Sinema Haberleri

Altın Küre Ödülleri’ne Tepkiler Artıyor!

Irkçı ve cinsiyetçi yaklaşımlarda bulunduğu belirtilerek bir süredir Hollywood dünyasını çalkalayan Altın Küre Ödülleri’ne tepkiler artıyor. NBC, töreni yayınlamama kararı alırken ünlü oyuncu Tom Cruise ödüllerini iade edeceğini açıkladı.

Hollywood Yabancı Basın Birliği (Hollywood Foreign Press Association) isimli kâr amacı gütmeyen bir kurum tarafından düzenlenen Altın Küre Ödülleri, bir süredir Hollywood’un gündeminde. Yakın zamanda da gündemden inmeyeceğe benziyor. 1944 yılında bu yana dağıtılan Altın Küre Ödülleri, önümüzdeki yıllarda kaybolup gidebilir.

Sorunun ortaya çıkmasına neden olan olay, birliğin eski başkanı Philip Berk‘in Black Lives Matter hareketine karşı nefret dolu söylemlerin ortaya çıkmasıyla tırmandı. Bir süredir stüdyolar, sinema kuruluşları, oyuncu birlikleri ve oyuncuların kendileri de Altın Küre ve Hollywood Yabancı Basın Birliği’nin ırkçı ve cinsiyetçi tutumundan rahatsızdı.

Birlik, bir süre 87 kişilik jüri sayısının 100 kişiye artırılacağı ve yeni jüri alımlarında çeşitliliğe yer vereceklerini açıklamışlardı. Ancak birliğin yeni yaptığı açıklamada “Değişiklikleri olabildiğince hızlı ve düşünceli bir şekilde uygulamak, kuruluşumuz için en önemli öncelik olmaya devam ediyor” demesi üzerine ortalık bir hayli karıştı. Açıklama üzerine bir hamlede bulunmamaları da tepkilerin önünü açmış oldu.

Tom Cruise ve Scarlett Johansson Altın Küre Ödülleri’ne Karşı Tepkilerini Koydu

Önce NBC bir açıklama yaptı. 90lı yıllardan bu yana Altın Küre Töreni’ni yayınlayan NBC, birliğin reform ve değişiklik kararını yerine getirmediğini açıklayarak 2022 yılındaki yayını üstlenmeyeceklerini açıkladılar. Peşine Tom Cruise ve Scarlett Johansson‘dan açıklamalar geldi.

Scarlett Johansson, “Geçmişte, genellikle bazı üyelerin cinsiyetçi soruları ve sözleriyle yüzleşmek anlamına geliyordu ve yıllarca konferanslara katılmayı reddetmemin tam olarak nedeni budur.” açıklamasında bulunarak bir süre önce gündeme gelen Harvey Weinstein’ın taciz iddialarını tekrar gündeme getirdi.

Tom Cruise ise Fourth of July, Jerry Maguire ve Magnolia filmleriyle kazandığı üç Altın Küre Ödülünü iade edeceğini açıkladı.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Stan Lee'den Guardians of the Galaxy Açıklaması

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.