Haberler

SpaceX’in Uzaya Gönderdiği İlk İnsanlı Mekik Başarıyla Fırlatıldı

Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX‘in, ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ortaklığıyla dünya yörüngesine göndereceği ilk insanlı uzay mekiği ABD’nin Florida eyaletindeki uzay merkezinden başarıyla fırlatıldı.

Elon Musk‘a ait SpaceX şirketinin Crew Dargon adlı uzay aracında, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) astronotları Doug Hurley ve Bob Behnken bulundu.

Uzay mekiğinin fırlatma işlemi, 1969 yılında Ay’a gönderilen ilk uzay aracının fırlatıldığı yerden yapıldı.

Saatte 27 bin kilometre hıza ulaşan Crew Dragon‘un fırlatıldığı an SpaceX’in Twitter hesabından paylaşıldı.

İlk insanlı test uzay yolculuğu, NASA ve SpaceX’in sosyal medya hesapları başta olmak üzere birçok Amerikan televizyon kanalı tarafından canlı yayınlandı.

Uzay mekiğinden ayrılan Dragon kapsülü roketten başarıyla ayrıldı ve Uluslararası Uzay İstasyonu‘na (ISS) kilitlenmek üzere yola koyuldu.

Astronotların ISS’e pazar günü TSİ 17.30’da varması bekleniyor.

Dünya yörüngesine gönderilen Crew Dragon’un fırlatıcısı , “Of Course I Still Love You” (Elbette Seni Hala Seviyorum) adlı drone gemiye başarılı bir iniş gerçekleştirdi.

Astronotlardan Hurley de, “ABD’yi yeniden uzaya araç gönderme işinin bir parçası yapan bu devasa çabaların bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Yörüngeye ulaşınca haberleşiriz” yanıtını verdi.

2011’den Beri Bir İlk

Bu uzay görevi, NASA’nın uzay araçlarını emekli ettiği 2011’den bu yana Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot göndermiyordu. Bu açıdan, bugünkü sefer bir ilk niteliği taşıyor.

Görevdeki bir başka ilk de ilk kez özel bir şirketin uzaya insan gönderiyor olması.

ABD’nin Rusya’ya İhtiyacı Kalmadı

Başarı ile gerçekleşen tarihi insanlı fırlatılış ve yeniden kullanılır roketle yapılan uzaya yolculuk neticesinde, NASA’nın dünya yörüngesinde bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot göndermek için her seferinde Rusya’ya koltuk başına ödediği yaklaşık 85 milyon dolarlık masraftan kurtulmasının da yolu açılmış oldu.

Crew Dragon’un İnşası İçin 6 yıl çaba Harcandı

İş adamı Elon Musk’ın sahibi olduğu Kaliforniya merkezli SpaceX firması, Crew Dragon kapsülünü inşa ve test etmek için 6 yıl çaba harcadı.

İnsanlı uçuşu gerçekleştirme projesi için NASA’dan 3 milyar doların üzerinde bir bütçe alan SpaceX, bugün yapılan başarılı test uçuşu ile uzay endüstrisi için atacağı diğer adımlar için güven tazeledi.

SpaceX’in “Crew Dragon” isimli uzay mekiğiyle ilk insanlı uçuş denemesi, çarşamba günü uygunsuz hava koşulları nedeniyle ertelenmişti.

Kaynak: BBC, Independent, AA

İlginizi Çekebilir  Vampire: the Masquerade - Bloodlines 2'nin Oynanabilir Klanlarından Biri Daha Belli Oldu!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu