İncelemeler

Aksiyona Hazır Mısınız? Door Kickers: Action Squad İncelemesi

Her izlediği filmde karakterleri eleştirip “Off o silah benim elimde olacak var ya!” diye şaha kalkan yiğitlerimizi, otur otur sıkıldım kalk beraber bir şey oynayalım diyeceğim de oynanacak oyun yok diyenleri, eşimi dostumu platform oyunlara başlatacağım da bir türlü doğru oyunu bulamıyorum diyenleri meydanlara davet ediyorum. Çünkü tam size göre bir oyun buldum; Door Kickers: Action Squad!

Öncelikle bahsetmem gerekir ki uzun süredir ağız tadıyla oyun oynayamayan biri olarak bu oyun bana ilaç gibi geldi. Tamamen aksiyona dayalı, tatlı 8bit grafikleri ve çok oyunculu olmasının yanı sıra boş bulduğum yarım saatte oturup oynayıp kalkabilme fırsatı bana uzun süredir hasretini çektiğim macerayı tatma fırsatı verdi. KillHouse Games’in ilk çıkardığı Door Kickers’tan farklı olarak oyunun ikincisinin çıkması beklenirken araya katılan Door Kickers: Action Squad, Gamescom’un gözdelerinden biri olmayı başardı.

İlgili Makaleler

Door Kickers: Action Squad

Oyunun teması gayet basit aslında.  Göreviniz bir S.W.A.T takımı olarak suçluların üslerini kurduğu noktaları temizlemek. Toplamda 5 senaryo ve her senaryoda da 12 adet bölüm var. Her atladığınız görevde karşınıza çıkan suçluların gücü artarken haritanın da zorluğu aynı ölçüde artıyor. Bölümler de kendi içinde dörde ayrılmış: rehine kurtarma, düşmanları temizleme, bomba imha etme ve tutuklama.

Bölüm içindeki bu ayrımlar oyuna farklı bir tat katmış. Senaryo içinde istediğiniz bölümü oynayabildiğiniz için isteğinize göre herhangi bir tarz oyuna girebiliyorsunuz. Benim favorim ise arkadaşımla ortalığı birbirine kattığımız ölüm maçı tadındaki düşmanları temizleme görevi oldu.

Karakterler ve Oyun İçerikleri

Oynayabileceğiniz beş farklı karakter var. Bunlar Assaulter, Breacher, Shield, Agent Fergie ve Recon. Her karakterin kendine göre tarzı var. Bazı karakterlede sessizce ilerleyip kapıları maymuncukla açıp taktiksel oynarken bazılarında ise oyunun adına layık olarak kapıları tekmeleyip cephaneyi boşaltıyorsunuz. Bu karakterlerle görevler birbiri ile çok güzel uyuşuyor. Rehin kurtarma modunda Breacher ve Recon tadından yenmezken düşmanları temizlediğiniz görevde ise Shield ve Agent Fergie karakterlerini alıp ortalığı kana bulayabiliyorsunuz.

 

 

 

 

Şunu belirtmem lazım ki oyunun bir online co-op modu var fakat aynı bilgisayardan 2 klavye ya da 2 oyun kolu yardımıyla arkadaşınızla yan yana da oynayabilirsiniz. Ki bence bu çok daha keyifli oluyor. Oyunu tek başınıza oynarken daha ilk aşamalarda zorlanmaya başlarken iki kişi oynadığınızda gözleri parlayan Cersei gibi etrafı patlatabiliyorsunuz. Ama oyunun seviyeleri o kadar güzel hazırlanmış ki siz senaryo atladıkça karşınıza çıkan yeni düşmanlar ve gelişmiş bosslar ile oyunun keyfi hiçbir noktada kaçmıyor. Oynadığınız arkadaş sürekli rehineleri “yanlışlıkla” patlatmıyorsa tabii. 

Oynanış Tarzı

Konuyu dağıtmadan karakterlerle beraber oyun tarzını anlatarak devam edeyim. Door Kickers: Action Squad oyununda her karakterin kendine göre silahları ve oynayış tarzları var. Bununla beraber oyunda karakterlerle gelişme kat ettiğinizde kazandığınız tecrübe puanları ile karakterinizi güçlendirebiliyorsunuz. Ya da bu puanları takımınıza katkı sağlamak amacıyla harcayabilirsiniz. Bu tecrübe puanlarının yanında bir de bölümü bitirme başarınıza göre yıldızlar kazanıyorsunuz. Bu yıldızlarla da yeni silahlar ve ekipmanlar alabilirsiniz. Aldığınız bomba gibi bazı ekipmanlar her karakter için kullanılabilse de silahlar genel anlamda karakterlere özgü.

 

Oynanış tarzına geldiğimizde de düşman temizledikçe ya da rehine kurtardıkça kazandığınız puanlar ile zırh puanınızı veya canınızı artırabilir ya da ölen takım arkadaşınızı tekrardan hayata döndürebilirsiniz. Oynanış tarzında canımı sıkan tek nokta ise cephanenizin sınırsız olması. Bu nasıl canını sıkıyor diye eleştirebilirsiniz fakat zor oyunlar oynamaya o kadar alışmışım ki sadece şarjör değiştirmek beni kesmiyor. Sağdan soldan mermi toplayasım geliyor. Bir noktadan sonra silahı bırakıp düşmanları tekmeleyerek öldürmeyi kendime görev haline getirmeye başladım artık.

Grafik ve Müzik

Tamam 8bit dedik, piksel piksel dedik ama bir piksel oyuna bu kadar derinlik katılması beni mest etti. Oyundaki ışıklandırma ve tatlı grafiksel ögeler ile size güzel bir oyun deneyimi sunulmuş.

Övüşlerimin sonunda gözüme çarpan iki eksik noktaya değineceğim. Oyundan bir hikaye bekleyerek başladıysanız, üzgünüm ama yanlış yerdesiniz. Bu platform oyununa bir de hikaye eklenseydi çok daha zevkli bir oyun olabilirdi. İkinci olaraksa oyunun müzikleri hiç sarmıyor. Oyun boyu sürekli şöyle güzel bir şarkı açayım da eğlenelim cümlesini sık sık tekrarladım.

Sonuç

Artık sonuca gelirsek, 23 TL’lik Steam fiyatı ile Door Kickers: Action Squad alınmaya değer mi?

Retro oyunları seven, oyun oynamaya fazla vakti olmayan ama oyunu kesintiye uğratmadan ara ara oynayabilmek isteyen, oyunlarda bol aksiyon olmasını tercih eden ve arkadaşınız, eşiniz, dostunuzla oynayacak oyun arayan biriyseniz kesinlikle değer! Oyunu satın almak veya daha fazla incelemek isterseniz buradan Steam linkine ve buradan da geliştiricinin sayfasına ulaşabilirsiniz.

Oyunu eşinizle, dostunuzla oynarken derken eklemeden geçemedim, oyun turnusol kağıdı gibi. Oynadığınız insanın karakterini çözmek için birebir. Fakat sevgilinizle veya eşinizle aranızda oluşacak sorunlardan biz sorumlu değiliz. Bir noktada tüm karakterleri biçe biçe giden sevgilinizle göz göze gelip ateş püskürtmeye başlayabiliyorsunuz diyor bir dostum. Ben değil, bir dostum. 

Artılar Eksiler
+ Uzun süren oynanışa sahip

+ Görev ve bölümleri eğlenceli

+ Çok kişili oynanabiliyor

+ Akıcı bir içeriğe sahip

+ Birden fazla şekilde oynanabiliyor

+ Bölüm dizaynları güzel

+ Neredeyse her bilgisayar oyunu kaldırabilir

– Hikayesinin olmayışı

– Oyun içi müzikler

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.