Sinema Haberleri

Man of Steel Filminden İlginç Göndermeler

man-of-steel-banner

Filmin şişkin gişe başarısına bakarsak, sinema seyircisinin büyük bir kısmı Man of Steel’i izlemiş gibi görünüyor. Zack Snyder’ın efsanevi süper kahraman uyarlamasına verilen tepkiler farklı olsa da, Superman’in bu versiyonu uzun süre akıllardan silinmeyecek. Snyder ve senarist David S. Goyer Man of Steel devam filmi üzerinde çalışmaya başladılar ve bu devam filmi de Justice League veya diğer DC uyarlamaları için atılan adımlardan biri olacak.

Man of Steel tanıtım turnesinde verdikleri birçok röportaj sırasında Snyder ve Goyer, Man of Steel dünyasının Superman’e özel olmadığını açıkça belirtti. Aynı evrende var olan başka süper kahramanlar da var. Bu Warner Bros.’un Marvel’ın kazançlı filmlerine verdiği cevap aslında. Snyder ve Goyer de Man of Steel içerisine sürprizler ekleyerek ve diğer DC karakterlerine göndermeler yaparak bunu gösterdi. Filmi izlerken bu sürprizleri veya göndermeleri kaçırdıysanız aşağıdakilere bir bakın.

Yazının bundan sonraki kısmı filmden spoiler içeriyor!

Önce, Goyer’in Man of Steel’in ortak evrende var olmasına dair açıklamalarını paylaşalım:

“Niyetimiz Man of Steel’in sıfır noktası olması ve bu noktadan itibaren birçok karakterin bu ortak evrende yer alması. Man of Steel dünyasında, Zack diğer super kahramanların da yer alacağını hep belirtti. Ama henüz yer alıp almadıklarını bilmiyorum. Fikir Superman’in ilk olmasıydı. Birbirine yardım eden insanlar olabilir ama bunlar kostümlü olmayabilirler ve Superman öne çıkıp kendisini dünyaya tanıtır. Kendisini dünyaya ilan ederken, her şeyi değiştiren o oluyor.”

LexCorp ve Wayne Enterprises

man-of-steel-wayne

Man of Steel’e giden insanların fark etmiş olabileceği iki önemli sürpriz var ve bunlar DC çizgi romanları karakterlerinden Lex Luthor ile Bruce Wayne’le ilgili. Luthor’un varlığı daha hakim çünkü LexCorp logosu film içerisinde iki kez görünüyor: bir binanın üzerinde ve Superman/General Zod’un dövüş sahnesinde bir silah olarak kullanılan petrol tankerinin yan tarafında. (Daha sonra okuyuculardan aldığımız bilgilere göre bu logo Clark’ı Martha’nın evine bırakan kamyonetin üzerinde de yer alıyormuş.)

Görünen o ki, Snyder ve Goyer başka Superman filmleri de yapacaklar. Ve karakterin baş düşmanı Lex Luthor olmadan bir Superman filmi nedir ki? Devam filmi Man of Steel 2’de baş düşman olarak Lex Luthor’u görüp görmeyeceğimiz henüz belli değil ama eğer karakter kısa da olsa hiç görünmezse hayal kırıklığına uğrarım. Snyder ve arkadaşları Man of Steel’de Superman’in içeriğini değiştirmekte kararsızlık yaşamamışlar. Bu nedenle Lex Luthor ile ilgili neler yapacaklarını görmeyi isterim. 

Man of Steel’deki diğer sürprizin Superman ile çok fazla ilgisi yok aslında. Daha çok DC Film Evreni’yle ilgili. Yine Superman ile Zod arasındaki mücadele sahnesinde Superman bir uyduya yaklaşıyor ve uydu üzerinde Wayne Enterprises logosu görülüyor. İşte Snyder Bruce Wayne yani Batman ile Superman’in aynı dünyada yer aldığını böyle doğruluyor.

Christopher Nolan Dark Knight üçlemesinin tek başına, diğerlerinden ayrı olduğu konusunda oldukça inatçıydı. Bu nedenle sanırım Man of Steel’deki Bruce Wayne Nolan’ın filmlerinde gördüğümüz karakterle aynı kişi değil. Aksine solo bir Batman filminde veya Justice League’de görebileceğimiz yeni bir Batman versiyonu olabilir. 

Supergirl

man-of-steel-supergirl

Man of Steel’de hemen göze çarpmayan göndermelerden biri de Superman’in kuzeni Kara Zor-El yani Supergirl idi. Clark Kent Yalnızlık Kalesi olan Krypton keşif gemisiyle karşılaştığında, bir dizi “cryotube” buluyor. Tüplerden birinin içinde mumyalanmış bir ceset olduğu görülüyor. Ama kamera daha sonra açılmış ve içi boş olan başka bir tüpe kayıyor. Filmde boş tüp üzerinde durulmasa da, geminin Krypton’lu sakinlerinden birinin gemiden canlı çıktığını anlayabiliyoruz, bu da bir yerlerde bir Krypton’lu daha olduğu anlamına geliyor.

Yapımcı Deborah Snyder boş kapsülün gelecekte kullanılabileceğini belirtmişti:

“İlginç olan ne biliyor musunuz? Ne anlama geldiğini söylemeyeceğim ama Henry’nin Yalnızlık Kalesi’nde olduğu sahnelerde boş bir kapsül var. Bunun ne anlama geldiğini söylemek istemiyorum ama orada boş bir kapsül var.”

İma ettiği karakterin Supergirl olup olmadığı sorulduğunda, Snyder, “Hayır,” dedi ve güldükten sonra devam etti: “Bir şey söylemeyeceğim ama bu da bir ihtimal.” Goyer de sahneden bahsetti ve çekimlerden sonra sahneyi filme ekleyip eklememe konusunda tartıştıklarını belirtti:

“Kasten birkaç açık uç bıraktım, devam filmi için değil ama. Sadece ilginç olduklarını düşündüm. Filmi görenler bunu fark etti mi bilmiyorum ama Clark keşif gemisine girdiğinde, bu gemiye 18.000, 20.000 yıl önce pilotluk etmiş mürettebat için yapılmış lahitleri görebilirsiniz. Orada bir sahne var. Zack onu çıkaracaktı aslında ama ben, “Hayııııııır!” diye bağırınca, çıkarmadı. Ama orada dört kapsül var: üçünün içinde iskelet var. Bir tanesi açık ve içinde iskelet falan yok. Zack senaryoyu ilk okuduğunda bunu fark etmemişti. Ona ben gösterdim. O da, “Peki, bu ilginçmiş. İlginç bir açık uç…” dedi.”

Goyer’in açık kapsülü gerçekten çok istemiş olduğunu düşünürsek, Man of Steel 2’da bu sahneyle bağlantılı bir şey görürsek şaşırmam.

S.T.A.R. Labs ve Cyborg

man-of-steel-cyborg

Man of Steel’de süper kahraman karakter Cyborg’a dair açık bir gönderme yapılmasa da, karakterin dönüşümünden sorumlu olan şirket yani S.T.A.R. Labs’a gönderme vardı. Richard Schiff’in canlandırdığı bilim adamı Dr. Hamilton kısaca S.T.A.R. Labs çalışanlarından biri olarak tanıtılıyor. Goyer de daha önce şirket referansıyla Cyborg arasında bir bağlantı kurarak, “Bir yerde S.T.A.R. Labs’a gönderme yapıyoruz. Bu da bir bakıma Cyborg’la bağlantılı…” demişti. Goyer ile arkadaşlarının Cyborg karakteriyle ilgili planları varmış gibi görünmese de, S.T.A.R. Labs kesinlikle ortak DC Film Evreni’nde yer alacaktır

Carol Ferris/Star Sapphire

man-of-steel-carol-ferris

Carol Ferris’i Man of Steel’e dahil etmek ilginç bir karar gerçekten. Filmde Ferris karakterini Christina Wren canlandırıyor. Filmde askeri odaklı sahnelerde ikincil bir ordu subayı olarak görünüyor. Filmin sonlarına doğru önemli bir repliğe sahip olan bu karakter Henry Cavill’in canlandırdığı Superman için “çekici sayılır…” diyor. Birçok kişi eminim bunu DC çizgi roman karakterinin yeniden yapılandırılması olarak görecektir. Ferris’in tanınmasına neden olan en önemli şey Hal Jordon’la yani Green Lantern ile ilişkisiydi. WB’un Green Lantern filminde bu karakteri Blake Lively canlandırmıştı. Ancak bu karakter bazen Star Sapphire ismiyle kötü kahraman veya süper kahraman olarak da ön plana çıkıyor.

Tekrarlamak gerekirse, Snyder ve Goyer’in bu karakterle de ilgili planları var mı yok mu bilmiyoruz. Belki de sadece çizgi roman hayranlarına bir selam olarak eklenmiştir. Ama şu aşikar ki filme dahil olan herkes Man of Steel evrenini DC karakterlerine açmak için ortak bir çaba harcamış.

Booster Gold/Blaze Comics

man-of-steel-blaze-comics-booster-gold

Superman ve Zod birbirlerine doğru uçarken uzak bir binanın üzerinde Blaze Comics logosu görünüyor. DC çizgi romanları dünyasında, Blaze Comics 25. Yy’da zaman yolculuğu yapan bir karakterin hikayesini anlatan Booster Gold çizgi romanını yayınlayan bir şirket. Bu karakter bazen Justice League üyesi oluyor ve ilk olarak da 1980’li yılların ortasında ortaya çıkmıştı. Bu referansın çok anlaşılmadığını ve belirsiz kaldığını düşünürsek, bunun gelecek filmler için yapılan bir gönderme olmadığını söyleyebiliriz herhalde.

Lana Lang

man-of-steel-lana-lang

Aslında açık bir sürpriz olmasa da, Clark Kent’in eski aşkı Lana Lang’ın filmdeki yeri o kadar kısaydı ki bir sürpriz olarak nitelendirilebilir. Filmde bu karakteri Jadin Gould canlandırıyor ve sadece Clark’ın Smallville’de geçen çocukluğuna dair geriye dönüş sahnelerinde görünüyor. Lana’nın en çarpıcı görüntüsü okul otobüsü sahnesinde. Clark aracı sudan çıkarırken Lana ile göz göze geliyor. Ileride yapılacak olan devam filmlerinde de bu tür geriye dönüş sahneleri olabilir ama Superman’in köken hikayesi Goyer ve Snyder tarafından o kadar yenilenmiş ki Lana’nın Man of Steel’de Clark’ın hayatındaki yeri ve öneminin ne olduğunu tahmin edemiyoruz.

Yazar: Adam Chitwood

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.