Sinema Haberleri

Shrek 5, Efsane Kadrosuyla Temmuz 2026’da Sinemalarda!

Bataklığa geri dönüyoruz. DreamWorks Animation, Shrek 5 filminin resmi olarak geliştirme aşamasında olduğunu ve vizyon tarihinin 1 Temmuz 2026 olduğunu duyurdu. Orijinal Shrek seslendirme yıldızları Mike Myers, Eddie Murphy ve Cameron Diaz’ın geri döneceği doğrulandı.

Geri Dönen Yıldızlar ve Yeni Yönetmen

Antonio Banderas’ın Çizmeli Kedi olarak dönüşü henüz kesinleşmedi. Ancak, Shrek 5 filminin yönetmenliğini Shrek 2 ve Shrek the Third filmlerinde yazar ve sanatçı olarak görev yapmış, Shrek Forever After‘da ise hikaye şefi olan Walt Dohrn üstlenecek. Filmin yapımcılığını Gina Shay ve Illumination’ın kurucusu Chris Meledandri üstlenecek, Brad Ableson ise yardımcı yönetmen olarak görev yapacak.

Geçen sene Shrek 5 için orijinal kadronun dönmesinin beklendiği söylenmişti. Şimdi taşlar yerine oturdu.

İlgili Makaleler
Shrek 5

Eddie Murphy’den Sürpriz Açıklamalar

Eddie Murphy, Haziran ayında film için ses kayıtlarına başladığını ve bir Eşek için spinoff filmi yapacaklarını ağzından kaçırdı. Murphy, Collider’a yaptığı açıklamada, “[Shrek 5’i] aylar önce yapmaya başladık” dedi. “İlk perdeyi kaydettim ve bu yıl filmi bitireceğiz. ‘Shrek’ vizyona girecek ve Eşek’in kendi filmi olacak. Yani bir ‘Shrek’ yapacağız ve bir de Eşek [filmi] yapacağız.”

Shrek Serisinin Başarısı ve Geleceği

“Shrek” serisi, 2001 ve 2010 yılları arasında dört uzun metrajlı film yayınladı. Orijinal “Shrek” dünya çapında 487 milyon dolarlık hasılatıyla büyük bir başarı elde etti ve animasyon dalında Oscar kazanan ilk film oldu. “Shrek 2” ise 928 milyon dolar hasılat elde ederek büyük bir hit oldu. İlk iki film, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarıştı.

Shrek the Third ve Shrek Forever After filmleri ilk iki film kadar beğenilmese de dünya çapında sırasıyla 813 milyon dolar ve 752 milyon dolar hasılat elde etti. Ayrıca, Çizmeli Kedi yan ürünleri de büyük başarı elde etti. “Çizmeli Kedi: Son Dilek” filmi Aralık 2022’de sinemalarda gösterime girdi ve dünya çapında 484 milyon dolar gişe hasılatı elde etti.

Universal Pictures ve Meledandri’nin Rolü

Universal Pictures, Meledandri’yi “Shrek” ve “Çizmeli Kedi” serilerini yeniden canlandırmakla görevlendirdi. Meledandri, “Shrek” filmlerinin başarısının anahtarının ses performansları olduğunu ve bu karakterizasyonları koruma konusunda kararlı olduğunu belirtti.

Meledandri, “Geriye dönüp baktığınızda bu ses performansları harika ve kesinlikle tamamen yeniden keşfedilmeleri için bir gerekçe oluşturabilirken, kendimi bu karakterizasyonlara geri dönmek isteyen kendi nostaljik duygularıma yanıt verirken buluyorum. Bizim için asıl zorluk, bunun bir dizi devam filminin bir başka filmi olmadığını gerçekten hissettirecek bir şey bulmak oldu.” dedi.

Shrek 5 ve Donkey Spinoff Filmine Dair Beklentiler

“Shrek 5” filminin ve potansiyel Donkey spinoff filminin geliştirilmesi, hayranlar arasında büyük bir heyecan yarattı. Antonio Banderas’ın başrolünü oynadığı dövüşçü kedi spinoff’larına benzer şekilde, Eşek’in de kendi filmini destekleyebilecek bir karakter olduğunu belirtti. Ayrıca filmin orijinal seslendirme kadrosunun “Shrek 5” için geri dönmesini istediğini vurguladı.

Meledandri, Variety‘ye yaptığı açıklamada, Murphy’nin yorumlarını okuduğunda “heyecanlandığını” söyledi ve ekledi: “Bu, onun DreamWorks’teki sanatçılarla birlikte zekice canlandırdığı ve gerçekten yarattığı bir rol için duyduğu güçlü coşkunun kanıtı.”

“Shrek 5”, hayranlarının sabırsızlıkla beklediği bir film olarak sinema dünyasında büyük bir heyecan yaratıyor. Mike Myers, Eddie Murphy ve Cameron Diaz’ın geri dönmesiyle, bu yeni macera yine unutulmaz olacak. Film, 1 Temmuz 2026’da sinemalarda izleyicilerle buluşacak.

shrek izle shrek 5 izle

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.