Sinema Haberleri

4K Avatar 13 Yıl Sonra Yeniden Zirveye Çıktı! James Cameron Bir Yıl Boyunca Yazdığı Avatar 2 Senaryosunu Çöpe Attığını Açıkladı

Yenilenen 4K versiyonuyla bir kez daha gösterime giren 2009 yapımı Avatar, gişe listelerinde zirveye yükselirken, yaratıcısı James Cameron‘ın bir yıl üzerinde çalıştığı Avatar: The Way of Water‘ın senaryosunu çöpe attığı ortaya çıktı.

Ünlü yönetmen James Cameron, yıllar sonra Avatar efsanesinin çok sayıda devam filmini yapacağını duyurunca hayranları oldukça heyecanlandırmıştı. Serinin ikinci filmi olan Avatar: The Way of Water‘ı tamamlayan, Avatar 3 filminin çekimlerine devam eden ve Avatar 4‘ün hazırlıklarına da başlayan Cameron, Avatar 2 ile ilgili ilginç bir olayı anlattı.

The Times‘a konuşan James Cameron, Avatar 2‘nin senaryosunu bir yılda tamamlamasına karşın sonuçtan memnun kalmadığı için tüm çalışmasını çöpe attığını söyledi. Cameron, “Avatar 2’ye başlamak için yazarlarımla oturduğumda, ilkinin neden bu kadar başarılı olduğunu anlamadan bir sonrakini yapamayacağımızı söyledim. Yani, bütün filmler farklı seviyelerde işler. Birincisi; karakter, problem ve çözümün olduğu yüzeydir. İkincisi ise tematiktir. Film ne söylemeye çalışıyor? Ama Avatar aynı zamanda üçüncü bir seviyede, bilinçaltında da işliyor. Bir süredir okyanusun derinliklerinde keşif yapıyordum. Devam filmi için tüm senaryoyu yazdım, okudum ve üçüncü seviyeye geçemediğini fark ettim. Güm. Baştan başladım. Bu bir yıl sürmüştü.” dedi.

Yenilenen Avatar 13 Yıl Sonra Yine Zirveye Çıktı

Öte yandan ünlü yönetmenin ilk gözağrısı Avatar, 13 yıl sonra 4K olarak yeniden vizyona girdi. Dünya çapında 30.5 milyon dolar gişe hasılatı elde eden yenilenmiş Avatar, 2009 yılında sinema salonlarındaki yerini almış, kısa sürede dünyanın en çok kazanan filmi olma unvanını elde etmişti.

O dönemde toplam hasılatı 2 milyar 877 milyon 897 bin dolara ulaşan Avatar, belden aşağısı felçli Denizci Jake Sully‘nin (Sam Worthington) yerli halk Na’vi‘nin arasında sızmak için bir casus görevindeyken onlarla bağ kurmasını ve neticesinde gezegenin kaynaklarını sömürmek isteyen insanları engellemesini anlatıyordu.

Avatar efsanesinin ilk devam filmi Avatar: The Way of Water‘ın da 16 Aralık 2022‘de karşımıza geleceğini de hatırlatalım.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.