Sinema Haberleri

Aliens Posteri Bir Yanlış Anlaşılma Sonucu Oluşmuş

James Cameron verdiği bir röportajda Aliens posteri hakkında konuştu. Posteri yapan tasarımcının ilk posterini eleştirmiş. Ancak pazarlama müdürü, yönetmenin eleştirilerini yanlış anlamış ve yanlış aktarmış.

James Cameron’ın kariyerine bir çizer olarak başladığından bahsetmiştik. Yönetmen çizimleri hayal ettiklerini karşısındakine aktarmanın bir aracı olarak görüyordu. Ancak zaman içinde bunu yapmak için filmleri de kullanabileceğini fark ederek sinemaya yönelmişti. Yine de sinema kariyerinin ilk dönemleri izlemeye katlanamayacağı kadar düşük kalitedeki filmlere poster çizerek geçmiş. Cameron o dönemde filmlerin 5 dakikasını izleyerek posterleri çizdiğini itiraf ediyor.

Yönetmenin çizdiği posterler konusu Tech Noir için verdiği bir röportajda açılmış. Tech Noir: The Art of James Cameron kitabının tanıttığımız haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Yönetmen posterlerin de, kitap kapaklarının da çok önemli olduğuna inanıyor. Zira seyircinin ya da okurun sizin hikayenize merak duyması onu temsil eden görselle başlıyor. Denis Villeneuve de Dune ile tanışmasının kapak görseliyle başladığını anlatmıştı.

James Cameron, Tech Noir’da yer alan, kendi çizdiği posterlerden bahsederken kendi filmlerinin posterlerini başkalarının yaptığını söylüyor.

Avatar filmi için çizilen ilk poster hoşuna gitmemiş mesela. Yönetmen de kendi ekibinden Dylan Cole‘un yarattığı posteri kullanmayı tercih etmiş. Ancak Aliens posteri tam bir faciaymış. Yönetmen onun hikayesini şöyle anlatıyor:

Bunu Kullanacağıma Simsiyah Poster Kullanırım

20th Century Fox’un pazarlama müdürünün ofisine gittim. Onun ofisteki son günüydü. Tüm eşyalarını kaldırıp kutulara yerleştirmişti. Ben de onun toplantı yapacağı son kişiydim. Masasında oturup plastik yeşil bir kurbağayı sıkıyor ya da masasında zıplatıyordu. “Kurbağanın olayı ne?” diye sormuştum. Bana onun stres kurbağası olduğunu söyledi. Ben de “bu adamdan iş çıkmaz” diye düşümüştüm.

“Senin için bir posterim var” dedi ve bana posteri gösterdi. “Neredeyse bitmiş. Sanırım yayına hazır, zaten bazıları galiba çoktan sızmış” diye de ekledi. Ve poster korkunçtu. Bir araya gelmiş fotoğraflar karmaşasıydı. Yani Roger Corman’ın posterleri gibi değildi, kötüydü. Roger da benim gibi iyi posterlerin gücüne inanır. O da posterde birçok fotoğraf kullanır. Ama hani filmleri iyi olmasa bile posterleri iyidir.

Ben de elimde tuttuğum şeye baktım ve pazarlama müdürüne “Sana ne düşündüğümü söyleyeyim” dedim. Sonra da bana verdiği kağıdı buruşturup bir köşeye attım. Stres kurbağası ile oynuyordu hâlâ. Adama dedim ki “Dürüst konuşuyorum; bu boktan şey ile simsiyah bir poster arasında bir seçim yapmam gerekse simsiyah posteri seçerdim“. Ardından da çıkıp gittim. Sonradan öğrendik ki birilerini arayıp “Adam simsiyah bir poster istiyor!” demiş. Ne dediğimi anlamamış bile. Yani evet, eğer neden Aliens posteri böyle diye merak ediyorsanız sebebi bu.

James Cameron

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  New Mutants Yönetmeni Sacha Baron Cohen'i Warlock Olarak İstemiş

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.