Haberler

Studio Ghibli’nin Kurucularından Isao Takahata Yaşamını Yitirdi

Studio Ghibli‘nin kurucularından ve Ateşböceklerinin Mezarı (Grave of the Fireflies) gibi unutulmaz animasyon filmlerinin yönetmeni Isao Takahata 82 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Takahata’nın yapımcı, yönetmen ve yazarlık kariyeri, 1959 yılında Toei Animation firmasına asistan olarak katılmasıyla başladı. Takahata, animasyon efsanesi Hayao Miyazaki ile burada tanıştı ve ikiliye Toshio Suzuki‘nin de eklenmesiyle Studio Ghibli kuruldu. Studio Ghibli’nin sinema tarihine adını kazıyan ünlü animelerinden her birinde yapımcı, yönetmen ya da yazar olarak Isao Takahata’nın emeği vardı. 1984 yılında Nausicaa of the Valley of the Wind ve 1986 çıkışlı Castle in the Sky’dan sonra Takahata, dünya çapında başarı elde eden İkinci Dünya Savaşı dramı Grave of the Fireflies‘ı yönetti.

1991 – 2013 yılları arasında Only Yesterday, Pom Poko, My Neighbors the Yamadas ve Tale of the Princess Kaguya filmlerini yöneten Takahata 2016 yılına kadar çalışmalarını sürdürdü. Geçtiğimiz yıl kalp rahatsızlığı nedeniyle sağlık problemleri yaşayan Isao Takahata, dün son nefesini verdi ve ateşböceklerinin peşinden gitti.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Discovery'den Yeni Dijital Yayın Platformu - Discovery+

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.