Beterböcek’in Nasıl Görüneceğine Michael Keaton Karar Vermiş

Tim Burton‘ın klasiklerinden Beterböcek (Beetlejuice)‘i bilmeyen yoktur. Fakat karakterin görünüşünü, yaratıcısı Tim Burton’ın yerine, karakteri canlandıran Michael Keaton‘ın yarattığını biliyor muydunuz?

1988’de yayınlanan filmin kadrosu belirlenirken Tim Burton, Michael Keaton’a iki kez teklif götürmüş. Ünlü oyuncu bu tekliflerin ikisini de reddetmiş çünkü karakterin tam nasıl bir şey olduğunu anlayamamış.

[Tim Burton’ın] neyden bahsettiği hakkında hiçbir fikrim yoktu fakat kendisini sevmiştim. “Keşke yapabilseydim. Çok iyi bir adama benziyorsun. Yaratıcı olduğunu da biliyorum. Fakat anlamıyorum” demiştim. Filmi izleyince siz de anlamışsınızdır o dönem fikri anlamakta neden zorlandığımı.Michael Keaton

Karaktere dair biraz daha bilgi edinince düşünmeye başlamış.

“Bana bir iki gün ver.” dedim. Stüdyonun giyim departmanını aradım. “Bana bir sürü farklı döneme ait rastgele kıyafetler kapıp gelin” dedim. Bir rafı tutup getirmelerini istedim. Sonra dişlerin nasıl görünmesi gerektiğine dair bir fikir oluştu. Sonra nasıl yürümesi gerektiği. Yani zaten nasıl olması gerektiği belliydi, ben keşfediyordum. Sonra Burton’ı aradım ve dedim ki “Bir fikrim var. İşe yarar mı yaramaz mı bilmiyorum ama hadi gidip bir yapalım.”

Michael Keaton

Tim Burton’a kafasındaki fikri sadece betimlemiş. Burton da görmeden anlamış ve kabul etmiş. Böylece Keaton kendisinde üçüncü kez getirilen Beterböcek teklifini nihayet kabul etmiş.

Bence işin muhteşem yanı fikrimi hiç görmemiş olması. Üzerine tartıştık. Dedim ki “Saçların parmağımı elektrik prizine sokmuşumcasına dik dik olmasını istiyorum.” Sonrasında giyim ekibinden Ve Neill’e dedim ki “Küf istiyorum çünkü Tim Beterböcek’in kayaların altında yaşadığını söyledi”. Sonra hazırlanıp o şekilde şahneye çıktım. Dedim ki “Ya şu an fikirden tamamen saptım ya da… bilmiyorum”. Tim’in tepkisini kestiremiyordum. Fakat fikrimi anında anladı.

Michael Keaton

Günümüze dek popülerliğini yitirmeyen müzikalin ana karakterinin ikonik görünüşü böyle oluşmuş. Keaton da Tim Burton ile çalışmaya Batman filmlerinde de devam etmiş.