Sinema Haberleri

Tech Noir: The Art of James Cameron Kitabı Çıkıyor

Tech Noir: The Art of James Cameron kitabıyla ünlü yönetmenin Terminator, Aliens, Avatar ve Titanic gibi filmleri yaratırken aklından geçenleri okuyacağız. Cameron’ın yaratıcılık sürecini gösteren kitap ABD’de 14 Aralık’ta çıkıyor.

James Cameron aslında kariyerine çizer olarak başlamıştı. Çünkü insanın hayal ettiklerini, zihninde gördüklerini karşıdaki kişiye birebir aktarma aracı olarak görüyordu çizimleri. Sonra bunu film ile de yapabileceğini fark etti. Sinema ile çizimin birleşimi gibiydi onun için CGI teknolojisi. O yüzden de filmlerinde bu teknolojinin sağladıklarını sonuna kadar kullandı. Terminator 2‘de demirlerin içinden sıvılaşarak geçen T-1000’i gösterdi. Avatar ile 2.8 milyar dolar kazandı ve gişe rekorunu hâlâ elinde tutuyor.

Yine de çizmeyi bırakmamış Cameron ve yıllar boyunca aklına gelen fikirleri defterine not etmeye devam etmiş. İşte bu defterler bir kitap olarak basılacak. Hayranları da Cameron’ın tasarımlarını ve fikirlerini inceleyebilecekler. Onun çizimlerine eşlik eden kişisel notlarıyla yaratıcılık sürecini öğrenebilecekler. Üstelik bu defter yönetmenin filmleri ve projeleri ile de sınırlı değil. Onun aklına gelen birçok bağımsız fikir ve tasarımı da içeriyor. Yani asla gerçekleşmemiş projelere dair çizimler ve yazılar da bulabileceğiz bu kitapta.

İlginizi Çekebilir  Avatar: The Way of Water Fragmanı Yayınlandı

Tech Noir, benim tüm yaratıcılık yolculuğumu simgeliyor. Okul kitaplarına yaptığım eskizler ve doymaksızın tükettiğim bilim kurgu romanlarından esinlenen çizimler var. The Terminator, Aliens ve Avatar gibi filmlerin detaylı konsept çizimlerini gösteriyor. Aynı zamanda Xenogenesis filmimin daha önce hiç gün yüzü görmemiş görsellerini de içeriyor. Yönetmenliğe başlamaya çalışırken kiramı ödeyebilmek için hazırladığım B-film stüdyolarının posterleri de yine bu kitapta. Çizimlerin yanında bulunan yorumlar ve anlatımlar hayatımın o döneminde yaşadıklarımın hikayesini anlatıyor aslında. Bu hikayelerden bazılarını hiç anlatmamıştım ve onları okuyunca ben bile şaşırdım!

James Cameron

Tech Noir: The Art of James Cameron

Kitap 14 Aralık’ta ABD’de satışa çıkacak. Ünlü yönetmenin çizimleri ve yorumlarına başka bir ünlü yönetmen ön söz yazmış: Guillermo del Toro. Cameron’ın uçan köpek balıkları ve Alien Queen gibi tasarımlarını aşağıdaki görsellerden inceleyebilirsiniz.

Bu arada yönetmenin ikinci Avatar filminin de Aralık 2022’de çıkacağını hatırlatalım.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Tim Burton ve Helena Bonham Carter Ayrıldı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.