Oyun Haberleri

Türkiye’nin En İyi Oyunları Kristal Piksel’de Ödüllendirildi! Mayhem Brawler 4 Ödülle Geceye Damgasını Vurdu

Türkiye‘de geliştirilen en iyi dijital oyunların belirlendiği Kristal Piksel’in 10. yılında geliştiriciler ödüllerine kavuştu. Tören gecesine; Hero Concept imzalı Mayhem Brawler damgasını vurdu.

Ülkemizde özgün fikrî mülkiyete sahip oyunları belirleme ve ödüllendirme amacıyla 2012 yılından beri düzenlenen Kristal Piksel Video Oyun Ödülleri bu yıl 10. kez sahiplerini buldu.

Kristal Piksel 2021; Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED),T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü, Yıldız Teknik Üniversitesi, YTÜ Yıldız TEKNOPARK, Hacettepe Üniversitesi, Hacettepe Teknokent, Bahçeşehir Üniversitesi Oyun Laboratuvarı (BUG Lab), ODTÜ TEKNOKENT Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi (ATOM), The Game Circle ve METU GATES ortaklığıyla düzenlendi.

Yerli Oyun Sektörü Kristal Piksel’de Buluştu

Sunuculuğunu sevilen oyun yayıncıları Tuna ‘PintiPanda’ Akşen ve Pelin ‘Pqueen’ Baynazoğlu’nun yaptığı ödül töreni yerli oyun sektörünün yatırım, geliştirme, eğitim gibi farklı alanlardaki paydaşlarını bir araya getirdi.

Ödül töreni öncesinde düzenlenen Oyun Kuluçka Merkezleri adlı panelde, kuluçka merkezlerinin dünden bugüne gelişimi ve geleceği ele alınırken geliştiricilerin kuluçka merkezlerinden nasıl en iyi şekilde yararlanabilecekleri ele alındı. Oyun Stüdyolarının Deneyimleri panelinde de panelistler Türkiye’de stüdyo kurma, şirketleşme ve oyun geliştirme gibi konulardaki deneyimlerini aktardı.

Mayhem Brawler 4 Ayrı Kategoride Ödül Aldı

Toplam 11 farklı dalda ödül verilen törende Hero Concept tarafından geliştirilen Mayhem Brawler; En İyi PC Oyunu ve En İyi Konsol Oyunu ödüllerinin yanında En İyi Görsel Sanat ödülünü de kazandı. 90’ların arcade tarzını günümüze taşıyan Beat ‘em Up türündeki oyun, bu başarısını akşamın sonunda aldığı Yılın Oyunu ödülüyle zirveye taşıdı.

En İyi Mobil Oyun ödülü ise Masomo’nun geliştiriciliğini yaptığı Basketball Arena aldı. Head Ball oyunu ile mobil pazarda büyük başarılar elde eden firma, yeni oyunuyla 1’e 1 mücadelenin rekabetini ve eğlencesini basket sahalarına taşıyor.

En İyi VR Oyunu ödülünün kazananı ise Studio Gamebit’in geliştirdiği aksiyon, macera ve bulmaca türlerini fizik tabanlı mekaniklerle harmanlayan Naau: The Lost Eye oldu.

Ödül Kazanan Oyunların Tam Listesi

ÖdülKazanan OyunGeliştirici
En İyi Oyun TasarımıCircadian CityNowhere Studios
En İyi Görsel SanatMayhem BrawlerHero Concept 
En İyi İşitsel SanatHaunt ChaserClock Wizard Games 
En İyi AnlatıRecontact London: Cyber PuzzleRECONTACT GAMES 
En İyi Ciddi OyunSanal LaboratuvarWhite Dodecahedron 
En İyi VR OyunuNaau: The Lost EyeStudio Gamebit 
En İyi Konsol OyunuMayhem BrawlerHero Concept 
En İyi Mobil OyunBasketball ArenaMasomo
En İyi PC OyunuMayhem BrawlerHero Concept
Yılın OyunuMayhem BrawlerHero Concept 

Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen oyunlar ve geliştiriciler:

ÖdülKazanan OyunGeliştirici
En İyi Gerilim OyunuIn Silence Ravenhood Games
En İyi Simülasyon Oyunu Camping Simulator: The SquadCubeCube Ltd.
En İyi Sinematik Ephesus The Pack Studios 
En İyi Ortak Yapım  Oroboros Siis Games & Blay Games 
En İyi Bağımsız Oyun MesihFatih Beceren
Gelecek Vaat Eden Stüdyo PotentiaWily Pumpkin 
En İyi Modern Yorum Pawn of the DeadAslan Game Studio 
En Deneysel Oyun KargastFrymore Games 

Kristal Piksel Video Oyun Ödülleri’nin 2021 yılı Kurumsal Sponsoru YTÜ Yıldız Teknopark, T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Telif Hakları Genel Müdürlüğü; Ödül Sponsorları YTÜ Yıldız Teknopark, Hacettepe Teknokent, Zindhu, Alictus, Digi Game, Huawei, Libra, Locpick, Mice, Portuma, Vertigo, VLMedia ve Panteon oldu. Organizasyon sponsorluğunu ise Seti Media, Indieway, Fonbulucu.com, YTU Games Up, The Game Circle ve GIST üstlendi. Türkiye’nin en prestijli oyun mecralarından Bölüm Sonu Canavarı, Oyungezer, LEVEL, Merlin’in Kazanı, Wallbang Live, Mobidictum, Onedio ve İngiltere’den yayınlarını sürdüren Play4.UK ise Kristal Piksel’in basın sponsorları arasında yer aldı.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Fallout 4'ün Kılavuzlu İnteraktif Haritası Yayınlandı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.