Haberler

Sir Ian McKellen Festival Söyleşisinde Hayranları ile Buluştu!

Sir Ian Mckellen, İstanbul Film Festivali’nin Onur Ödülü’nü almak üzere British Council işbirliği ile İstanbul’a geldi.

Gods and Monsters, The Lord of the Rings serisi ve X-Men filmlerindeki rolleri ile sinemaseverlerin gönlünü kazanan Ian Mckellen, 4 Nisan Salı akşamı düzenlenen açılış töreninde ödülünü aldı. Ian Mckellen, British Council ve İstanbul Film Festivali işbirliğiyle akademisyen ve sinema yazarı Melis Behlil ile 7 Nisan Cuma günü Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleşen söyleşide hayranlarıyla buluştu.

Boğaziçi Üniversitesi, söyleşiye katılmak isteyen sinemaseverlerin rezervasyon yaptırabilecekleri mail adresini etkinlik sayfasından paylaşmıştı. Kısa süre içerisinde salondaki tüm koltuklar ayırtıldı ancak Boğaziçi Üniversitesi rezervasyon listesine bakmadan ziyaretçileri içeriye alarak söyleşi için yer ayırtan birçok kişiyi mağdur etti. Günler öncesinden yer ayırttığı halde kapıda kalan ziyaretçilerin bir kısmı daha içeri alındı fakat salonda oturacak yer kalmadığı için ayakta izlemek zorunda kaldılar. Yaşanan aksiliklere rağmen Ian Mckellen, söyleşiye katılan herkesin yüzünü güldürmeyi başardı.

Sahneye çıktığı ilk dakikalarda “Bir şey söylemek istiyorum” diyerek “Koş Frodo Oy Ver,” afişini Türkçe olarak okuyan Mckellen, kendisini izlemeye gelen öğrencilere “Dışarıda gezecek boş vaktiniz yok. Derslerinize çalışmadığınız takdirde başınıza gelecekleri biliyorsunuz.” diyerek aşağıdaki videoda da izleyeceğiniz ünlü repliğini söyledi.

Sanatı ve eşitliği desteklemek üzere Türkiye’ye gelen Sir Ian Mckellen, “Herkes Yüzüklerin Efendisi serisini çok seviyor ancak benimle ilgili endişeleri var. Gandalf’ı bir gay oynadı gibi endişeler bunlar” diyerek eşcinsel haklarına değinen konuşmalar yaptı.

Ölmeden Önce Yeni Zelanda’yı Göreceğinize Dair Söz Verin

Mckellen, söyleşinin ilerleyen dakikalarında Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit serisinin çekildiği Yeni Zelanda’yı bu sözleri ile anlattı: “Yüzüklerin Efendisi yaşamımdaki en önemli hediyelerden bir tanesi oldu. Müziğini duyduğum zaman bile gözlerim doluyor. Bu sadece duyduğum notalardan kaynaklanmıyor. O müziği duyduğum zaman o kadar fazla şey hatırlıyorum ki… Yeni Zelanda’da 6 filmi çok güzel insanlarla beraber çektik. Ölmeden önce Yeni Zelanda’yı göreceğinize dair bana söz verin. Dünyada kadınlara ilk oy hakkı veren ülke Yeni Zelanda. Onaylamayabilirsiniz belki ama seks işçileri ve onların kaldıkları yerler var. Bu ülkedeki insanlar ne yaptıklarının farkında, toplum o kadar bilinçli ki hiçbir şeyi kontrol altında tutmaya çalışmıyorlar. Her şey özgürce yapılabiliyor. Öyle güzel manzaraları, dağları, kasabaları, sıcak havası ve depremleri var ki… Tanrı hâlâ Yeni Zelanda’yı yaratmaya devam ediyor diye düşündüm. İsterseniz Hobbitler ile denize girme şansı da bulabilirsiniz.”

En sevdiğiniz rol hangisiydi sorusunu Gandalf olarak yanıtlayan Mckellen, hayranların kendisine “Siz tam olarak hayallerimdeki Gandalf olmuşsunuz” sözlerine kitap serisindeki Gandalf’ı tasvir ederek kitaptaki gibi uzun kaşlara ve siyah çizmelere sahip olamadığını esprili bir şekilde dile getirdi.

Gerçek Büyücüyü Oynamak İstiyorum

Harry Potter filmi için de teklif aldığını belirten Sir Ian, “Ben gerçek büyücüyü oynamak istiyorum” diyerek rolü geri çevirdiğini anlattı. Yolda karşılaştığı insanların Dumbledore ve Gandalf’ı karıştırdığından da kısaca bahsettikten sonra izleyicilerden gelen tüm soruları nezaketle yanıtladı.

Sir Thomas More’dan yaptığı alıntı ile söyleşiyi sonlandıran Sir Ian Mckellen tüm salon tarafından ayakta alkışlanarak uğurlandı. Mckellen, 8 Nisan Cumartesi günü Kadıköy Rexx sinemasında gösterimi gerçekleşecek olan Richard III filminde de hayranları ile buluşacak. İstanbul Film Festivali programına buradan ve söyleşinin tamamına ise burada:

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Game of Thrones 4. Sezon İçin Çizimler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.