Son Haberler
Anasayfa » Haberler » Son Haberler » Hugo Ödülleri 2013 Adayları Açıklandı

Hugo Ödülleri 2013 Adayları Açıklandı

hugo-odulleri-banner-1

Bilimkurgu ve fantastiğin en saygın ödüllerinden biri olan Hugo Ödülleri‘nin 2013 için adayları belirlendi. 1953 yılından bu yana verilen ve listeleri bile etkileyen bu önemli ödül, bu sene de yine önemli yapıtları aday listesinde gösterdi.

29 Ağustos – 2 Eylül 2013 tarihlerinde Texas’ta düzenlenecek olan bilimkurgu conventionı LoneStarCon‘da açıklanacak olan ödüller için aday isimler şu şekilde:

En İyi Roman

2312 – Kim Stanley Robinson (Orbit)
Blackout – Mira Grant (Orbit)
Captain Vorpatril’s Alliance – Lois McMaster Bujold (Baen)
Redshirts: A Novel with Three Codas – John Scalzi (Tor)
Throne of the Crescent Moon – Saladin Ahmed (DAW)

hugo-award-logoEn İyi Kısa Roman

After the Fall, Before the Fall, During the Fall – Nancy Kress (Tachyon Publications)
The Emperor’s Soul – Brandon Sanderson (Tachyon Publications)
On a Red Station, Drifting – Aliette de Bodard (Immersion Press)
San Diego 2014: The Last Stand of the California Browncoats – Mira Grant (Orbit)
“The Stars Do Not Lie” – Jay Lake (Asimov’s, Oct-Nov 2012)

En İyi Roman Öykü

“The Boy Who Cast No Shadow” – Thomas Olde Heuvelt (Postscripts: Unfit For Eden, PS Publications)
“Fade To White” – Catherynne M. Valente (Clarkesworld, August 2012)
“The Girl-Thing Who Went Out for Sushi” – Pat Cadigan (Edge of Infinity, Solaris)
“In Sea-Salt Tears” – Seanan McGuire (Self-published)
“Rat-Catcher” – Seanan McGuire (A Fantasy Medley 2, Subterranean)

En İyi Kısa Öykü

“Immersion” – Aliette de Bodard (Clarkesworld, June 2012)
“Mantis Wives” – Kij Johnson (Clarkesworld, August 2012)
“Mono no Aware” – Ken Liu (The Future is Japanese, VIZ Media LLC)

En İyi Konu İle İlgili Çalışma

The Cambridge Companion to Fantasy Literature – Editörler: Edward James & Farah Mendlesohn (Cambridge University Press)
Chicks Dig Comics: A Celebration of Comic Books by the Women Who Love Them – Editörler: Lynne M. Thomas & Sigrid Ellis (Mad Norwegian Press)
Chicks Unravel Time: Women Journey Through Every Season of Doctor Who – Editörler: Deborah Stanish & L.M. Myles (Mad Norwegian Press)
I Have an Idea for a Book … The Bibliography of Martin H. Greenberg – Derleyen: Martin H. Greenberg, Editör John Helfers (The Battered Silicon Dispatch Box)
Writing Excuses Season Seven – Brandon Sanderson, Dan Wells, Mary Robinette Kowal, Howard Tayler ve Jordan Sanderson

En İyi Çizgi Roman

Grandville Bête Noire – Yazan ve çizen: Bryan Talbot (Dark Horse Comics, Jonathan Cape)
Locke & Key Volume 5: Clockworks – Yazan: Joe Hill, Çizen: Gabriel Rodriguez (IDW)
Saga, Volume One – Yazan: Brian K. Vaughn, Çizen: Fiona Staples (Image Comics)
Schlock Mercenary: Random Access Memorabilia – Yazan ve çizen: Howard Tayler (Hypernode Media)
Saucer Country, Volume 1: Run – Yazan: Paul Cornell, Çizen: Ryan Kelly, Jimmy Broxton ve Goran Sudžuka (Vertigo)

En İyi Film (Uzun Metraj)

The Avengers – Yazan ve yöneten: Joss Whedon (Marvel Studios, Disney, Paramount)
The Cabin in the Woods – Yazan: Drew Goddard & Joss Whedon; Yöneten: Drew Goddard (Mutant Enemy, Lionsgate)
The Hobbit: An Unexpected Journey – Yazan: Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson ve Guillermo del Toro, Yöneten: Peter Jackson (WingNut Films, New Line Cinema, MGM, Warner Bros)
The Hunger Games – Yazan: Gary Ross & Suzanne Collins, Yöneten: Gary Ross (Lionsgate, Color Force)
Looper – Yazan ve yöneten: Rian Johnson (FilmDistrict, EndGame Entertainment)

En İyi Film (Kısa Metraj)

Doctor Who, “The Angels Take Manhattan” – Yazan: Steven Moffat, Yöneten: Nick Hurran (BBC Wales)
Doctor Who, “Asylum of the Daleks” – Yazan: Steven Moffat; Yöneten: Nick Hurran (BBC Wales)
Doctor Who, “The Snowmen” – Yazan: Steven Moffat; Yöneten: Saul Metzstein (BBC Wales)
Fringe, “Letters of Transit” – Yazan: J.J. Abrams, Alex Kurtzman, Roberto Orci, Akiva Goldsman, J.H.Wyman, Jeff Pinkner. Yöneten: Joe Chappelle (Fox)
Game of Thrones, “Blackwater” – Yazan: George R.R. Martin, Yöneten: Neil Marshall. (HBO)

En İyi Editör (Kısa Yapıt)

John Joseph Adams
Neil Clarke
Stanley Schmidt
Jonathan Strahan
Sheila Williams

En İyi Editör (Uzun Yapıt)

Lou Anders
Sheila Gilbert
Liz Gorinsky
Patrick Nielsen Hayden
Toni Weisskopf

En İyi Profesyonel Sanatçı

Vincent Chong
Julie Dillon
Dan dos Santos
Chris McGrath
John Picacio

En İyi Yarı-Profesyonel Yayın

Apex Magazine – Editörler: Lynne M. Thomas, Jason Sizemore ve Michael Damian Thomas
Beneath Ceaseless Skies – Editör: Scott H. Andrews
Clarkesworld – Editörler: Neil Clarke, Jason Heller, Sean Wallace ve Kate Baker
Lightspeed – Editörler: John Joseph Adams ve Stefan Rudnicki
Strange Horizons – Editörler: Niall Harrison, Jed Hartman, Brit Mandelo, An Owomoyela, Julia Rios, Abigail Nussbaum, Sonya Taaffe, Dave Nagdeman ve Rebecca Cross

En İyi Fanzin

Banana Wings – Editörler: Claire Brialey ve Mark Plummer
The Drink Tank – Editörler: Chris Garcia ve James Bacon
Elitist Book Reviews – Editör: Steven Diamond
Journey Planet – Editörler: James Bacon, Chris Garcia, Emma J. King, Helen J. Montgomery ve Pete Young
SF Signal – Editörler: John DeNardo, JP Frantz ve Patrick Hester

En İyi Fan Yayını

The Coode Street Podcast – Jonathan Strahan ve Gary K. Wolfe
Galactic Suburbia Podcast – Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce, Tansy Rayner Roberts (Sunucular) ve Andrew Finch (Yapımcı)
SF Signal Podcast – Patrick Hester, John DeNardo ve JP Frantz
SF Squeecast – Elizabeth Bear, Paul Cornell, Seanan McGuire, Lynne M. Thomas, Catherynne M. Valente (Sunucular) ve David McHone-Chase (Teknik Yapımcı)
StarShipSofa – Tony C. Smith

En İyi Fan Yazar

James Bacon
Christopher J. Garcia
Mark Oshiro
Tansy Rayner Roberts
Steven H Silver

En İyi Fan Sanatçı

Galen Dara
Brad W. Foster
Spring Schoenhuth
Maurine Starkey
Steve Stiles

En İyi Yeni Yazar – The John W. Campbell Ödülü

Zen Cho
Max Gladstone
Mur Lafferty
Stina Leicht
Chuck Wendig

FRPNET 10. Yaş Soru-Cevap Yarışması Sonuçlandı!
"Logicomix" İncelemesi