Haberler

Robotlar, Müşterilere Hizmet Vermeye Hazır

nao-robot

Bilimkurgu romanları ya da filmlerinden bir sahne değil, Japon bankası Mitsubishi UFJ Finans Grubu, 2015 yılı Nisan ayında şubelerinde çalışmaya başlayacak olan Nao adlı robotları müşterilerine tanıttı.

Japonya’nın en büyük bankası Mitsubishi UFJ’nin deneyeceği “Nao” adlı bu robotların yaklaşık 5.4 kilogram ağırlığında ve 58 santimetre uzunluğunda olduğu açıklandı. İnsana benzeyen robotların, Nisan ayı itibariyle bankanın bir ya da iki şubesinde denemelere başlayacağı ifade edildi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, performans sonucu şubelerde de robotların çalıştırılabileceği öne sürülüyor.

Alnında kamera bulunan “Nao” adlı robot, 19 farklı dil konuşabiliyor ve müşterilerin yüzlerindeki mimiklerden ve ses tonlarından memnun olup olmadıklarını ayırt edebiliyor. Bu da Nao’ya müşterileri karşılayabilme ve onlara ne istediklerini sorabilme imkanı tanıyor.

Azalan iş gücüne karşı ‘robot işçiler’

Nao, 2006 yılında Japonya telekom ve internet devi SoftBank’ın alt kuruluşu Fransız şirketi Aldebaran Robotics tarafından üretildi.

Nanotech2015 brings the latest nanotechnology innovations to Tokyo

Çarşamba günü ilk defa İngilizce konuşan bir müşteriyle iletişime geçen robot, İngilizce kullanarak şunları söyledi: “Merhaba ve hoşgeldiniz. Sizi döviz alımı, ATM’ler, banka hesabı açılması veya yurtdışına para havalesi ile ilgili bilgilendirebilirim. Hangisini tercih edersiniz?”

Mitsubishi UFJ, “insan olmayan kaynaklara” en çok yatırım yapan Japon şirketlerinin başında geliyor.

Ülkede bu tür yatırımlar da teşvik ediliyor. Japon Başbakanı Şinzo Abe de, ülkede azalan iş gücüne karşı “robot devrimi” için kolları sıvamıştı.

Nestle şirketinin Japonya yönetimi de, yine aynı şirket tarafından üretilen başka bir robot olan “Pepper”ı, 2015 sonlarına doğru kahve makinası satışlarında kullanacağını açıklamıştı.

nestle-pepper

Nestle, ülkedeki yaklaşık 1,000 satış noktasına “Pepper” adlı robottan koymayı planladığını belirtmişti.

120 santimetre uzunluğundaki Pepper, ilk olarak Tokyo’daki SoftBank cep telefonu satış mağazasında, satış asistanı olarak çalışmaya başlamıştı. Halen işine devam eden Pepper, şirketin baş yöneticisi Masayoşi Son tarafından “Bu robot, insanların hislerini anlaması ve bağımsız olarak buna karşılık verebilmesi hayalimiz için küçük bir adım oldu” sözleriyle övülmüştü.

Mitsubishi UFJ, Nao’nun bir iki teknik aksaklığın ardından, en zorlu müşterilerle bile başa çıkabileceğine inanıyor. Şirket, 2020 Olimpiyatları’na kadar robotların gerekli tecrübeye ulaşacağını ve yabancı müşterilere hizmet verebileceğini düşünüyor.

Kaynak: BBC

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Eski bir DnD Evreni Yeniden Diriliyor!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.