Sinema Haberleri

Robert Eggers’dan Epik Bir Viking İntikam Efsanesi: The Northman

Yazar ve yönetmen Robert Eggers, sürükleyici bir Viking destanı ile izleyici karşısına çıkıyor. 22 Nisan‘da gösterime girecek olan The Northman (Kuzeyli) adlı filmin kadrosunda; Alexander Skarsgård, Nicole Kidman, Claes Bang, Anya Taylor-Joy, Ethan Hawke, Willem Dafoe ve Björk yer alıyor.

The Witch ve The Lighthouse‘dan Robert Eggers‘ın başında bulunduğu The Northman‘de Alexander Skarsgård, Prens Amleth rolünde, korkunç bir olaya şahit olduktan sonra ülkesinden kaçan 10. yüzyılda yaşayan bir Norveçli‘yi canlandırıyor. Yıllar sonra ailesine yapılan vahşetin intikamını almaya kararlı bir şekilde sert bir savaşçı olarak geri gelir.

Oyuncu kadrosunda Nicole Kidman, Anya Taylor-Joy, Ethan Hawke, Claes Bang, Willem Dafoe ve Björk’ün yer aldığı film, Norveç mitlerini, İzlanda efsanelerini ve Viking efsanelerini uzak bir çağdan, Eggers’ın imzasıyla yeniden canlandırıyor.

YouTube player

The Lighthouse filminde rol alan ve The Northman’de sarayın soytarısı, Soytarı Heimir’i canlandıran Willem Dafoe şunları söylüyor: “Bu büyük, güçlü bir macera, önceki filmlerinden çok daha büyük. Ama Robert aynı detaylı tarzla yaklaşıyor, setler ve aksesuarlar ve hatta izleyiciye göre hiç çaba harcanmamış gibi görünene özenli çekimler yaparak yaklaşıyor. Bu filmdeki her sahnede kendi başına bir güzelliği olan bir ritim, bir hikaye ve dinamik var. Her şey ekranda. Eggers’ın dünyalarına basitçe girmiyorsunuz onların içine çekilirsiniz.”

Hamlet’ten Beowulf: Ölümsüz Savaşçı’ya ve Aslan Kral’a kadar bilinen hikayeleri anımsatan The Northman filmi köklerini küçümsemiş ve sürüklenmiş genç bir adamın evrende bir rol modeli, akıl hocası annesi ya da babası olmadan kendi yerine bir anlam kazandırmaya çalışan genç bir adamın klasik ve zamansız hikayesinden alıyor.

Yapımcı ve başrol oyuncusu Alexander Skarsgård, sonunda The Northman olacak olan filmin yapımına 2020 yılında yapımcı Lars Knudsen (The Witch, Ayin) ile birlikte başlamadan önce bir Viking filmini geliştirmek için 10 yıl harcamış. Skargard, “Hamlet, Amleth’in İskandinav efsanesinin başlıca etkilerinden ve seleflerinden biridir. Bizim yaptığımız filmde özünde budur. Eski Norveç mitolojilerini İzlanda efsanelerinin sade ve özlü bir dille anlatmak ve Amleth efsanesindeki doğaüstü unsurları korumak.” diyor.

Eggers, filmin senaryosunu İzlandalı şair, yazar, şarkı sözü yazarı ve senarist Sjón (Lamb, Karanlıkta Dans) ile birlikte ortamın benzersiz vurgusunu ve tasarımını, Viking destanının cesur, yeni yüksek noktalara taşımak için kullanmış. Eggers yapım için şunları söylüyor: “The Witch’deki amaç, Hocus Pocus’dan ve sayısız Cadılar Bayramı dekorasyonlarının cadıları artık korkutucu olmaktan çıkarmasından sonra arketip figürünü yeniden canlandırmaktı. The Witch de aynı şekilde izleyicilerine; ‘Cadının ne olduğunu bildiğinizi mi sanıyorsunuz? Tekrar düşünün.’ diye soruyordu. Biz de Vikinglerin ne olduğunu benzer bir şekilde araştırıyoruz ve dile getiriyoruz.”

Fragmanı ve afişi yayınlanan The Northman‘in konusu şöyle:

“Genç Prens Amleth, amcası babasını acımasızca öldürüldüğünde ve annesini de kaçırdığında yetişkin bir erkek olmanın eşiğindedir. Ada krallığından kayıkla kaçan çocuk intikam yemini eder. Yirmi yıl sonra Amleth, Slav köylerine akınlar yapan bir Viking savaşçısıdır. Bir kahin tarafından kendisine babasının intikamını almak, annesini kurtarmak ve amcasını öldürmek için ettiği yemini hatırlatılır. Bir köle gemisinde İzlanda’ya giden Amleth, köle bir Slav kadın olan Olga’nın yardımıyla amcasının çiftliğine sızar ve yeminini yerine getirmek üzere harekete geçer.”

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.