Dizi HaberleriSinema Haberleri

Yazarlar Grevi, Anlaşmaya Varmasıyla Geçici Olarak Sona Erdi

Son 146 gündür süren yazarlar grevi, 24 Eylül Pazar gecesi geç saatlerde varılan bir anlaşma ile sona erdi.

Amerika Yazarlar Birliği (WGA), anlaşmanın ardından tüm grev gözcülüğünü askıya aldı ve AMPTP (Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği) ile yapılan yoğun müzakerelerin dördüncü gününde geçici ama güçlü bir anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Müzakereler Sonunda Anlaşma Sağlandı

WGA Müzakere Komitesi, geçtiğimiz Pazar gecesi geç saatlerde üyelere önemli bir mesaj ile anlaşmanın sağlandığını açıkladı. Anlaşmanın, yeni bir 2023 MBA (Master Bitirme Anlaşması) üzerinde geçici bir anlaşma olduğu belirtildi. Yani, nihai sözleşme dilinin hazırlanmasına bağlı olarak tüm anlaşma noktaları üzerinde prensipte bir anlaşma sağlandı.

Açıklamada şu sözlere yer verildi;

Büyük bir gururla söyleyebiliriz ki bu anlaşma, üyelerin her sektöründeki yazarlar için anlamlı kazanımlar ve korumalar içeren istisnai bir anlaşmadır.

Grevin Gücü ve Dayanışma

WGA Müzakere Komitesi, anlaşmanın kazanımlarının, grev sırasında gösterilen dayanışma ve üyelerin istekliliğinin bir sonucu olduğunu vurguladı. Grev, sendikalı yazarların kaldıraçlarını kullanmalarını sağladı ve sendikalı kardeşlerin olağanüstü desteğiyle birleşerek şirketleri masaya geri getirdi.

Detayların Paylaşılması ve Oylama Süreci

Anlaşma detaylarının hâlâ kamuoyuna açıklanmadığını belirten WGA, bu aşamada son harfin konulmadığını ve anlaşmayı tamamlamak için sabırla çalıştıklarını ifade etti. Anlaşma, Müzakere Komitesi tarafından tavsiye edildiğinde ve WGA Yönetim Kurulu ile WGAE Konseyi’ne gönderildiğinde, üyeler oylama yapacaklar.

SAG-AFTRA Grevine Katılım

Bu anlaşma, SAG-AFTRA grevine nasıl etki edeceği henüz belli olmamakla birlikte WGA, üyelerini SAG-AFTRA grev gözcülerine katılmaya teşvik ediyor.

Sonuç olarak, Yazarlar Grevi sona erdi ancak işe geri dönme süreci hâlâ tamamlanmış değil. Anlaşma detaylarının belirlenmesi ve nihai onay alınması gerekiyor. Yazarlar ve endüstri takipçileri, önümüzdeki günlerde bu gelişmeleri yakından izleyecekler.

Kaynak: MovieWeb

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.