Son Haberler

Dungeons and Dragons Belgeseli

dnd-belgeseli-banner

FRP oyunlarının babası sayılan Dungeons & Dragons’ın belgeseli için çekimler başladı. Çalışmalar ise tüm hızıyla devam ediyor. Proje tamamen gönüllü bir ekip tarafından Dungeons & Dragons’ın 40. yılı olan 2014 yılına yetiştirilmeye çalışılıyor.

Evet 2014 yılı Dungeons & Dragons’ın 40.yılı. Sadece basit bir oyunun değil aynı zamanda ayrı bir kültürel fenomen yaratmış bir yapımın yıl dönümü.

İnsanlar D&D bilsin ya da bilmesin aslında herkes bu oyunu oynuyor. Herhangi bir bilgisayar oyunu, RPG oyunu ya da online oyunlar aslında kökleri D&D’ye dayanan DNA’lara sahip. D&D uzun soluklu, güçlü ve kültürleri hâlâ etkileyen bir oyun.

dnd-belgeseliWinsconsin, Lake Geneva’daki mütevazı başlangıcıyla, D&D bir grup oyuncu ve oyun tasarımcısı tarafından yaratıldı. D&D ve yaratımı 40 yıllık bir süreci ve karmaşık kalp kırıcı bir hikayeyi kapsıyor. Facebook’un yaratılış hikayesi “The Social Network”ü düşünün, kimse sonunda zengin olmadı. Bir grup arkadaş tarafından kurulan ibretlik bir öykü ve ihanetle, kinle, kibirle, zayıf yönetimle ve davalarla kayboldu.

Dungeons & Dragons; fanları tarafından sevilen, aileleri ve arkadaşları bir araya getiren, sosyal topluluklar ve alt-kültürler yaratan bir oyun.

D&D aynı zamanda öğreticidir. Tarih, dil, bilim ve matematikle ilgilenen ve daha iyi bir oyuncu olmak isteyen kişilerden pek çok hikaye duyduk. Bu oyun sayesinde oyuncular yaşam boyu arkadaşlıklar kurdu ve hepsi yaşamın çeşitli yerlerinden gelen kişilerdi. İtfaiyeciler, eğitimciler, bilgisayar programcıları, girişimciler ve hatta belgesel film yapımcıları.

dnd-box-firstDungeons & Dragons için birkaç kez güzel belgesel denemeleri oldu ancak sadece “D&D nasıl oynanır”, “Gary Gygax’in Buluşu”, “Hayır oyun Dave’in buluşuydu” veya daha kötüsü “Şu budala oyunu oynayan garip insanlara bak!” konulu belgesellerdi. Hiç biri oyunun nasıl var olduğunu ve modern kültürdeki rolünü yeterince anlatmıyordu.

Anthony Savini, James Sprattley ve Andrew Pascal; Dungeons & Dragons’ın tam bir belgeselini yapmak üzere çalışmalara başladılar bile. İlk başta film yapımcıları sonra da oyuncular olmak üzere Anthony, James ve Andrew filmin yapımının tam ortasındalar. 2011-2012 yılının büyük bir kısmını D&D’nin eski günlerini anlatan tarihçilerle, oyun tasarımcılarıyla ve diğer kültürel uzmanlarla görüşmeler yaparak geçirdiler. Hâlâ yapılması gereken pek çok görüşme, araştırma ve arşivsel metraj mevcut. D&D’nin 40. yılı ve ilk box setin çıkacağı 2014’te projeyi bitirmeyi bekliyorlar. Yıl dönümünü kutlamak için ne kadar güzel bir yol!

Belgesel için Kickstarter’da bir kampanya da başlatıldı. Kampanyanın bitmesine 1 aydan daha az bir süre kaldı. Siz de yardım ederek bu projenin başarıya ulaşmasına katkıda bulunabilirsiniz. Projenin Kickstarter sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca belgesel için hazırlanmış web sayfasını da buradan inceleyebilirsiniz. Biz de FRPNET olarak bu projeyi destekliyoruz ve sizlerin de destek olmasını istiyoruz. Lütfen FRP’nin gelişmesi için bu tür projelere destek verelim.

İşte proje için hazırlanmış bir fragman:

İlginizi Çekebilir  Eye Of The Beholder: The Art Of Dungeons & Dragons Belgeseli Geliyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu