Son Haberler

Star Wars: Edge of the Empire RPG

star-wars-edge-of-the-empire-banner

Sıkı tutunun! Işık hızında rol yapacağız!

Ocak ayının başında Fantasy Flight Game yeni bir Star Wars rol yapma oyunu üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Firma Star Wars: Edge of the Empire hakkında ilk detayları paylaştı. Oyuncular bu yeni sistemle birlikte Star Wars evrenini köşe bucak dolaşabilecek.

Oyunun hikâyesi ilk Ölüm Yıldızı’nın (Death Star) yok edilmesinden sonraki dönemi konu alıyor. Edge of the Empire’in yapımcıları bu dönemin oldukça kararsız yani gri bir atmosfere sahip olduğu için çekici olduğunu söylüyor. Oyuncular, bu sistem ile birlikte Star Wars Galaksisi’nin bir parçası olacak. İmparatorluğun zarar görmüş egemenliği altında, kelle avcısı, kaçakçı, paralı asker ya da kâşif olarak maceraya atılabilecekler.

star-wars-rpg-acik-kitapHikâye tabi ki sadece bunlarla sınırlı kalmayacak. Edge of the Empire, FF Game tarafından hazırlanan üçlemenin ilk bölümü. İlk kitapta dış halkalarda yaşayan ve suç ağına bulaşmış karakterleri oynama imkanımız olacak. İkinci kitap Star Wars: Age of Rebellion, Galaktik İmparatorluğa karşı verilen savaşı konu edinecek. Oyuncular İmparatorluğun ortaya çıkardığı tüm engelleri aşıp, İsyancı grubu başarıya taşımaya çalışacak.

Son kitap Star Wars: Force and Destiny’de ise oyunculara efsanevi karakterler yaratabilme imkanı tanınacak. Galaksinin her tarafından avlanan Jediları konu alan bu kitapta tam bir hayatta kalma savaşı verilecek.

Jedilardan bahsetmişken, yeni oyun ile birlikte Force (Güç) kavramına nasıl yaklaşıldığını da belirtmekte fayda var. Seriye aşina olanlar bilir, İmparatorluğun yükseldiği dönemde Galaksi’deki tüm Jedilar avlanmaya başlanmıştır. Kalanlar ise kendilerini gizleyip zorlu bir hayat yaşamaya başlamışlardır.

star-wars-rpg-book-rightBenzer sistemlerde olduğu gibi Force, gizli bir güç olarak aktarılacak. Yani Jedi Tarikatı’na bağlı olmayanlarda kullanabilecek. Ancak eğitimsiz oldukları için bu oldukça zor olacak. Bilinmeyen bölgelerde başlarına bela açılabilecek. Tabi işin bir de İmparatorluk tarafından yakalanma riski var.

Edge of the Empire’da 8 farklı ırk bulunuyor. Bunlar, İnsan, Twi’lek, Gand, Wookiee, Bothan, Trandoshan, Rodian ve Dördüncü-Sınıf Droid. Sınıf seçenekleri ise Career Paths(Kariyer Yolları) başlığında toparlanmış. 6 kariyerden birini seçen oyuncu, her sınıfa ait 3 farklı yoldan ilerleyerek özel karakterler yaratabiliyor.

Seçilebilen sınıflar ise, Bounty Hunter, Colonist, Explorer, Hired Gun(Mercenary), Smuggler, Technician. Örneğin, Bounty Hunter sınıfını seçen bir oyuncu isterse Gadgeteer özellikleri üzerinden hareket ederek, her yerine taktığı silah ve bombalarla sinsi bir savaşçı haline gelebiliyor. Survivalist üzerinden gitmeye karar verirse, avının her zaman ensesinde olan bir karakter oluyor.

Fantasy Flight Game, Edge of the Empire için yeni bir konsept hazırlamış. World of Darkness’da da karşımıza çıkan, karakter yaratırken kağıt üzerinde bulunan Geçmiş(Background) özelliklerine benzer bir çalışma var. Buna Obligation deniliyor. Obligation’ın asıl amacı, oyuncunun neden bu evrende olduğunu sorgulamak. Böylece karaktere daha fazla derinlik kazandırılabiliyor. Oyuncu karaktere kattığı özellikler ile oyuna da yeni olayların girip-çıkmasına sebebiyet veriyor. Örneğin, bahsi geçen özelliği bulunan bir karakterin, azılı bir düşmanı varsa, dahil olduğu grubu da oldukça uğraştırabilir.

star-wars-rpg-diceFirma oyunun sisteminde klasik çok yüzlü zarlar yerine, kendi zarlarını tasarlamış. Bunun sebebinin, sistemin diğerlerine nazaran daha farklı olduğunu iddia etmeleri. Fantasy Flight Game, oyuncuları ve oyun yöneticisini sayılarla ve matematik hesaplarıyla uğraştırmak istemediğini belirtiyor. Bu yüzden üzerinde oyuna ait simgeleri bulunan özel zarlar tasarlanmış. Yani oyunun kural kitabıyla birlikte bu zarların da alınması gerekiyor. Çünkü zarlar kitapla beraber satılmıyor. Dileyen oyuncuların Android, iOS ve Kindle için özel hazırlanmış zar uygulamasını da satın alabileceği belirtiliyor.

Sistem yapımcıları buna ulaşamayacak ya satın alamayacak oyuncuları da düşünmüş. Kural kitabı içerisinde altılık, sekizlik ve on ikilik zarların karşılığını veren bir tablo hazırlanmış. Hangi simgenin hangi numaraya denk geldiği belirtilmiş.

Beta sürecinde 224 sayfa olarak hazırlanan kitap, tam sürüme geçmesiyle birlikte 448 sayfaya yükseltilmiş. İçerisinde oyuncuların ve oyun yöneticilerin yararlanabileceği sistemle alakalı tüm bilgiler bulunuyor.

Star Wars: Edge of the Empire, bu evrene gönül vermiş oyuncuların ya da yeni bir sistem arayanların ilgisini çekebilir. Firma, masaüstü rol yapma oyununun 2013’ün ikinci çeyreğinin sonunda piyasaya sürüleceğini açıkladı. O döneme kadar, The Beginner Game kutusunu satın alarak oyunu oynamaya erkenden başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Wizards of İstanbul 36

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu