Sinema Haberleri

Steven Spielberg: Hikaye Anlatmayı Öğrenin

Steven Spielberg müzikal de yaptığı üzere denemediği tek türün kovboy filmleri olduğunu açıkladı. Ridley Scott’ın aksine Spielberg, gençlerin telefonlarıyla ilgilenmesini destekliyor ve onlara küçük bir tavsiye veriyor.

Sinemanın efsane yönetmenlerinden biri olan Spielberg, West Side Story ile müzikal türüne de el atmış oldu. Bu sayede geriye film çıkarmadığı tek tür olarak kovboy filmlerinin kaldığını söyledi. Bu iki türü birkaç ay önce Ridley Scott da çekmeyi dilediği filmler listesine eklemişti. Hatta Edgar Wright da yönetmenlik yaparken daha önce denemediği bir türde daha şevkli çalıştığını dile getirmişti. Görünen o ki çoğu ünlü yönetmen müzikali ve kovboy filmlerini sona bırakıyor.

Spielberg, West Side Story’nin tanıtımını yapmak için katıldığı röportajlardan birinde gençlere tavsiye verdi. “İnsanların film yapımına dair neyi bilmelerini dilerdiniz?” sorusunu yanıtladı. Filmi izleyip keyif almak isteyen seyircilerin hiçbir şey bilmemesinin daha iyi olacağını söyledi. Çünkü perdenin arkasını görmenin büyüyü bozduğunu düşünüyormuş. Dolayısıyla kişiler perdenin arkasındaki ekipten biri olmayı istemiyorsa film yapımına dair bir şeyler öğrenerek sadece aldıkları keyfi azaltırmış. Spielberg seyircilerinden arka planı düşünmeden sadece kendilerini hikayeye bırakmalarını ve o dünyaya yolculuk etmelerini istiyor.

İlginizi Çekebilir  Assassin's Creed Filmi Yönetmenini Buldu!

Diğer Türden Seyirciler

“Tabii bir de diğer türden seyirciler var, hikaye anlatmak isteyenler” diye devam ediyor Spielberg. Onun görüşü (bu kez Ridley Scott’ın aksine) gençlerin telefonlarıyla ve internetle olan bağının güzel bir şey olduğu yönünde.

Onlar hikayelerini Twitter’dan, Instagram’dan, TikTok’tan anlatıyorlar. Ben de onları takip ediyorum. Bunu yapan bireyler senaryo yazımının neler gerektirdiğini bilmeliler. Onlara küçük bir tavsiye vermeyi çok isterdim. Teknikleriyle kendilerini çok meşgul etmesinler. Kamera ve ışık kullanımının detaylarına takılmasınlar. Endişelenmeleri ve tüm vakitlerini vermeleri gereken tek bir şey var bence. Birine bir hikayeyi ilgi çekecek şekilde nasıl anlatırsın? Ona hikayeyi nasıl sunmalısın ki filmin yarısında kalkıp salonu terk etmesin? Onların merak edeceği şeyleri nasıl söylersin ki ilgilerini kaybedip geriye yaslanarak etrafa bakmaya başlamasınlar. Önce ilginç hikaye anlatmanın yollarını bulsunlar. Siz bunu başardıktan sonra gelip size teknik konusunda halatları çekmeyi öğretecek yetkin kişilerin sayısı çok. Ancak hikaye anlatmayı öğrenmek, işte bu verebileceğim en önemli tavsiye.

Steven Spielberg

Spielberg’ün Collider’a verdiği röportajın videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Yeni Wolverine Filmi "İhtiyar Logan" Olabilir!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.