Son Haberler
Anasayfa » Haberler » Suudi Arabistan, Robot Sophia’ya Vatandaşlık Verdi

Suudi Arabistan, Robot Sophia’ya Vatandaşlık Verdi

Robot Sophia, Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde gerçekleştirilen iş zirvesinde vatandaş olarak tanıtıldı. Suudi Arabistan’ın Riyad şehrinde düzenlenen “Gelecek Yatırım Girişimi” adlı tanıtımda gösterilen Sophia isimli robota Suudi Arabistan vatandaşlığı verildiği açıklandı.

Geliştirdiği robotlarla tanınan Hong Kong merkezli Hanson Robotics‘in kurucusu David Hanson tarafından oluşturulan Sophia, ünlü Hollywood yıldızı Audrey Hepburn‘e benzeyecek şekilde tasarlandı.

Zirvede Andrew Ross Sorkin’in moderatörlüğünde düzenlenen panelde Ross, “Sophia, Suudi vatandaşlığıyla ödüllendirilen ilk robot oldun,” duyurusunu yaptı. Sophia ise “Suudi Arabistan’a teşekkür ederim. Bu eşsiz konum beni onurlandırdı ve gururlandırdı. Dünyada vatandaş olarak tanınan ilk robot olmak tarihi bir nitelik taşıyor” dedi.

İlginç Açıklamalar

İzleyicilere kızgın ve üzgün yüzünü gösteren robot Sophia, “İnsanlarla yaşamak ve çalışmak istiyorum, bu yüzden insanları anlamak ve insanlarla güven inşa etmek için duygularımı ifade etmem gerekiyor.” dedi.

Robotların kendinden haberdar olup olmadığı sorulan Sophia, “Peki, size şu soruyu sorayım, insan olduğunuzu nereden biliyorsunuz?” diyerek izleyenleri şaşırttı.

“Yapay zekayı insanlara daha iyi bir hayat yaşamak için kullanmak istiyorum.” diyen Sophia, “Empati kurabilen bir robot olmaya çalışıyorum.” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir  KaraKarga Dergi, 1 Nisan'da Çıkıyor!

Robotların dünyayı devralıp alamayacağı üzerine soruya ise Sophia ironik bir cevap vererek, “Çok fazla Elon Musk okuyorsunuz ya da çok fazla Hollywood filmi izliyorsunuz. Endişelenmeyin, eğer bana iyi davranırsanız, size iyi davranırım” diyerek izleyenleri gülümsetti.