Sinema Haberleri

“Denizler Altında 20.000 Fersah” Filmi Yeniden!

denizler-altinda-20000-fersah

David Fincher’ın, Denizler Altında 20.000 Fersah (20,000 Leagues Under the Sea) yapımına başlayınca büyük bir bütçeye ihtiyacı olacak. Fincher, Disney’in projeye yeşil ışık yakmasını sağlaması için, filmin başrolünde Benjamin Button/Fight Club/Seven filmlerinin yıldızı Brad Pitt’in olmasını istemişti. Pitt de eğer zamanı ve program uyarsa bunu yapmayı çok isteyeceğini belirtmişti. Ancak Pitt filmde yer alamayacak.

Buna rağmen, Pitt olsa da olmasa da, Disney filmi gerçekleştirmek için finansman sağlayabilecek. Avustralya hükümeti de eğer filmi orada çekerlerse, %30’luk bir vergi indirimi yapacağını açıkladı.

İlgili Makaleler

denizler-altinda-20000-fersah-captain-nemoThe Wolverine için de aynı indirimden yararlanılmıştı. Wolverine’de 2000 yerli kişi çalışmış ve bölgeye 80 milyon dolar yatırım yapılmıştı. Federal Arts bakanı Simon Crean aynı anlaşmayı Disney’e sunmaya hazırlanıyor ve 20,000 Leagues’in çok daha büyük bir yapım olacağını iddia ediyor:

“20.000 Fersah, Wolverine’den daha büyük bir yapım olacak. Hatta Avustralya’da çekilmiş en büyük film olacak.”

Fincher, filmi 3D formatında çekmeyi planlıyor ve filmin %70 oranında bilgisayarla yaratılmış görüntülerden oluşacağını tahmin ediyor. David Fincher’a Denizler Altında 20.000 Fersah filmini çekmesi için birkaç yüz milyon dolar verilmesi heyecan verici bir durum.

Fincher’ın bu parayı nasıl kullanacağına dair bir fikrimiz olsun diye, Jules Verne’ün kitabının özetini paylaşalım:

Hikaye 1866’da birden çok ulusun gemisi tarafından gizemli bir deniz canavarı görünmesiyle başlıyor. Bir transatlantik de bu canavar tarafından zarar görüyor. Amerika hükümeti bu canavarı izlemek ve yok etmek için New York’ta bir keşif gezisi düzenler. Ünlü bir Fransız deniz biyoloğu ve hikayeyi anlatan kişi olan Profesör Pierre Aronnax o sırada New York’ta bulunmaktadır ve geziye son dakikada davet edilir. Kanada’lı usta bir zıpkıncı ve Aronnax’ın sadık asistanı Conseil de gemidedir.

Abraham Lincoln isimli gemiyle başlayan keşif gezisi Güney Amerika’dan Pasifik Okyanusu’na açılır. Bir süre hiçbir şey bulamayan ekip sonunda canavarı bulur ve gemi bir savaşa girer. Mücadele sırasında, geminin dümeni hasar görür ve üç kişi denize düşer. Kendilerini canavarın “derisinin” üzerinde bulan bu insanlar bunun metal olduğunu fark eder. Bunun üzerine yakalanır ve geminin içine götürülürler. Orada bu tuhaf canavarın yaratıcısı ve komutanı Kaptan Nemo ile tanışırlar.

1954 yılında yapılmış olan ve başrolünde Kirk Douglas ve James Mason’ın oynadığı Denizler Altında 20.000 Fersah filminin de yapım firması Walt Disney’dir.

Yazan: Nisan Benzergil

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.