Haberler

Türkiye’de Cüce Şehirlerini Andıran Bir Yer Altı Şehri – Aydıntepe

Bayburt’ta, hiçbir yapı malzemesi kullanılmadan yer altındaki kayaların oyulmasıyla inşa edilen yer altı şehri, kentin ön plana çıkan turizm merkezleri arasında yer alıyor.

Aydıntepe ilçesinde 1998 yılında yapılan inşaat kazısı sırasında tesadüfen gün ışığına çıkarılan Aydıntepe Yer Altı Şehri, yüzeyden 2 ila 5 metre derinde, hiç bir yapı malzemesi kullanılmadan, ana kayaya oyulmuş galeriler, odalar ve bu odaların açıldığı daha geniş mekanlardan oluşuyor.

aydintepe-yeralti-sehri-meraklilarini-bekliyor-aydintepe-yeralti-sehri-bayburt-1562936

Odalar, yaklaşık 1 metre genişliğinde ve 2 metre yüksekliğindeki galerilere, galeriler de her iki yana genişleyen salonlara açılıyor.

aydintepe-yeralti-sehri-meraklilarini-bekliyor-aydintepe-yeralti-sehri-bayburt-1562935

Uzunluğu 1 kilometreyi aşan galerilerin tavanında gözetleme ya da havalandırma amaçlı olduğu düşünülen konik biçimde delikler yer alıyor. Yeraltı şehrinin girişinde ise gerektiğinde girişi kapatmak için kullanılabilecek çapı yaklaşık 1,5 metre olan daire şeklinde bir taş bulunuyor.

aydintepe-yeralti-sehri-meraklilarini-bekliyor-aydintepe-yeralti-sehri-bayburt-1562923

Gezilebilir alanı bin 200 metre olan Aydıntepe Yeraltı Şehri’nin hangi amaçla yapıldığı ise gizemini koruyor.

aydintepe-yeralti-sehri-meraklilarini-bekliyor-aydintepe-yeralti-sehri-bayburt-1562934
aydintepe-yeralti-sehri-meraklilarini-bekliyor-aydintepe-yeralti-sehri-bayburt-1562933

Aydıntepe Kaymakamı Yeliz Yıldızhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bayburt’un tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını ve bu medeniyetlerin izlerinin kentin farklı noktalarında hala ayakta olduğunu söyledi.

aydintepe-yeralti-sehri-meraklilarini-bekliyor-aydintepe-yeralti-sehri-bayburt-1562932
aydintepe-yeralti-sehri-meraklilarini-bekliyor-aydintepe-yeralti-sehri-bayburt-1562931

Bu medeniyetlerin en büyük göstergelerinden, kalıntılarından birinin de Aydıntepe ilçesinde yer aldığına işaret eden Yıldızhan, Aydıntepe’nin, ilçe merkezinde evler, iş yerleri, cadde ve sokakların hemen altında bulunan yeraltı şehri nedeniyle adeta “2 katlı şehir” konumunda olduğunu belirtti.

Kaymakam Yıldızhan, Aydıntepe Yeraltı Şehri’nin 1988 yılında bir inşaat kazısı sırasında tesadüfen ortaya çıkarıldığını anımsatarak, “Hemen Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulunca koruma altına alınmış ve çeşitli kazı çalışmaları yapılmıştır. Daha sonra Aydıntepe Belediyesinin yerel imkanlarıyla yapılan çalışmalarla Aydıntepe Yeraltı Şehri’nin gezilebilir alanı bin 200 metreye çıkarılmıştır.” dedi.

aydintepe-yeralti-sehri-meraklilarini-bekliyor-aydintepe-yeralti-sehri-bayburt-res

Yeraltı şehrinin günümüzde hala gizemini korumaya devam ettiğini vurgulayan Yeliz Yıldızhan, şöyle devam etti: “Toprak zeminden 2 ila 5 metre derinlikte oluşturulan Aydıntepe Yeraltı Şehri’nin en önemli özelliği, hiçbir yapı ve dolgu malzemesi kullanılmadan, ana kaya oyularak oluşturulmasıdır. Koridor etrafında açılmış karşılıklı odalar, galeriler, su arkları, gözetleme noktaları, havalandırma bacaları ve aydınlatma için kullanılan duvarlarda oluşturulan oyuklar, bizleri dönemin mühendislik bilgisi ve mimarisi hakkında hayrete düşürüyor.”

aydintepe-yeralti-sehri-meraklilarini-bekliyor-aydintepe-yeralti-sehri-bayburt-1562927
aydintepe-yeralti-sehri-meraklilarini-bekliyor-aydintepe-yeralti-sehri-bayburt-1562925

Yıldızhan, yeraltı şehrinin hangi amaçla yapıldığının tam olarak bilinmediğini kaydederek, “Buranın sığınma amaçlı, düşmanlardan korunmak için, ayrıca zor ve yoğun kış şartlarında barınak olarak kullanıldığı, hatta oranın dönemin devlet zindanı olduğuna dair bilgiler gündeme getirilmekte. Tabi bunun doğruluğu ancak uzman arkeologlar tarafından yapılacak çalışmalarla ortaya çıkacaktır.” diye konuştu.

Bölgenin en nadide turizm eserlerinden olan Aydıntepe Yeraltı Şehri’nin denize yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta olduğunu dile getiren Kaymakam Yıldızhan, herkesi bu eseri görmeye davet etti.

aydintepe-yeralti-sehri-meraklilarini-bekliyor-aydintepe-yeralti-sehri-bayburt-1562921

Yeliz Yıldızhan, yeraltı şehrinin gereken ilgi ve alakayı görmediğini belirterek, şunları kaydetti:

“Biz buranın medyadaki görünürlüğünü ve halk tarafından bilinirliğini arttırmak için tanıtım çalışmalarına ağırlık vermek istiyoruz. Burayı sanatsal faaliyetlerde bir galeri olarak kullanmak istiyoruz. Ramazan Bayramı dolayısıyla uzun bir tatilimiz var. Ben tüm tatilcileri, eski medeniyet meraklılarını, kültürün beşiği olan Bayburtumuza, Aydıntepe Yeraltı Şehrimizi görmeye davet ediyorum.”

YouTube player

İstanbul’un yer altı için History Channel’ın aşağıdaki bölümüne göz atabilirsiniz.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Londra'da 7 Doktor ile Beraber Kahvaltı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.