Sinema Haberleri

George Lucas Force Awakens’ın Beğenmediği Yönleri Hakkında Konuştu

star-wars-the-force-awakens-banner

Yıllar sonra yeni bir Star Wars filmi izlemenin yarattığı heyecanın ardından, gerçek fikirler yavaş yavaş yerine oturmaya başladı. Tabii ki film hâlâ Star Wars aşıklarının karnında kelebekler uçuştursa da Star Wars: The Force Awakens mükemmel bir film değil.

En azından George Lucas‘ın fikri bu. Tabii Lucas’ın yeni üçlemeden sonra beğenmeme lüksü var mı yok mu tartışılır ama yönetmenin ortaya attığı fikirler değerlendirmeye değer.

Charlie Rose Show‘a konuk olan Lucas, fikirlerini şöyle belirtiyor: “Retro bir film yapmak istediler. Bunu sevmedim. Her filmi yeni gezegenlerle, yeni uzay araçlarıyla yeni ve öncekilerden farklı yapmaya çalışırım.”

Filmden sonra duyduğumuz ilk yorumlar buna benzerdi. Söz konusu teknoloji ya da uzay araçları olunca, The Force Awakens yeni bir şeyler içermiyor. Filmin vizyona girmesinden aylar önce piyasaya çıkan ürünleri ve başlayan satış kampanyalarını düşününce, bu gerçekten ilginç bir durum. Lucas’ın değindiği retroluk durumu da genel olarak eleştirilere hedef olan başka bir yön. Star Wars The Force Awakens’ın pek de farklı bir hikaye anlatmadığından yakınan izleyici sayısı azımsanacak gibi değil.

George-Lucas-Disney

Lucas eleştirisine, Disney’in 7,8 ve 9. filmler için hazırladığı hikayeleri, hayranları memnun edecek bir şeyler yapmak uğruna bir kenara atışından bahsederek devam ediyor: “Hikayelere baktılar ve hayranlar için bir şeyler yapmak istediklerini söylediler. Bu hikayeleri kullanmak istemediklerine, kendilerine göre bir şeyler yapmaya karar verdiler. Zaten beni projeye dahil etmeye pek istekli değillerdi. Onlar için sadece problem olacaktım çünkü onların yapmalarını istediğim şeyleri yapmayacaklardı. Ve artık onları kontrol edecek yetkiye sahip değilim, işleri bulandırırdım. Bu yüzden ‘Tamam, siz kendi yolunuza ben kendi yoluma’ dedim.”

Lucas sözlerine sert devam etti, “Bunlar benim çocuklarım. Tüm Star Wars filmleri. Onları sevdim ve ben yarattım. Filmlerle çok yakından ilgiliyim. Onları bütün bunları alan beyaz köle tacirlerine sattım.”

george-lucas-stormtrooper

Yönetmen ayrıca artık sektörün devam filmlerine sırtını dayayarak kendini güvene almasını, yaratıcı ürünler ortaya koymamasını da eleştiriyor: “Herkes kendini ortaya attı ve uzay filmleri yaptı ve hepsi de korkunçtu ve tonlarca para kaybettiler. Sadece uzay mekiklerini uçuşturarak bir film yapamazsınız. Tabii, para kazanmanın en kesin yolu işi şansa bırakmamaktır. Başarısı kanıtlanmış bir şeyler yapmaktır. Unutmayın, Star Wars “hiçlikten” geldi. American Graffiti “hiçlikten” geldi. Onlara benzer bir şeyler yoktu. Şimdilerde, bir devam filmi, dizi ya da onlara benzer bir şeyler yapmazsanız sizinle çalışmak istemiyorlar!”

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Blade Runner 2 Filmi Oscar'a Göz Kırptı

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. %100 katılıyorum Star Wars öksüz kaldı dialog yazmasın ama ekipte bulunsun George Lucas’In o sihirli dokunuşundan yoksun bir film’di Force Awakens

  2. Bence yeni üçlemeden sonra konuşma hakkı var mı demek yerine, Disney’e sattıktan sonra konuşma hakkı var mı diye sormalıyız. Hatta sormamalıyız, Disney’e sattıktan sonra hiç bir konuşma hakkı yok kendisinin. Filmi beğendim, yani fena değildi aslında ama kötü de olsa olağanüstü de olsa George Lucas’a yine de sinirli olacaktım ve tüm hayranların kendisine karşı tepkili olmasını hak ediyor. Dünyada en sevilen kurgusal evrenlerden birini sattı herif ya. Üstelik kitapları yazan onlarca farklı yazar vardı, hepsinin emeği boşa gitti şimdi bir nevi… Neden? Çünkü artık hiç biri Canon değil. Gelmiş geçmiş en epik sith, öyle değilse de enlerden biri, Darth Bane mesela, artık yok. Ki kendisi sithlerin uyguladığı ikili yönetim sisteminin de kurucusu. Bane Üçlemesi gitti. Revan’ın kitapları gitti mesela. Onları yazan yazarlara saygısızlıktır bu resmen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.