Sinema Haberleri

Philip K. Dick’in Hayatını Yazarın Tarzıyla Anlatan Jane Filmi Geliyor

Charlize Theron ve Alfonso Cuaron, Philip K. Dick‘in hayatını anlatacak bir Amazon filmi yapıyor. Ünlü yazarın hayatını, ölen ikiz kardeşi Jane üzerinden anlatacakları filmi Dick’in kızı Isa Hackett hazırlıyor.

Philip K. Dick‘in hayat hikayesini film olarak izleyeceğimizden Temmuz’da bahsetmiştik. Ancak Jane adını alacak bu yeni film o projeden ayrı, ikinci bir proje. Yani şu anda Philip K. Dick’in hayatını anlatmak için yola çıkan iki farklı film projesi var.

Daha önceden duyurusunu yaptığımız ilk film, yazarın evinde gerçekleşen kimlik hırsızlığı ve onun uyuşturucu bağımlılığını anlatırken ölen ikiz kardeşine de değinecekti. O film temelini Only Apparently Real adlı biyografiden alacaktı.

Filme dair detayları anlattığımız ve yazarın hayatındaki önemli olayları listelediğimiz o yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Jane adını alan bu yeni biyografi filmi projesi de Philip K. Dick’in kızı Isa Hackett’ın bir fikrini Amazon stüdyolarında hayata geçirecek. Filmin yapımcılığını Charlize Theron ve Alfonso Cuaron üstlenecek. Ancak THR‘ın haberine göre Charlize Theron’un filmde rol alma ihtimali yüksek. Cuaron da filmin yönetmen koltuğuna oturabilir.

Isa Hackett bu filmi belgesel havasında bir biyografiden uzaklaştıracak. Onun aklında çok daha farklı bir anlatım tarzı var. Babasının hayatını, babasının bir hikayesiymiş gibi anlatmak istiyor. Ünlü yazarın hayatı boyunca ölen ikiz kardeşiyle ilgili bir takıntıya sahip olduğunu söylüyor. Bu yüzden onun hayat hikayesini yazarın altı haftalıkken ölen ikiz kardeşi Jane’in gözünden anlatmanın ilginç bir fikir olacağını düşünmüş.

Gerçekten de bu film fikri yazarın hayranlarını şimdiden heyecanlandırmış olmalı. Zira Dick’in, Jane’in ruhuna ne olduğunu sık sık sorguladığını ve cevabı muhtemelen paralel gerçekliklerde aradığını biliyoruz.

Filmde Jane’i, ikiz kardeşine hayalleri ve gerçekleri ayırmak konusunda yardım ederken izleyeceğiz. Ancak Jane, kardeşinin zihnine baktıkça o zihnin yarattığı dünyalarda kaybolmaya başlayacak. Ve nihayetinde kendisinin de Dick’in zihnindeki bir hayalden başka bir şey olmadığını keşfedecek. Yani onun deliliğine birinci elden tanık olacak ve bu yüzden delirecek.

Isa Hackett’ın Jane Hakkında Söyledikleri

Jane’in hikayesi ben kendimi bildim bileli zihnime kazılı. Babamın birkaç haftalıkken ölen ikiz kız kardeşi onun evreninin merkezi gibiydi. Onun kadar sıra dışı bir adamın yaratıcı zihnine yakışacak bir film hazırlayacağız. Bu yüzden biyografi filmlerinin kural ve geleneklerini tamamen reddederek Philip K. Dick’in çılgınca arzuladığı alternatif gerçeklikleri anlatacağız. Kız kardeşinin altı haftadan daha uzun yaşamayı başardığı bir gerçekliği.

Bu film için Philip K. Dick’in hayal dünyasında Jane’in nasıl biri olacağını düşündükten sonra Jane’in gözünden Philip K. Dick’in nasıl biri olduğunu anlatacağız. Bence babamı onun seveceği şekilde bir ekran uyarlamasıyla onurlandırmanın daha iyi bir yolu yok.

Isa Hackett

Eğer bu işin altından başarıyla kalkabilirlerse ben bu fikre bayıldım. Siz ne düşünüyorsunuz?

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.