İncelemeler

Artık Ev Değil, Orta Çağ Yapılarını Onarıyoruz – Castle Flipper İncelemesi

Boş zamanlarımda televizyonda ev yenileme programlarına denk geldiğimde hep kumandayı bırakıp izlemeye başlardım. “Bakalım nasıl yapacaklar?” merakı ve orada iş yapanları izlemek keyif verirdi. Sonrasında House Flipper oynamaya başladığımda çok mutlu olmuş ve oyunda saatler geçirmiştim. Sonrasında Orta Çağ dünyasına aşık olan biri olarak Castle Flipper‘ı görünce hemen oynamaya başladım.

Castle Flipper için “House Flipper oyununun Orta Çağ konseptlisi” demek yerinde olabilir belki. Yine de oyunu House Flipper’dan ayıran noktalar var. Burada sadece evi temizleyip duvarları boyamıyoruz; gemi tamir ediyoruz, binalar yapabiliyoruz hatta bazen özel eşyalar bile üretebiliyoruz. Belki de, “House Flipper’ın Orta Çağ konseptlisi ama daha fazla mekaniğe sahip olanı” diyebiliriz kısaca.

Castle Flipper, kısa süre önce yayınlanan ve benim incelemesini yazdığım Rover Mechanic Simulator‘ı yapan Pyramid Games tarafından yapılmış bir oyun.

Atmosfer

Castle Flipper, atmosferi itibarıyla bizi Orta Çağ dönemini, hatta zaman zaman fantastik dünyaları anımsatacak bir oyun olmuş. İlk etapta sadece kalaslar ve ahşaplarla yapılmış evlerde ufak tefek temizlik ve yenilemeler yaparken sonrasında evler ve hatta büyük yapılar inşa edebildiğimiz, bu sayede hayalgücümüzü de ortaya koyabildiğimiz bir atmosfer mevcut.

Çevreye baktığınızda gemiler, atölyeler, etraftaki atlar ve geniş ormanların içindeki küçük kasaba yapıları, Dungeons and Dragons oyunu içindeki bir ortam hissini de veriyor. Bu bakış açısıyla oynamak, size bir FRP oyunundaki tamirci oynuyormuş hissini de yaşatıyor.

Oynanış

Oyunun oynanışı, House Flipper gibi bazı aletleri kullanarak etrafı düzenlediğimiz ve temizlik yaptığımız bir oyun. Ancak oyunda inşa etme ve tamir etme gibi mekanikler de var. Oyunun ilk bölümlerinde bir evi inşa ediyoruz ve sonrasında bize verilen alanımıza kendi evimizi de inşa ediyoruz. Genel olarak ise bize verilen görevlere göre temizlik yapıyor, kırık eşyaları tamir ediyor ve kendi mobilyalarımızı bile yerleştiriyoruz.

Oyunda tamir için, eşya parçalamak için, temizlik için, ağaç kesmek için aletler var bu aletleri radyal menüden seçiyoruz. House Flipper’dan aşina olduğumuz tamirat malzemelerini satın almaktan ziyade etraftan topluyoruz. Mesela bir evin kolonlarını tamir etmek için kolon satın almıyoruz, etraftaki parçayı alıp yerine yerleştiriyoruz. Satın alarak koyduğumuz şeyler genellikle ev eşyaları oluyor.

Grafikler

Oyundaki grafikleri genel olarak tatmin edici ancak 2021 yılında, oyun teknolojisinin ve grafik teknolojisinin oldukça gelişmiş olduğu bir dönemde daha realistik görseller kullanılabilirdi. Bazı obje kaplamaları kendini çok fazla tekrar edip ucuz dururken genel grafik ve kaplama kalitesi de çok yüksek değil. Bu bağlamda grafik ve görsellikten ziyade oynanabilirliğe daha çok hitap eden bir oyunla karşılaşacağınızı düşünerek oyunu oynayın.

Bazı görevlerde karanlıkta bir şeyler yapmaya çalışıyorsunuz ve ortam olması gerekenden fazlasıyla karanlık oluyor. Bir şeyleri görebilmeniz meşale ile bile çok çok zor olabiliyor.

Ses ve Müzikler

Fantastik oyunları ve Orta Çağ temalı müzikleri seven, zaman zaman Spotify’dan bu tür müzikleri açıp dinleyen birisi olarak en beğendiğim kısım oyunun müzikleri oldu. Müzikler oyun için özel bestelenmiş müzikler mi bilmiyorum ancak Orta Çağ döneminde bir kasabada iş yapan veya bir kasabada gezinen biri olduğunuz hissini sizlere yansıtıyor. Yani oyunu göstermeyip sadece müzikleri ve sesleri dinletseniz birisi oyunun konseptini anlayabilir. Bu nedenle oyunda en başarılı bulduğum yerlerden birisi müzikler oldu.

Ses konusunda çok fazla bir oyun yapamıyorum. İnşaat sesi gibi sesler hoşunuza gidiyorsa sesleri de sevebilirsiniz.

Kıssadan Hisse

Oyun, 30₺’lik fiyatına göre ancak o kadarlık bir deneyim sunuyor. House Flipper oynayanlar, Orta Çağ kalelerini alıp oraları yenileme işi yapacaklarını düşünebilirler (ben öyle düşünmüştüm oyunu İstek Listesi’ne eklerken) ancak şu anda oyunda 12 tane kısa görev dışında başka bir şey yok. Bununla birlikte oyun geliştirilmeye ve ek görevlere çok açık. Umut ediyorum ki kısa zamanda daha fazla görev ve içerik eklenecektir. Öyle olduğunda çok daha güzel bir oyunla karşılaşacağız.

Çok fazla bir beklentiye girmeyin, 30₺’lik bir oyun olarak düşünün ve muhtemelen şu anda oyunda geçireceğiniz zaman da 5-6 saatten fazla olmayacaktır ancak yeni görevler sürekli eklenirse çok güzel olabilir. Böyle bir oyun olması, konsepti sevenler için heyecanlandırıcı ancak böyle bir konseptte çok çok daha iyi ve gelişmiş bir oyun çıkmasını tercih ederdim. Hatta taşların arasına sürmek için harç hazırlayıp taşları üst üste dizerek surlar inşa etmek bile çok keyifli olurdu ancak yok. Belki ileride eklenir.

FRPNET Puanı: 4/10

Kötü Yanlarıİyi Yanları
İçerik çok zayıf ve yetersizMüzikler atmosfere uygun
Grafikler iyi değilOrta Çağ’a ait ortam güzel yansıtılmış
Çeşitlilik çok az
Oynanış pratik değil

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Munchkin Zombies İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.