Sinema Haberleri

Edgar Allan Poe Öyküleri Animasyon Oldu

edgar-allan-poe-animasyon-banner

Korku ve gerilim edebiyatının usta ismi Edgar Allan Poe’nun unutulmaz öyküleri birçok farklı türde karşımıza çıktı. Şimdi ise en başarılı öyküleri bir dizi animasyon haline getirildi.

Kendisinden sonra gelen birçok yazara ilham kaynağı olan Edgar Allan Poe, Gotik Edebiyat olarak adlandırabileceğimiz bir türün de öncülerinden. Aslında bu türün başlangıcı 18. yy sonlarına Castle of Otranto’ya kadar dayanıyor. Ama Poe’nun kuvvetli kalemi, korku ve gerilim unsurlarıyla bezeli bu türün gelişmesine ön ayak oldu.

Şimdi ise Edgar Allan Poe’nun öyküleri, Extraordinary Tales adı altında animasyon haline getirildi. 23 Ekim’de belli başlı sinema salonlarında vizyona girecek olan Extraordinary Tales, Poe’nun 6 farklı öyküsünün, 6 farklı yönetmen tarafından yorumlanmasıyla oluşuyor. Bu hikayeler arasında Fall of the House of Usher, The Facts in the Case of M. Valdemar, The Masque of the Red Death gibi unutulmaz öyküler var. Ama animasyon serisini ilgi çekici kılan ise –Poe’nun öykülerinden oluşmasının dışında– seslendirme sanatçıları.

Bela Lugosi, Guillermo del Toro, Roger Corman, Julian Sands, ve Sir Christopher Lee sesleriyle bu animasyon serisine hayat vermişler. Geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz efsane oyuncu Christopher Lee’nin de bir açıdan son filmi olacağını da unutmamak gerekiyor.

Extraordinary Tales ülkemizde vizyona girecek bir yapıma benzemiyor. En azından birkaç ay içerisinde internete düşecektir. O zaman biz de keyifle izleriz. Şimdilik fragmanla yetinebiliriz.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Yabani Dergi'nin 5. Sayısı Raflardaki Yerini Aldı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.