Oyun Haberleri

The Last of Us Part 2’nin Maliyeti Ne Kadar?

Elbette Sony ve Naughty Dog firmalarından gelen resmi bir açıklama yok ama üç aşağı, beş yukarı The Last of Us Part 2’nin ne kadarlık bir bütçeyle hazırlandığını bulabiliriz.

Oyunculuk eskiden daha basitti diye anımsıyorum. Bırak duyuru fragmanlarını ya da canlı tanıtımlarını, bazen o oyunla dükkanda karşılaşana kadar varlığından bile haberdar olmuyordunuz. Alıp oynardınız ve yolunuza devam ederdiniz.

Teknoloji geliştikçe ve büyük firmalar, oyunlardan da çok büyük paralar kazanılabileceğini keşfettikçe maliyetler de artmaya başladı. Eve alınabilen bilgisayarlar, konsollar uygun fiyatlara düştükçe beklentiler de artmaya başladı. Haliyle beklentilerin karşılanabilmesi için oyunların geliştirilme süreci yıllara ulaştı. Haliyle o basit ve yalın halinden de uzaklaştı.

Tabii lafım bağımsız oyunlara ya da ufak çaplı firmalara değil. Büyükler liginde oynayanlara söylüyorum bunu. Eurogamer da, The Last of Us Part 2’nin ne kadara mal olduğunu hesaplamak için oldukça kolay bir yol izlemiş. Karşılaştırma yapmış.

The Last of Us Part 2, birçok gecikme yaşayan bir oyun oldu. İlk duyurulduğundan bu yana dört yıl geçtiğini hesap etmemiz gerekiyor. Yani sürekli olarak hummalı bir çalışma ve para akışı vardı. 2015 tarihli Metal Gear Solid V: The Phantom Pain, üç yıllık bir çalışmanın sonucunda ortaya konulmuştu. Konami firmasına gelen fatura 80 milyon dolar civarındaydı.

Günümüzdeki büyük oyunları düşünürsek, Santa Monica Studio, God of War’ı 100 milyon dolara mal etmişti. Çevre detayları, ses işçiliği, hikaye, akıcı oynanabilirlik derken on numara beş yıldızlık bir oyun ortaya konulmuştu.

Üzerindeki ambargosu kalkan The Last of Us Part 2’nin de aynı kalitede bir oyun olduğunu kabul edersek ve uzun süren geliştirilme sürecini de hesaba katarsak 100 milyon dolarlık bir fatura ortaya çıkartılıyor. Ancak bana kalırsa bu işin maliyeti 120 milyon dolara kadar ulaşmış olabilir.

Bu arada FRPNET Ailesi olarak biz henüz The Last of Us Part 2’yi deneyimleyip tecrübelerimizi size aktaramadık. Eğer aranızda deneyip de beğenenler varsa, düşüncelerini bizimle paylaşmayı unutmasınlar. Ayrıca sürpriz kaçıran bulunmayan bir inceleme arıyorsanız da Talha Aynacı‘nın hazırladığı enfes videoya da bakabilirsiniz.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Muhteşem Witcher 3 Heykeli

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Oyunu ps4 proda zorluk aşamalarına göre 4 kere bitirdim.Bazı müstehcen sahneler olmasa iyidi ama inanılmaz grafik ve ses sürükleyicilik var.Eskiden ps1 oyunları oynardık ara sahneler hep kaliteli demo olurdu ,oyuna geçince moralimiz bozulurdu.Şimdi hemen hemen cgi kalitesinde oyunlar görüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.