Oyun Haberleri

Warhammer 40K: Storm Of Vengeance Tanıtımı

Warhammer-40K-Storm-of-Vengeance-banner

Eğer siz de dev zırhları içinde evreni adi uzaylılardan, kadim şeytanlardan ve ağzı berbat kokan Ork’lardan kurtarmaya çalışan asil Space Marine’lerini seviyorsanız buraya kulak verin. Çünkü Warhammer 40.000 (kısaca WH40K) hikayelerinden biri daha bilgisayarlarımıza ve tabletlerimize jump pack ile uçarak geldi.

‘Storm of Vengeance’ oyununu epeydir bekliyorduk. Garip isimli yapımcı firma Eutechnyx sonunda bize güzel bir oyunla geldi. Kendilerini 1997’den beri, ellerine geçirdikleri her konsola oyun yapan bir firma olarak tanıyoruz. Özellikle de ‘F1 World Grand Prix’, Big Mutha Truckers, NASCAR ve başka envai çeşit yarış oyunu ile bilinen bir firma. WH40K evrenine nereden bulaştılar, o belli değil.WH40K_StormOfVengeance_1

‘WH40K: Storm of Vengeance’ (kısaca SoV diyelim ^_^) Games Workshop’un aynı isimli görev paketine ve ünlü WH40K roman yazarlarından Gav Thorpe’un kitabı ‘The Purging of Kadillus’da geçen hikayeye dayanıyor. Özetle, olaylar 3. Armageddon Savaşı’ndan sonra Piscina IV gezegeninde geçiyor. Space Marine chapter’larından Dark Angels bu gezegendeki görevini tamamlamış ve güçlerinin büyük bölümü Grand Master Azrael ile gezegenden ayrılmıştır.

Geriden kalan Master Belial ve 3. Birlik ise kısa süre sonra kendilerini masif bir Ork saldırısı ile karşı karşıya bulurlar. Gezegenin önemli şehirlerinden Kadillus’a acımasızca saldıran Ork’ların nereden çıktığı ve nasıl durdurulacağı gibi soruların cevaplarını, Grand Master Belial ile birlikte bulmaya çalışacağız.

SoV bir ‘lane defense’, yani hattı müdaafa oyunu. Bu türe en bilinen örnek ‘Plants vs Zombies’ tabii ki, ama SoV ilk bakışta ona benzese de oyun mekanikleri biraz daha değişik. Ana senaryoyu (Campaign modu) hem Dark Angels güçleri ile hem de Ork güçleri ile oynayabilir ve hikayenin iki tarafını da öğrenebilirsiniz. Her görevde belli bir miktar kaynak ile başlıyor. 5 adet hattınızın her birine ya ekstra kaynak üretecek bina veya savaşta kullanacağınız birimleri üretecek bina/araç koyabiliyorsunuz.

Farklı bina/araçların sunduğu farlı özellikte birimler mevcut. Mesela ’Drop Pod’lar size standart Space Marine’ler verirken, Stormraven getirirseniz jump pack’leri olan Assault Marine’ler veya bir Rhino getirirseniz de ağır silahlı Devastator Marine’leri oyuna sokabiliyorsunuz. Her bina/araçtan belli aralıklarla birim çıkartıyor ve istediğiniz hatta sürebiliyorsunuz. Aynısını düşman da yapıyor ve birimler eninde sonunda karşı karşıya geliyorlar. Nihai amaç ise düşmanın üç hattını komple temizleyip, ucundaki binayı yıkıp hattı ele geçirmek. Üç hattı ilk ele geçiren kazanıyor.WH40K_StormOfVengeance_2

Hikaye görevlerini tamamlarken arada bir sınırlı kaynak görevleri çıkıyor, bunlar da bina yapamıyor. Sadece size verilen sınırlı birimlerle üzerinize gelen belli miktarda düşmanı durdurmaya çalışıyorsunuz. Oyunda görevleri başarı ile tamamladıkça deneyim puanı kazanıyorsunuz. Puan aldıkça seviye atlıyor ve her seviyede bir yükseltme puanı ile birimlerinizi farklı donanımlarla (el bombaları, güçlü silahlar, yeni yetenekler vs.) geliştirme şansı kazanıyorsunuz.

İsterseniz puanınızı donanıma değil, merkez üs yükseltmelerine de yatırabilirsiniz. Tüm oyunu etkileyen bu üs yükseltmelerinin bazıları hakikaten kaçırılacak gibi değil. Mesela bunların arasında birimlerinize bir seferde daha fazla donanım takabilme veya hattan önemli bir birimi geri çekip iyileştirip tekrar savaşa sürebilme gibi özellikler bulunuyor.

Ayrıca oyunda bir de cross-platform çok oyunculu mod (multiplayer) var. SoV aynı anda hem Steam’de PC platformuna (9.99 USD), hem de AppStore’da iPad’e (10.49 TL) çıktığı için, çok oyunculu modda oynayacağınız zaman nereden rakip geleceğini bilemiyorsunuz. Gerçi ben iPad versiyonunda pek fazla multi oynayamadım, çünkü çoğu seferde oynamakta olduğumuz oyun koptu veya düşman kaçtı diye mesaj verdi. Bu arada, oyunu iPad’e kurduktan sonra birkaç sefer çökebilir, cihazınızı kapatıp açarsanız toparlayacaktır.WH40K_StormOfVengeance_3

Son olarak oyundaki DLC’lerden bahsedelim, iPad için her biri 6.49 TL’ye indirebileceğiniz (şimdilik) üç adet birim var. İlki Ork seven oyuncular için, oyuna Stormboyz ekleyebiliyorsunuz. Sırtlarındaki roketlerle Stormboyz alanda istediği yere sıçrayıp düşmanın tepesine inebiliyor. Space Marine’ler için ise ek olarak alabileceğiniz Deathwing ve Dreadnought birimleri mevcut.

Deathwing, Dark Angels’ın bir numaralı birliğidir ve galaksideki en iyi askerlerden oluşur. Zırhlı ve ağır silahlı bu Terminator birimlerini mutlaka oyunda isteyeceksiniz. Dreadnought’lar ise Space Marine’lerin en korkulu mekanik savaşçılarıdır. İçinde birer gazi olmuş Marine yatan ağır zırhlı ve çok kuvvetli bu devasa birimlerin önünde durabilecek düşman pek azdır.

Eğer Warhammer 40K evrenini ve oyunlarını seviyorsanız, Storm of Vengeance sizi bir süre gayet güzel oyalayacaktır. Gittikçe zorlaşan oynanışı, güzel grafikleri, ayrıntılı animasyonları ve donanım çeşitliliği ile keyifli bir oyun olmuş. İstediğiniz platformda alın ve hemen bugün Ork kesmeye (veya zevkinize göre Space Marine pataklamaya :D) başlayın. Bolter’ınız dolu, el bombalarınız bol olsun savaşçılar, haydi ileri!

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.