Sinema Haberleri

Ender’s Game: Uzay Oyunları – Ender Bir Hikaye!

enderin-oyunu-film-banner

Bilimkurgu hayranlarının beyazperdeye uyarlanmasını sabırsızlıkla beklediği Ender’s Game: Uzay Oyunları filmini sizler için izledik. 1985 yılında çıkan kitabı, çıktığı sene bilimkurgu dalındaki en prestijli ödüller olan Hugo ve Nebula Ödülleri’ni almak ile beraber, yaklaşık 30 senedir gelmiş geçmiş en iyi bilimkurgu romanları arasındaki yerini korumaktadır.

Ender’s Game, savaş simülatörleri ile eğitim gören bir askeri okulu anlatmaktadır. Bu askeri okul, dünyanın en zeki ve çalışkan çocuk öğrencilerinden oluşmaktadır. Aşırı fazla rekabet ortamı oluştuğundan, okulun öğrencileri okulda kalabilmek için mücadele etmektedir.

Ender's Game Harrison FordEnder’s Game, ABD ve Sovyet Rusya arasında soğuk savaşın devam ettiği bir zaman diliminde yazılmıştır. Kitabın yazarı Orson Scott Card, geleceği öngörmeye çalışarak bir bilimkurgu oluşturmuş. Günümüz dünyasında savaş ile bu kadar içiçe olmadığımız için, bu yıl vizyona giren filmdeki olaylar daha çok fantastik bir diyar edasıyla anlatmış. Bu havayı koruyabilmek adına filmde dünyadan yer isimleri geçmiyor.

Film ilk sahnesinden itibaren sizi bol bol düşündürüyor. Ender, okuldaki kabadayı çocuklar tarafından ilk sıkıştırıldığı an ve o an Ender’ın verdiği kararlardan, bu filmin oldukça strateji içereceğini anlayabiliyorsunuz. Konuşma tarzından ve söz seçiminden Ender’in ne kadar zeki bir karakter olduğunu da anlayabiliyorsunuz. Zaten kitabın da genel olarak savaş stratejileri ve eğitimleri üzerine kurulu olması, filmin kitaba olabildiğince sadık kalındığını gösteriyor. Hikaye, genel olarak insanların yaratıklara karşı verdiği savaşta yeni bir yol aramalarını anlatıyor. Ender da bu yeni yoldaki en önemli kişilerden biri olma görevini üstleniyor.

Ender's Game Uzay Oyunları afişi
Ender’s Game Uzay Oyunları afişi

Oyuncu kadrosu gerçekten başarılı. Günümüzün en yetenekli ve popüler çocuk oyuncularından birisi olan Asa Butterfield, başroldeki Ender’ı kusursuz bir şekilde oynuyor. Onu izlerken yıldızının parladığını görebiliyorsunuz. Harrison Ford, Ben Kingsley gibi pek çok ünlü oyuncudan oluşan kadro, askeri bilimkurgu havasını solumanızda etkili oluyor.

Ender’s Game: Uzay Oyunları, Lionsgate Stüdyosu tarafından yapılmış. Lionsgate’in olduğu çoğu film gibi bu film de resmen bir görsel efekt şöleni. Özellikle öğrencilerin eğitim gördüğü monitörleri ve savaş antrenmanlarını görmek sizi oldukça memnun edecek. Bu sahneleri hayranlıkla izleyeceksiniz. Filmdeki hologramların hikayeye fazla katkısı olmasa da, temayı çok doğal bir hale sokuyor.

Konusu, oyunculuğu ve yönetmenliği ele alındığında film oldukça güzel ve başarılı. Ana konuya odaklandıkları için kitapta olan bazı unsurlar ve yan hikayeler tabii ki filmde yok. Fakat az önce de söylediğimiz gibi, kitaba oldukça sadık kalınmış ve kitaptaki anlatımlar ve stratejiler çok iyi beyazperdeye aktarılmış. Filmin sonu, kitapta da olduğu gibi gerçekten büyük bir sürpriz içeriyor. Filmdeki replikler ise bir an duraklayıp düşünmenizi sağlıyor. Özellikle dövüş ve strateji sahnelerindeki aksiyon, benzerlerinin ve standartların çok üzerinde.

Aksiyon, bilimkurgu, savaş türü film severlerin kaçırmaması gereken bir başyapıt olmuş. Her yaş kesiminin izleyebileceği ve algılayabileceği bir sadelikte olduğu için gençler de izleyebilirler. Bu muhteşem filmi izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Kitabını da okumayı unutmayın! Şimdiden iyi seyirler.

Ender’s Game: Uzay Oyunları fragmanı:

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.