Sinema Haberleri

Star Wars: The Force Awakens’a Eleştirmenlerden Geçer Not Geldi

star-wars-the-force-awakens-banner

Tüm dünyada büyük hayran kitlesine sahip Star Wars serisinin yedinci filmi olan Star Wars: The Force Awakens bugün dünyanın hemen hemen her yerinde vizyona girdi.

Filmi erkenden izleyebilmek için sinema salonları önünde toplanan binlerce kişi uzun kuyruklar oluşturdu.

Serinin üçüncü üçlemesinin ilk filmi olan yapımın yönetmen koltuğunda yakın dönem bilimkurgu aksiyon sinemasının yükselen ismi J.J. Abrams oturuyor.

“Star Wars: The Force Awakens” filmi eleştirmenlerin çoğundan da tam not aldı.

star-wars-the-force-awakens-resim

Dünya basını filme övgüler yağdırarak “büyük başarı” ve “bir klasik” nitelemesini getiriyor.

Danimarka günlük gazetesi Politiken, “Orijinal üçleme ile aynı düzeyde. Güç uyandı, oyun başladı” diyerek 4 kalp verirken, sinema dergisi Ekko 6 üzerinden 6 yıldız verdi ve “Mükemmel bir film, hata bulmak çok zor” yorumunu yaptı.

Information gazetesi ise, The Force Awakens’ın George Lucas’ın 1977-1983 yılları arasında yaptığı ilk üçlemeden sonra yapılmış en iyi film olduğunu belirtti.

Times gazetesinin sinema eleştirmeni Kate Muir yazısında “Yetişkinler gözü yaşlı bir nostaljiyle afallayacak çünkü bu bir klasik” dedi.

Hollywood dergisi Variety dergisi ise tam anlamıyla ikna olmamış: “İki yeni cazibeli yıldıza karşın öykü hayalgücünü tetiklemiyor” diyor.

Buna karşın yine Variety dergisinin yazarı Justin Chang “Han Solo, Leia ve ekibin geri kalanını görmek harika. Hayranlara büyük hizmet” dedi.

Daily Mail gazetesinden Brian Viner ise Güç Uyanıyor’u “Bir gerçekten kaçış başarısı, bu güçlü serinin bugüne kadarki en neşeli filmi” şeklinde tanımlıyor.

Viner filmde baleye benzeyen savaş sahnelerinin İkinci Dünya Savaşı sırasında çekilen iyi filmleri andırdığı görüşünde. Viner’a göre filmin gerçek yıldızı İngiliz oyuncu Daisy Ridley. Eleştirmen Ridley’nin bu rolüyle kariyerini yörüngeye sokacağını ifade ediyor.

Telegraph yazarı Robbie Collin ise filmde üç kez ağladığını itiraf ederek yönetmen J.J. Abrahams ve ekibinin “dökülen bir seriyi yeniden büyülü ve efsanevi hale getirdiğini” söylüyor. Harrison Ford’un “müthiş” olduğunu ve pilot Han Solo rolüne “alaycı ve hoyrat ifadeli dünya bezginliği” kattığını savunuyor.

Independent gazetesinden Christopher Hooton filme dört yıldız vererek “Güç Uyanıyor bugüne kadarki en iyi Yıldız Savaşları filmi, eğer ilk bu yapılsaydı erişilmez olurdu” diyor.

Guardian gazetesi de filme beş yıldız verenlerden. Peter Bradshaw “Güç Uyanıyor elbette saçma, melodramatik ve duygusal ama kendine has bir cömertlik içinde heyecan ve enerjiyle dolu” diyor.

New York Times ise film hakkında “Yıldız Savaşları’yla ilgili büyük haber: Güç Uyanıyor çok iyi” yazdı. Gazetenin sinema eleştirmeni Manohla Dargis “Vizyona girmesinden önceki şişirmeye rağmen film dünyayı ya da Hollywood’u kurtarmayacak ama seri fenomene dönüşürken, kaybolan insan içindeki ölçü ve hassasiyet gibi güzelliklerin sözünü veriyor” diyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Inhumans, Televizyon Dizisi Olarak Karşımıza Çıkacak!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.