Haberler

Yönetmen Ezel Akay’dan Bir Günlük Hikaye Anlatıcılığı Atölyesi

Ünlü yönetmen Ezel Akay, Cihangir Akademi’de Hikaye Anlatıcılığı Atölyesi gerçekleştirecek. 13 Ekim Cumartesi günü başlayacak atölye, 10 Mart 2019 tarihine kadar sürecek. Akay atölye çalışmasında; anlatıcı olarak oyuncuyu ele alırken, ‘anlatıcılık’ kavramının modern anlamlarını da anlatıyor.

Yönetmen Ezel Kaya, Cihangir Akademi’de ‘Hikaye Anlatıcılığı Üzerine Eğitim, Üretim ve Gösterim Programı’ ile Ekim – Mart döneminde farklı eğitmenlerle eğitimler verecek.

“ANLATICI OLARAK OYUNCUYU ELE ALIYORUM”

Programda Ezel Akay, 10 Ekim 2018 – 10 Mart 2019 tarihleri arasında, sinemada hikaye anlatıcılığı üzerine derin sohbetler ile katılımcılarla birlikte olacak. Akay, “Bu bir günlük eğlenceli atölye çalışmasında yönetmenin gösterdiği yüz, bu yüzün anlatısı, bir anlatıcı olarak oyuncuyu ele alıyorum ama senaristlerin, yapımcıların ve yönetmenlerin ayrı ayrı birer hikaye anlatıcısı olmaları ‘anlatıcılık’ kavramının modern anlamlarını anlamak için çok önemli. Benim zanaat olarak tanımladığım sürecin heveslileri için de bazı numaralarını paylaşıyorum” diyerek kısaca kendi eğitimini anlattı.

Fantazya sevdalısı usta yönetmen Ezel Akay da Frpnet takip edenlerden.

Hikaye Anlatıcılığı çalışmaları, oyunculuk eğitimi ve yaratıcı drama çalışmaları için etkili ve anlamlı sonuçlar verebilecek bir eğitim. İki alanda da oyuncu adayı veya katılımcıya katkıları şöyle:

  • Sözel ve hareket anlamında bedensel anlatım araçlarını fark etmek, geliştirmek ve kontrol etmek.
  • Sözler ile bedensel ifadeler arasındaki ilişkinin ya da farkın ayrımına varmak ve bedensel olanı da deneyimlemek…
  • Hikayeyi tek başına canlandırırken/anlatırken, bedensel olanlar dışındaki tiyatro araçlarını kullanmadan, yalnızca bedenini kullanarak tüm gösteriyi yönetmek ve var etmek.
  • İzleyici ile kurulacak doğrudan veya dolaylı ilişkileri fark etmek ve bu ilişkiyi yönetmek.
  • Bir metni ya da sözel boyuttaki hikâyeyi, sahne diline dönüştürerek, edebiyata ait özelliklerle gösteri sanatlarına ait özelliklerin farkına varmak.
  • Aksesuarları ve mekânı çok amaçlı ve dönüşebilir ögeler olarak, anlatı ve oyuna dahil edebilmek.
  • Hikâyeyi, kişisel yönelimler, yetenekler ve kişisel yaratıcılığın öngördüğü biçim ve anlatım yolları ile şekillendirme olanaklarını keşfetmek.
  • Kişisel yaratıcılığını ve kişisel hikâyelerini bir ‘anlatıya’ dönüştürme yollarını keşfetmek.
  • Profesyonel alandaki yaratıcı çalışmalarda, başta oyuncu, yönetmen ve yazarlar olmak üzere sahne sanatlarının tüm üretim alanlarındakilere katkı sağlar.
  • Yaratıcı drama liderleri için veya profesyonel anlamda oyunculuk ve sahneleme denemeleri düzleminde farklı yaklaşımlar için yeni olanaklar sunabilir.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  FRPNET 10. Yaş Partisi - 13 Nisan Cumartesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.