Oyun Haberleri

Türkiye’de Oyun Geliştiren İlk Lise Kulübü – TATEL

tatel-banner

Türkiye’nin ilk Oyun Tasarımı ve Programcılığı Kulübü, Tuzla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kuruldu.

Türk oyun sektörü her geçen gün büyüyor. Kurulan şirketler, geliştirilen bağımsız oyunlar ile dünyada adını duyurmuş oyunlar üretmeye başladık. Büyük bir ekonomik hacme sahip olan oyun sektörü, bakanlıkların da şu sıralarda ilgi odağı. Kurulan dernekler ve şirketler ile birlikte eğitim alanında nitelikli eleman yetiştirmek amacıyla da gelişmeler gerçekleştiriliyor. Üniversitelerin Yüksek Lisans, hatta Lisans programlarının ardından Liselerde de topluluklar oluşturulmaya başlandı.

Bunların ilk temsilcisi olan TATEL-OYUN, projelerini geliştirebilecekleri oyun atölyesini kurdular. 19 Eylül 2014 Tarihinde resmi olarak kurulan TATEL-OYUN, okulunda oyun tasarım atölyesi açarak bir ilke imza attı. Amacı tüm liselerde oyun geliştiriciliğini yaymak olan bu kulüp, Oyun Tasarımcıları, Geliştiricileri, Yapım ve Yayıncıları Derneği (OYUNDER) ile ortak çalışmalar yürütüyor.

Muhlacı: “TATEL-OYUN küçük bir adım.”

Kulüple ilgili açıklama yapan Tuzla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Oyun Tasarımı ve Programcılığı Kulübü’nün Kurucusu Sercan Muhlacı, “TATEL-OYUN ihtiyaçtan doğan bir kulüp. Amatör olarak oyun geliştiren biz öğrenciler, okulumuzda faaliyet yürütmek için böyle bir topluluğa ihtiyacımız vardı. Amacımız derslerde oyun geliştiriciliğinin öğretilmesi ve oyun geliştirmek isteyen arkadaşlarımıza yol gösterici olmak. Geliştirdiğimiz projeler ile bu işin çok zor olmadığını, lise seviyesindeki öğrencilerin de bu tür ürünler ortaya çıkarabildiğini göstermek istiyoruz. Ayrıca TATEL-OYUN bizim için küçük bir adımdı. Umarız ki başta meslek liseleri olmak liselerin çoğunda bu kulüp faaliyetleri yürütülür.“ dedi.

tatel-resim

Okullarında En Çok İlgi Duyulan Kulüp

Resmi olarak 103 kişinin üye olduğu TATEL-OYUN, okullarındaki en kalabalık kulüp olma unvanını taşıyor.  Öğrencilerin çoğunluğunu Bilişim Teknolojileri Alanı oluşturuyor. Programlama ağırlıklı eğitim alan öğrenciler aynı zamanda oyun tasarımını konusunda da kendilerini geliştiriyorlar.

TÜBİTAK Bilim Fuarında Oyunu Tanıtacaklar

27-28 Mayıs 2015 Tarihinde okullarında gerçekleştirilecek Bilim Fuarında Oyunu ve Oyun Sektörüyle ilgili sunumlar yaparak öğretmenlere ve öğrencilere, dijital oyun ve bilinçli oyunculuk başlıklarıyla sunumlar gerçekleştirecekler. Tüketici olmanın yanlış olduğunu belirten kulüp üyeleri sektörün üretici tarafında görev almayı amaçlıyorlar.

tatel-oyun

Destek bekliyorlar

Bu faaliyetlerinin sadece TATEL ile sınırlı kalmasını istemeyen kulüp, diğer lisedeki oyun geliştirmeye meraklı öğrencilere, kendi okullarında bu kulübün açılması için çok geçmeden çalışmalara başlamaları gerektiği çağrısında bulundu. Ayrıca sektörde yer alan şirketlerin bu kulüpleri göz ardı etmemesi gerektiğini, nitelikli elemanların bu kulüpler sayesinde artacağını belirttiler.

Tatel oyunun sosyal ağ adresleri:
Facebook Sayfası: https://www.facebook.com/tatel.oyun
Facebook Grubu: https://www.facebook.com/groups/tatel.oyun
Youtube Kanalı: https://www.youtube.com/c/TATELOYUN

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Türk Yapımı Oyun Soldiers of The Universe Oyuncularla Buluşuyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.