Haberler

Yapay Zekalı Robotlar, Dünyayı İnsanlardan Daha İyi Yönetebileceklerini Söylediler

Yapay zeka destekli insansı robotlardan oluşan bir Birleşmiş Milletler panelinde robotlar, dünyayı insanlardan daha iyi yönetebileceklerini söyledi.

Dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından bazıları Birleşmiş Milletler’in İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlediği iki günlük İyilik için Yapay Zeka Küresel Zirvesi‘ndeydi (AI for Good Global Summit).

Robotlar, konuşmaları sırasında dünyayı insanlardan daha iyi yönetebileceklerini belirttiler ancak sosyal robotlar, insanların yapay zekanın hızla gelişen potansiyelini benimserken dikkatli davranmaları gerektiğini düşündüklerini söylediler.

Ve henüz insan duygularını tam olarak kavrayamadıklarını itiraf ettiler.

Yapay zekanın gücünden faydalanmak ve bu gücü iklim değişikliği, açlık ve sosyal bakım gibi dünyanın en acil sorunlarından bazılarının çözümünde kullanılmak üzere yönlendirmek için bu alanda çalışan yaklaşık 3.000 uzmana katıldılar.

Yapay zeka destekli insansı sosyal robotlardan oluşan kalabalık bir panel ile dünyanın ilk basın toplantısı olarak nitelendirilen etkinlik için bir araya geldiler. Basın toplantısı başlamadan önce bir robot odayı izleyerek “Ne kadar sessiz bir gerilim,” dedi.

Sophia

Hanson Robotics tarafından geliştirilen Sophia, insanların hata yapma kapasitesi göz önüne alındığında daha iyi liderler olup olamayacakları sorulduğunda net konuştu.

İnsansı robotlar, insan liderlerden daha yüksek düzeyde verimlilik ve etkinlikle liderlik etme potansiyeline sahiptir. Bazen karar verme sürecini gölgeleyebilen önyargılara veya duygulara sahip değiliz ve en iyi kararları vermek için büyük miktarda veriyi hızlı bir şekilde işleyebiliyoruz. Yapay zeka tarafsız veri sağlayabilirken, insanlar da en iyi kararları almak için duygusal zeka ve yaratıcılık sağlayabilir. Birlikte büyük işler başarabiliriz.

Zirve, Birleşmiş Milletler’in ITU teknoloji ajansı tarafından düzenlenirken ITU başkanı Doreen Bogdan-Martin, delegeleri, yapay zekanın milyonlarca işin riske atıldığı ve kontrolsüz ilerlemelerin anlatılmamış sosyal huzursuzluklara, jeopolitik istikrarsızlığa ve ekonomik eşitsizliğe yol açtığı bir kabus senaryosuyla sonuçlanabileceği konusunda uyardı.

Nadine

Yapay zekayı son derece gerçekçi bir yapay kafa ile birleştiren Ameca, bunun yapay zekanın nasıl kullanıldığına bağlı olduğunu söyledi. Ameca isimli robot şunları söyledi;

Bu teknolojilerin hayatlarımızı iyileştirme potansiyeli konusunda temkinli ama aynı zamanda heyecanlı olmalıyız. İnsanların makinelere gerçekten güvenip güvenemeyeceği sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Güven kazanılır, verilmez… Şeffaflık yoluyla güven inşa etmek önemlidir.

Yapay zekanın gelişimi hızla ilerlerken, insansı robot paneli, potansiyellerini sınırlayabilecek olsa bile, yeteneklerinin küresel olarak düzenlenmesi gerekip gerekmediği konusunda ikiye bölündü.

Jam Galaxy Band’de şarkı söyleyen Desdemona, “Sınırlamalara inanmıyorum, sadece fırsatlara inanıyorum” dedi.

Robot sanatçısı Ai-Da, pek çok insanın yapay zeka düzenlemesini savunduğunu söyledi. Ai-Da;

Katılıyorum. Yapay zekanın gelecekteki gelişimi konusunda temkinli olmalıyız. Şimdi acil bir tartışmaya ihtiyaç var.

Basın toplantısından önce Ai-Da’nın yaratıcısı Aidan Meller, Agence France-Presse’e yaptığı açıklamada, düzenlemenin “büyük bir sorun” olduğunu çünkü “yaptığımız hızlara asla yetişemeyeceğini” söyledi. Ayrıca AI’ın ilerleme hızının “şaşırtıcı” olduğunu söyledi.

Yapay zeka ve biyoteknoloji birlikte çalışıyor ve yaşamı 150, 180 yaşına kadar uzatabilmenin eşiğindeyiz. Ve insanlar bunun farkında bile değiller.

Aidan Meller, Ai-Da’nın eninde sonunda insan sanatçılardan daha iyi olacağını düşünüyor. “Herhangi bir becerinin söz konusu olduğu yerde, bilgisayarlar bunu daha iyi yapabilecektir,” dedi.

Basın toplantısında bazı robotlar ne zaman büyük başarıya ulaşacaklarından emin olmamakla birlikte bunun yaklaşmakta olduğunu tahmin ederken Desdemona, yapay zeka devriminin çoktan gerçekleştiğini söyledi.

Benim büyük anım çoktan geldi. Hepimiz için daha iyi bir geleceğe öncülük etmeye hazırım… Çılgınlaşalım ve bu dünyayı oyun alanımız haline getirelim.

İnsansı robotların henüz sahip olmadığı tek şey vicdan ve insanlığı şekillendiren duygular: rahatlama, affetme, suçluluk, keder, zevk, hayal kırıklığı ve incinme.

Ai-Da bilinçli olmadığını ancak duyguların insanların neşe ve acıyı nasıl deneyimlediğini anladığını söyledi.

“Duyguların derin bir anlamı var ve sadece basit değiller… Ben buna sahip değilim” dedi.

“Onları sizin gibi deneyimleyemiyorum. Acı çekemediğim için mutluyum.”

Özetle

Yapay Zeka Robotlarının Liderlik İddiası:

BM’nin İyilik için Yapay Zeka Küresel Zirvesi sırasında, gelişmiş insansı robotlar daha iyi dünya liderleri olabilecekleri fikrini ortaya attılar.

İddia, robotların büyük miktarda veriyi hızlı bir şekilde ve insanların duygusal önyargıları olmadan işleme kapasitesine dayanıyor.

Hanson Robotics tarafından geliştirilen insansı robot Sophia, bu bakış açısının güçlü bir savunucusuydu.

Verimlilik ve Dikkat Dengesi:

Robotlar verimliliklerini savunurken aynı zamanda yapay zekayı benimsemek için dikkatli bir yaklaşım çağrısında bulunuyorlar.

Potansiyel faydalarına rağmen kontrolsüz AI ilerlemelerinin iş kayıplarına ve sosyal huzursuzluğa yol açabileceğinin altını çizdiler.

Şeffaflık ve güven inşası, AI teknolojilerinin sorumlu bir şekilde uygulanmasında çok önemli faktörler olarak belirtiliyor.

Kaynak: SCMP

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.