in dedesi Theodore Cobblepott ve bir de Edward Elliot… Tabii bir de Kaneler var. Meğer bu üç aile Gotham’ın kurucularıymış, doğrusu bilmiyordum. Bu hikayede onlarla da tanışmış ve onlara da saygı duruşunda bulunmuş olduk.

Peki Ya Hikaye?

Hikaye, Gotham’ın ailelerinden çok mimarisi ile ilgili. Hani o bayıldığımız gotik mimari var ya, işte o. Gotham, iki genç mimarın elleri üzerinde yükselmiş; Nicholas ve Bradley Anders. Gotham’ın varlıklı üç ailesi, bu iki mimar kardeşi destekleyerek yüksek binaların ve “kapıların” yapılmasına ön ayak olmuş. Günümüzde 22. Cadde, New Trigate ve Madison ismiyle bildiğimiz köprüler -ya da kapılar- ilk yapıldığında bu üç ailenin ismiyle adlandırılmışlar.

Sonrasında işler, bu köprülerin patlamasıyla karışıyor ve “Aileler Gotham’ın kapılarında düşecek!” mesajını alan süper dedektif Batman işe başlıyor. Bu işi kimin planladığı, kimin yaptığı ve neden yaptığı ise çizgi romanda gizli. Tabii ki bir dedektiflik hikayesinin sonunu ya da ipuçlarını size burada vermeyeceğiz.

Batman Yalnız Değil

Çoğu zaman Batman’i yalnız görmeye -Alfred’i saymazsak- alışmışızdır ancak bu macerada ekip kalabalık. Red Robin, Robin, Black Bat de bu macerada Batman’e eşlik ediyor. Dikkat ettiyseniz hep Batman diyorum, Bruce Wayne değil. Bunun sebebi de Bruce Wayne yerine Batman olarak, Nightwing olarak da tanıdığımız Dick Grayson‘ın Batman olarak karşımıza çıkıyor oluşu. Doğrusu genç ekip, Bruce Wayne’e göre biraz daha toy olsa da iyi işler yapıyorlar. Yine de Bruce Wayne’in dedesini okuduğumuz bir hikayede Bruce Wayne’i görmek isterdim.

Hikayenin geneline bakarsak; aksiyonla karışık bir dedektiflik hikayesine göre vasat bir hikaye okuyoruz. Zaman zaman bizi şaşırtsa da sonuç erkenden öngörülebilir bir hale geliyor. Böyle olması hikayeyi düşürmüyor çünkü bu durumda da işin içinden nasıl çıkacaklarını merak ediyorsunuz. Bununla birlikte çizimler ve atmosfer çok iyi yansıtılmış ama hikaye biraz ters köşeye yatırsa vasat hikaye birkaç puan daha alarak çok iyi bir şeye dönüşebilirdi. Benim gibi Batman sevgisini yüreğinizde hissetmiyorsanız sizi çok da etkilemeyecektir.

Sürprizli Kısa Hikaye

Gotham Kapıları cildinde ana hikayeyi bitirdikten sonra bizi güzel bir sürpriz bekliyor. Müslüman kahraman Nightrunner‘ın nasıl bir kahramana dönüştüğünü görüyoruz. Üstelik öyle bir hikaye ki, günümüzde yaşanan olayları da yansıtıyor.

Sonuç olarak geçmişten günümüze uzanan bir sürece tanık olurken Gotham’ın tarihini de öğreniyoruz. Bununla birlikte JBC Yayıncılık, yine hem çevirisi hem dizgisi hem de baskısı anlamında çok iyi bir iş çıkarmış. Batman okumaya yeni başlayanlar için iyi bir başlangıç olmayacaktır ama Batman severlerin kitaplığında olması gereken bir çizgi roman.

Arka Kapak Yazısı

Geçtiğimiz yüzyılın başında Gotham Şehri’nin köklü ve önde gelen üç ailesi modern Gotham’ın inşasına yön vermişti ama inşa ettikleri her şey yüzyıllık kini ve yüz elli kilogram askeri patlayıcısı olan bir deli tarafından yerle bir edilme tehlikesiyle karşı karşıya. İşe Gotham’ın en eski üç köprüsüyle başlayan bu gizemli düşman, Gotham’ın en köklü ailelerinin hem ellerindeki hem de miras bıraktıkları her şeyi hedef alıyor; ve buna Wayne ailesi de dâhil.

Batman, Mimar’la ilgili gerçeği ve Gotham’ın acımasız geçmişine olan bağlantısını açığa çıkarmak için Robin, Red Robin ve hatta Hong Kong temsilcisi Black Bat ile bir araya geliyor. Bu yeni düşmanın planlarını çok geç olmadan durdurabilecekler mi? Gotham’ın geleceğine yön veren bir patlamaydı ve şu an aynı şekilde sonlanmak üzere…

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Ulusal Haber Kanalının Başına Geçme Sırası Sizde; Headliner: Novinews'te Akşam Bülteni Başlıyor!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.