Oyun Haberleri

Steam, 2021’in En İyileri Listelerini Yayınladı

Valve‘ın oyun platformu Steam, 2021 yılının çok satan, en iyi çıkış yapan, en çok oynanan, en çok kontrolcü kullanılan oyunları listeledi.

Kış İndirimi‘ni devam ettiren Steam yılın son günlerinde klasikleşen En İyiler listelerini oyun severlerle paylaştı. Steam 2021’in En İyileri Listeleri oluşturulurken 1 Ocak 2021 – 15 Aralık 2021 arasındaki veriler baz alındı.

İşte 2021’in en çok satan, en çok oynanan ve daha fazlasından oluşan Steam listesi…

En Çok Satanlar

2021’de Steam’de en çok gelir elde eden 100 oyunun yer aldığı listede bu yıl 6 oyun Pilatin kategorisine girdi. Roket gibi üst sıralara sıçramaların dikkat çektiği bu kategoride; New World, Valheim, NARAKA: BLADEPOINT, Apex Legends, Battlefield™ 2042 ve Dead by Daylight yer aldı.

Listenin üçte birinden fazlasıysa ilk defa “En Çok Satanlar” listesine giren oyunlardan oluştu. Listeye yeni giriş yapanların büyük bir bölümü 2021’de çıkan yeni oyunlardan oluşuyor ancak birkaç tane eski oyun da geliştiricilerinin ve topluluklarının gösterdiği özveri ve adanmışlık sayesinde ilk 100’e girdi.

Geçen yılların en çok satanlarından bazıları da hâlâ Steam’deki başarılarını sürdürmekte. Dota 2, CS:GO
ve Grand Theft Auto V altı yıldır aralıksız olarak platin kategorisinde kalmaya devam etti. Bu oyunları 2021’de de oynamaya devam eden hayranlar için bu bir sürpriz olmadı. PUBG: BATTLEGROUNDS ve Tom Clancy’s Rainbow Six Siege Platin kategorisine dördüncü defa giriş yaptı. Destiny 2 de Steam’de 2019 yılındaki çıkışlarından bu yana üç senedir Platin kategorisinde bulunuyor.

2021’in En Çok Satanları

En Çok Satan Yeni Oyunlar

2021’de çıkan binlerce oyunu analiz eden Steam, çıkışlarının ardından ilk iki hafta içerisinde en çok gelir elde eden 25 yeni oyunu seçti. Yeni Çıkanlar listesinde en çok hangi aylarda çıkan oyunların ilk 25’e girdiğine bakan ekip, geçen yılla da bir karşılaştırma yaptı. Geçen yıla benzer bir şekilde sonbaharda birçok oyun oldukça başarılı çıkışlar yaparken kış aylarında bu durum biraz yavaşladı. Ayrıca, listede 2021’in her ayında çıkan oyunların yer alması da ekibi mutlu etmişe benziyor.

Aylara göre en çok satan 25 yeni oyun

2021’in En Çok Satan Yeni Oyunları

En Çok Oynanan Oyunlar

Ticari başarıya dayanan listelerin aksine, “En Çok Oynananlar” listesinde 15 Aralık 2021’e kadar en yüksek oyuncu sayısına sahip olan oyunlar yer alıyor. Bu listeye yıl boyunca bir noktada 30 binden fazla oyuncuya sahip olan her oyunu eklendi ve sahip oldukları oyuncu sayısına bağlı olarak gruplandı. Önceki yıllarda olduğu gibi ücretsiz hafta sonlarının, çekilişlerin ve diğer normal dışı etkinliklerin neden olduğu ani oyuncu artışları dahil edilmedi.

“En Çok Oynananlar” listesine girebilecek kadar ilgi ve desteğe sahip bir ürün ortaya koymak başlı başına bir başarı. Bunu başaran oyunların binlerce oyuncuyu yönetmesi gerekeceğinden, bu durum geliştiriciler için çeşitli zorlukları da beraberinde getirir. Bu seneki en çok oynanan oyunların bu zorlukların üstesinden gelmek için iki yeni Steam özelliğini kullandığı ortaya çıktı: Steam Playtest ve Steam Next Fest. Bu her iki özellik geliştiricilerin oyunlarını binlerce oyuncuya ulaştırabilmesine, sunucu yükleme testleri yapabilmesine, eşleştirme özelliklerini düzenleyebilmesine imkân sunarken aynı zamanda toplulukta heyecan yaratarak istek listesine eklenme sayılarını artırıyor.

2021’in En Çok Oynanan Oyunları

En Çok Satan Erken Erişim’den Çıkan Oyunlar

Erken Erişim listesi, 2021’de Erken Erişim’den çıkan ve en çok satan oyunları içeriyor. Bu liste, 15 Aralık 2021’e kadar Erken Erişim’den çıkan ve bundan sonra elde ettikleri gelir doğrultusunda seçilen oyunlardan derlendi.

Erken Erişim, 2021’de de Steam’de popüler bir geliştirme modeli olmaya devam etti. Yıl boyunca neredeyse bini aşkın oyun Erken Erişim olarak çıktı. Ancak bu liste Erken Erişim’den çıkan ve oldukça yol katetmiş oyunlardan oluşuyor. Bu oyunlardan bazıları Erken Erişim hedeflerini çok hızlı bir şekilde tamamlarken bazıları da yıllar boyu süren geliştirme süreci boyunca istikrarlı bir şekilde ilerledi. Bu oyunların her birinin kendi hikâyesi ve yolculuğu var ve her biri Erken Erişim’in sunduğu en nadide örnekler.

2021’in En Çok Satan Erken Erişim’den Çıkan Oyunları

En Çok Satan VR Oyunları

En Çok Satan VR Oyunları listesi 2021’de en çok satan sadece VR uyumlu deneyimleri içeriyor. En Çok Satanlar’daki gibi bu listedeki oyunlar da elde ettikleri gelire göre seçildi. Her ne kadar Steam’deki birçok oyun ilave VR modları ve deneyimleri sunsa da bu liste, sadece VR uyumlu deneyimlerle sınırlanarak özel olarak sanal dünya için tasarlanmış oyunları öne çıkarması amaçlandı.

VR kataloğu 2021’de çıkan 500’ü aşkın yeni sadece VR uyumlu oyunla büyümeye devam etti. Bu yeni VR oyunlarının birçoğu, onlarca yeni çıkan oyunun yer aldığı bu senenin En Çok Satanlar listesine girmeyi başardı. Ancak listenin üstündeki oyunlarda bu sene de bir değişiklik olmadı ve sadece tek bir yeni oyun Platin kategorisine girebildi: Into the Radius.

2021’in En Çok Satan VR Oyunları

En Çok Kontrolcü Kullanılan Oyunlar

Bu liste yıl boyunca kayıtlı en fazla kontrolcü oturumuna sahip oyunları içerdi. Listeye giren oyunlar 15 Aralık 2021’e kadar en fazla kontrolcü kullanan tekil oyuncu sayısına sahip oyunlar arasından belirlendi.

2021’de Steam’deki oyun ve oyuncu sayısının artmasıyla birlikte yıl boyunca gerçekleştirilen kontrolcü oturumu sayılarının artması da bir sürpriz olmadı. 2021 boyunca oyuncular ister bir konsol kontrolcüsü, ister uçuş çubuğu ya da bir dans etme yüzeyi olsun milyonlarca farklı cihazı oyunlarına bağladı. Spor türündeki oyunlarda kontrolcü kullanımı her daim popülerdi ancak 2021’de özellikle futbol oyunlarında bu sayı iyice artış gösterdi. EA SPORTS™ FIFA 21 ve devam oyunu FIFA 22 bu senenin Platin kategorisine girmeyi başardı. Ve iki futbol oyunu yetmezmiş gibi bir de eFootball™ 2022 de bu oyunların arasına katılarak Platin kategorisindeki futbol oyunlarının payını yüzde 25’e çıkardı.

2021’in En Çok Kontrolcü Kullanılan Oyunları

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Starcraft: Remastered Sonunda Yayınlandı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.