Sinema Haberleri

Modern Korkunun İkonik Yaratıcıları James Wan ve James Blum’dan Yeni Dehşet: MEGAN

Testere, Ruhlar Bölgesi ve Korku Seansı serilerinin arkasındaki yapımcı James Wan ve Cadılar Bayramı, Siyah Telefon ve Görünmez Adam filmlerinin yapımcısı Blumhouse’dan dehşetin yeni bir yüzü geliyor: MEGAN!

Yapımcılığını Jason Blum ve James Wan’ın yaptığı, bilimkurgu korku filmi MEGAN, 13 Ocak‘ta sinema salonlarındaki yerini alacak.

Allison Williams‘ın MEGAN‘ın mucidi Gemma, Violet McGraw‘ın yetim yeğeni Cady‘yi canlandırdığı filmde ayrıca; Ronny Chieng (Shang-Chi ve On Halka Efsanesi) Gemma’nın oyuncak şirketindeki CEO’su David rolünde, Brian Jordan Alvarez (Will & Grace) ve Jen Van Epps (Cowboy Bebop) Gemma’nın mühendis arkadaşları Cole ve Tess rolünde bulunuyor.

Yapımcılığını Jason Blum ve James Wan’ın yaptığı, bilimkurgu korku filmi MEGAN‘ın yönetmeni ödüllü yapımcı Gerard Johnstone (Housebound), senaryo yazarı Akela Cooper (Habis, The Nun 2), uyarlanan hikâyenin yazarları Akela Cooper ve James Wan oldu. Filmin idari yapımcılığını ise Allison Williams, Mark Katchur, Ryan Turek, Michael Clear, Judson Scott, Adam Hendricks ve Greg Gilreath üstlendi.

YouTube player

MEGAN’ın Konusu

O, bir oyuncaktan daha fazlası. Ailenin bir parçası.

MEGAN, bir yapay zekâ mucizesi, bir çocuğun en iyi dostu ve bir ebeveynin en büyük müttefiki olmak üzere programlanmış gerçek gibi bir oyuncak bebektir. Oyuncak şirketinin zeki robotikçisi Gemma (Kapan’daki Allison Williams) tarafından tasarlanan MEGAN, bağlandığı çocuğun dostu, öğretmeni, oyun arkadaşı, koruyucusu olurken dinleyebilir, izleyebilir ve öğrenebilir.

Gemma bir anda 8 yaşındaki yetim kalan yeğeni Cady’nin (Violet McGraw, The Haunting of Hill House) bakımını üstlendiğinde ebeveyn olmak için hazırlıksız ve güvensizdir. Gemma, işinin yoğun baskısı altında iki sorunu birden çözme çabasıyla MEGAN prototipini Cady ile eşleştirmeye karar verir. Bu akıl almaz sonuçlar doğuracak bir karar olacaktır.

MEGAN ve Cady yıkılmaz bir bağ kurarken, Gemma’nın Cady’nin iyileşmesi için icat ettiği şeyin büyük bir hızla öğrenmesi ve MEGAN’ın Cady’ye karşı var olmayan “tehditler” algılaması onu giderek daha fazla dehşete düşürür.

Katil Bebekler ve Yapay Zeka Dehşetleri

Birkaç yıl önce Megan’ın idari yapımcıları Michael Clear ve Judson Scott, yapımcı James Wan ve meslektaşı Rob Hackett ile birlikte Atomic Monster’ın ofisinde şakalaşıyormuş. James Wan başlangıç hikayesi için, “Hepimiz film bağımlısıyız ve yeterince katil bebek filmleri yapmadığımızdan bahsediyorduk. Ben de “Çok komik. O tür filmler yaptığıma dair bir algı var. Tuhaf ama benim oyuncak bebeklerim kimseyi öldürmez. Doğa üstü bir varlığın kanalıdırlar veya içlerinde şeytani bir güç yaşar. Mesela Testere Jigsaw Efsanesi’nde konuşan bir kukla var.” diyor.

Sohbet ilerledikçe vardıkları fikri Wan şöyle anlatıyor: “Annabelle’in Terminatör’le buluştuğu bir katil bebek filmi yapsak hoş olmaz mı? Doğa üstü bir film yerine “ters giden teknoloji” versiyonu olmasının harika olacağını düşündük.”

Bu öncülü hayata geçirecek ideal senaryo yazarı için de Marvel’ın Luke Cage’inden American Horror Story ve Star Trek: Strange New World’e kadar tüm bölümlerin yazarı hikayeci Akela Cooper’a gitmişler. Wan, hikaye için güçlü bir kadın bakış açısına ihtiyacı olduğunu biliyormuş ve Cooper da bu iş için kusursuzmuş. Wan, “Annabelle’den kızlar tarafından ne kadar sevildiğini öğrenmiş. Korku izleyicisinin bu kısmının bizim için çok önemli olduğunu biliyorduk. O yüzden MEGAN’da feminen bir enerjiye ve bakış açısına ihtiyacımız olduğunu biliyorduk. Akela çok zeki, bilgili ve yapılandırma konusunda çok iyi. Yapmak istediğim filmi çok iyi biliyordu. Başkalarının saçma ya da abartılı olarak gördüğü şeyleri yapmaktan korkmuyor. Son dönem korku filmlerinden ayrışmak için biraz daha abartılı konseptlere yönelmek gerektiğini anlıyor.” diye sözlerini sürdürüyor.

MEGAN, Cooper’ın Wan’in Atomic Monster’ı için yazdığı ilk senaryosu olacaktı ama ardından Wan için 2021’in Habis’ini ve gelecek yılın Nun 2 filmini yazacaktı. Atomic Monster’la ilk toplantı unutulmazmış. Cooper o günü, “Hepimiz korku hayranıydık. ‘Bu fikri denemek ister misiniz, dediler ve benim yaklaşımımı beğendiler. Bu da bana kapıyı açtı ve bizi bu verimli ilişkiye götürdü.” diye anlatıyor. Korku yazarı olan siyahi bir kadın olarak Cooper, ayrıca kendi kapılarını da açıyor: “Birkaç yıl önce Austin Film Festivali’nde korku panelindeydim. Ön sırada oturan birkaç siyahi kadın vardı. Ben Habis ile Nun 2’nin yazarı olarak tanıtılmıştım. Daha sonra yanıma gelip ‘Siyahi kadınların korku yazabileceğini bilmiyorduk.’ dediler. Ben de ‘Biz her şeyi yazabiliriz.’ dedim.”

Cooper, filmin öncülünü inşa etmeye başladığında MEGAN için kendi korkularına da dokunmuş: “Yeğenlerime bakıcılık yapardım ve bir anda küçük bir çocuğun bakımını üstenmek zorunda kalırsam diye ne kadar korktuğumu fark ettim. Kahramanımız Gemma’yı yetişkinliğe sert geçişi vermek için zorlamamız gerekiyordu. İçine itildiği bu rolle nasıl başa çıkacağını bilmiyor. O yüzden kariyerini de işin içine katıyor. O da MEGAN. Gemma’nın güvencesi ‘Şimdi yeğenime gerçekten bakmak zorunda kalmadan bakabilirim. Ben çocukluk travmasıyla nasıl başa çıkacağımı bilmiyorum ama bu robot yapabilir.'”

Cooper, Gemma’nın sadece vasilik sorumluluklarından kaçtığını değil aynı zamanda yeğeni Cady’nin yanında duygusal olarak yer alacak bir yetişkin olmayı reddederek daha büyük bir sorun yarattığı gerçeğini de vurguluyor: “Gemma’ya yeğeninin bu robotla bir bağ kuracağını ve bunun iyi olmayacağını söyleyen bir terapist var. Gemma’nın Cady için tam sorumluluğu almak için olabilecek en rahatsız edici noktada olmasını sağlamamız gerekiyordu. Gemma’nın suçluluk duygusu daha sonra MEGAN’ın en korkunç eylemlerinin Gemma’nın yarattığı bir programlama kararından kaynakladığını fark ettiğinde artacak. Bu James’in isteğiydi. Bu Gemma için işleri daha da kötüleştiriyor ve üzücü yapıyor çünkü MEGAN’a ne pahasına olursa olsun Cady’yi korumasını söylüyor ve oyuncak bunu ciddiye alıyor.”

Film, daha geniş bir kültürel düzeyde hayatımızı yönetmesi için teknolojiye giderek daha çok bağımlı oluşumuzu ve kontrolden çıkmaya başlarsa potansiyel bir tehdit oluşturacağını ele alıyor. Wan bu konuda şunları söylüyor; “Bilim ve Yapay Zeka kısmıyla oynamak müthişti çünkü günümüz dünyasıyla ilgililer. Yaptığımız her şeyde teknolojiye çok güveniyoruz. Bu aygıtların dönüp bize saldırması korkunç olurdu. MEGAN’da yakalamak istediğimiz bu.”

Jason Blum ve James Wan Yapımcılar Yönetmen Gerard Johnstone Kontrole Geçiyor

Jason Blum’un Blumhouse’u ve James Wan’ın Atomic Monster’ı uzun zamandır modern korkunun en verimli ve ikonik yaratıcılarından. MEGAN, Blum ve Wan’ın ikinci iş birliği. Birincisi ise Ruhlar Bölgesi serisi.

Blum ve Wan, filmi yönetmesi için 2014 yılının korku komedisi Housebond’un yönetmeni Yeni Zelanda’lı Gerard Johnstone’u görevlendirmiş. Blum; “MEGAN’ın ulaşılması zor olan özel bir havası var. Gerard’ın ilk filmi Housebond’a bayılmıştım. Bir perili ev hikayesinin dehşetiyle alışılmadık bir mizah arasında güzel bir dengeydi. MEGAN için bir robot arkadaşın katil bebeğe dönüşmesi fikri dehşet verici. Ama bu fikrin altında bir kara mizah var. Bunu benimsemeyen bir yönetmeniniz olurda film asla başarılı olamaz ve Gerard bunu rahatlıkla anlıyor.” diyor.

MEGAN, klasik, korkunç, çığlıklar attıran bir korku filmi ama Wan ve Blum çok ciddi bir biçimde ele alınması gereken bir film olmadığını biliyormuş. Wan, “Gerard, bu ince çizgide yürüyen bir hava getirdi. Bir yöne fazla ağırlık verirsen film çökecekti. İhtiyacımız olduğunda bize nasıl çığlık attıracağını, nasıl güldüreceğini ve MEGAN’ın yaptığı tuhaflıklara nasıl kıkırdatacağını biliyor.” diyor.

Örneğin MEGAN’ın şiddet uygularken dans ettiği unutulmaz sahne (ve hemen meme olan) Johnstone’ın fikriydi. Akela Cooper bunu, “Gerard’ın eklediği komik ve abartılı duyguyu veren çok absürt anlar var. Ben MEGAN’ın dansını yazmadım. Onun bir cinayet işlediğini yazdım. Onu görünce bu çok tuhaf ama işe yarıyor. Bu ölümü daha da rahatsız edici yapıyor.” sözleriyle açıklıyor.

Johnstone, Housebound’un bir Wan ve Blumhouse korku klasiğinden etkilendiğini söylüyor. Bu yüzden MEGAN’ı yönetmesini istediklerinde rahatlamış. Johnstone, “Bu benim filmdeki korkularımı yaratmak için Habis’ten çok şey çaldığım için daha az suçluluk hissetmeme sebep oldu. İlginç bir ilk buluşmaydı ama James ürkütücü oyuncak bebek filmlerinin tartışmasız bir ustası olsa da o bebeklerin hiçbiri gerçekten hareket etmiyor, hatta konuşmuyordu bile. O yüzden MEGAN’ı hayata nasıl geçireceğimizi çözmek hepimiz için heyecanlı, yeni bir alandı.” ifadelerini kullandı.

Yönetmen, Akela Cooper’ın ilk senaryosunu okuduğunda modern dünyada teknoloji ile ebeveynlik arasındaki etkileşime çekilmiş: “Child’s Play’e açık bir kıyaslama vardı ama beni bu projeye çeken 21. Yüzyılda ebeveynlik hakkında modern bir ahlak hikayesi yapma fırsatı oldu. Yeni bir baba olarak akıllı telefonların ve tabletlerin o kadar yaygınlaşması beni rahatsız ediyordu ve MEGAN da bunu hicvetmek için bir fırsattı.”

Söz konusu modern teknoloji olduğunda Johnstone da mesafeliymiş. Wan, “Herard sosyal medyada yok. Bu iş için mükemmel bir yönetmen çünkü o açıdan hiç hoşlanmıyor. Teknolojinin yanlış gitmesi hakkında bir filmi doğru bakış açısıyla yapabilir.” diyor.

Karakterler

Gemma – Allison Williams

Funki’nin Purrpetual Pet bölümünde bir robotikçi olan Gemma, parlak zekasını global bir oyuncak şirketinin kurumsal hissedarlarını zengin etmek için kullanmaktan yorulmuştur. Eşsiz yeteneğini teknolojik gelişme için kullanmayı hayal eder. Kız kardeşinin ve eniştesinin bir trafik kazasında ölümünden sonra beklenmedik bir şekilde vasi olma rolünü üstlendiğinde bunu, yapay zeka tutkusunu travma yaşamış yeğeni Cady’yle bağ kura ihtiyacıyla birleştirme fırsatı olarak görür.

David – Ronny Chieng

Gemma’nın şiketi Funki’nin C.E.O.’su olan David, işini küçük bir şirketten global bir imparatorluğa dönüştürmüş olan bir dahi. Gemma’da büyük bir potansiyel görüyor ama MEGAN’da dolar işaretleri görüyor. MEGAN oyuncak bebeklerinin çocuk testleri ve onayları olmadan üretilmesi için zorlamak isteyen David, yıldız bilim insanının icadının sonuçlarını düşünmeden edemiyor.

Cady – Violet McGraw

Cady, ebeveynleri bir trafik kazasında öldükten sonra Gemma teyzesinin yanına gönderilir. Gemma, Cady ile MEGAN prototipini eşleştirdiğinde travma geçirmiş olan Cady kısa süre içinde robotla derin bir bağ kurar. Bu bağ sonunda kendisini yaratılmış olan aile üyesiyle gerçek ailesi Gemma arasında bir seçim yapmak zorunda bırakacak.

MEGAN’ın Yaratımı

Film için Model 3 Üretken Android’i, kısaca MEGAN’ı yaratmak bir insan oyuncu, görsel efektler, animatroniks ve kuklacılık dahil farklı disiplinlerden çok sayıda ekibin birlikte çalışmasını gerektirmiş. Uyumlu bir şekilde çalışarak son teknoloji, eşsiz, yeni bir korku ikonu yaratmışlar. Yönetmen Gerard Johnstone ve yapımcı James Wan, MEGAN üzerinde çalışırken bir oyuncak bebeği neyin korkunç yaptığını konuşmuşlar. Öncelikle bir çocuğun canlanmış bir oyuncağı gibi olması gerektiğine karar vermişler

Mekanlar ve Yapım Tasarımı

  • MEGAN, Seattle Washington’da geçiyor ve Kanada’da Montreal ile Yeni Zelanda’da Auckland ve civarında çekilmiş.
  • Oscar ® ödüllü sanat yönetmeni Kim Sinclair, MEGAN’ın yapım tasarımında görev almak üzere emekliliğini bırakmış.
  • Gemma’nın evi, Auckland’ın doğusunda bir banliyö olan Sunnyhills’de çekilmiş. Sinclair ve ekibi doğru evi bulmak için 100’ün üzerinde eve bakmış ve Meanda Greens adındaki bir çıkmaz sokakta bulmuş. Ev, 1970 yılında Yeni Zelandalı mimar John Cooper tarafından yapılmış.
  • Yapım sırasında ev renovasyondan geçtiği için Sinclair ve ekibinin ev sahibinin sınırlamaları olmadan çekim için çok sayıda uyarlama yapabilmesini sağlamış.
  • Yapımcılar, Gemma’nın evinin büyüklüğünün ve tarzının sade olmasını istemiş. Gemma bekar, kariyer sahibi bir kadın. İyi bir kazanca sahip ama geleneksel bir ev hanımı değil ve evin iç tasarımı da bunu yansıtıyor. Estetik 1950’lere ait ama birkaç ufak rötuş yapılmış. Mobilyaların çoğu yeni. Gemma, işinde çok yoğun ve bu yüzden de evin dekoruna fazla odaklanmamış.
  • Yapım ekibi dış mekanı ve evin seçilen alanlarını, girişi, yemek odasını, mutfağı ve salonu çekimler için kullanmış. Evin diğer bölümlerinde geçen başka sahneler stüdyoda çekilmiş.
  • Funki oyuncak şirketinin lobisi Auckland Teknoloji Üniversitesi’nin kampüsünde çekilmiş.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.