Sinema Haberleri

Sineklerin Tanrısı, Bu Kez Kadınlarla Sinemaya Taşınıyor

Yazar William Golding‘in kült eseri Sineklerin Tanrısı (Lord of the Flies), yıllar sonra yeniden sinemaya uyarlanıyor. Ama bu kez hem kitaptaki hikayeden hem de önceki filmlerden bağımsız olarak, çocukların değil adadaki kadınların hikayesini anlatacak.

Sineklerin Tanrısı, bir atom savaşı sırasında, ıssız bir adaya düşen bir avuç okul çocuğunun, geldikleri dünyanın bütün uygar törelerinden uzaklaşarak, insan yaradılışının temelindeki korkunç bir gerçeği ortaya koymalarını anlatan bir roman. Hikayede çocukların tamamen saf ve iyilik sembolü oldukları düşüncesinin yıkıldığı, güç ve iktidar söz konusu olduğunda çocukların bile masumiyetini kaybedebileceği anlatılıyor.

Warner Bros.’un yeniden sinemaya uyarlayacağı hikaye bu sefer çocukları değil adada kalan kadınların hikayesini anlatacak. Scott McGehee ve David Siegel‘in birlikte yazıp yöneteceği film için ikili, “esere sadık ama modernleştirilmiş bir yapım,” açıklaması yaptı.

Neden Kadınlar?

1963 yılında Peter Brook, Sineklerin Tanrısı’nı ilk kez sinemaya uyarladı. Sonrasında da 1990 yılında Harry Hook bu eseri ikinci kez sinemaya uyarladı. İki uyarlama da kitaba tamamen sadık kalmıştı ve filmde başrolleri çocuklar oynamıştı.

Warner Bros’un kadınlarla çekeceği Sineklerin Tanrısı’nın çıkış noktası ise, erkeklerin daha fazla agresyon ve şiddet içerebileceği toplumsal cinsiyet rollerine göre “kabul görmüşken” aynı durum kız çocuklarla gerçekleştirildiğinde sonucun farklı olup olmayacağı sorusu. Filmde muhtemelen erkek çocuklar yerine kız çocuklar yer alacak. Amaç gerçekten gücün ve iktidar mücadelesinin getirdiği yozlaşmayı anlatmak ise bunun cinsiyet ile alakası olmayacağını düşünüyorum. Yine de Warner Bros.’un neden kitaptaki erkek çocuk karakterlerden vazgeçip böyle bir yola başvurduğu ise merak konusu.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Gotham'ın Kara Şövalyesi!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.