Oyun Haberleri

Starfield Hakkında Neler Biliyoruz?

Bethesda’nın yeni RYO projesi E3 Fuarı sayesinde ilk defa oyuncularla buluştu. Oyun hakkında kısa bir fragman gördük ancak çok fazla detay paylaşılmamıştı. Bethesda’dan Todd Howard ile yapılan röportaj sonrası Starfield hakkında daha fazla bilgiye ulaşma imkanı sağladık.

E3 Fuarı’nın 2021 ayağı sakin geçiyor diye düşünürken, 13 Haziran tarihinde Xbox ve Bethesda tarafından ortaklaşa yapılan etkinlik, geceye damgasını vurdu. Onlarca oyun tanıtıldı ve birçoğu da yeni nesil konsollarının gücünü kanıtlayacak şekilde hazırlanmıştı. Bazı oyunlar hakkında az bilgi paylaşıldı, bazılarına ise genişçe yer verildi. Ancak etkinliğin en dikkat çeken oyunlarından biri Starfield oldu.

Bethesda’nın açıklamasına göre, stüdyo bu oyun ile 25 yıldır uğraşıyor. Starfield’ın en iyi şekilde yansıtılabilmesi adına, daha önce girişmedikleri bir çapta işe kalkıştıklarını söylüyorlar. Yeni nesil oyun konsollarının güçlenmesi ve PC tarafında güçlü donanımların piyasaya sürülmesiyle birlikte, Bethesda yıllardır hayalini kurduğu Starfield’ı sonunda gerçeğe dönüştürecek.

Starfield için hazırlanan fragmanın ardından, The Telegraph gazetesi Todd Howard ile bir röportaj gerçekleştirdi. Yapılan röportaj sayesinde Starfield hakkında önemli detaylara ulaşma şansımız oldu. Starfield, oyunculara ne sunacakmış, onlara bir bakalım.

Kamera Açısı

Starfield, Bethesda’nın daha önceki oyunlarında olduğu gibi Birincil Göz Kamerasına ve Üçüncü Göz Kamerasına sahip olacak. Oyuncu hangisini kendine daha yakın hissederse o şekilde Starfield’ı deneyimleyebilecek. Daha önce Skyrim ve Fallout oyunlarında bu tercih üzerinden gitmişlerdi.

Uzaylı Irklar

Todd Howard, oyunda birçok farklı uzaylı ırkı olacağını belirtiyor. Yani bomboş bir dünyada gezinen tek kişi olmayacağız. Bu güzel bir haber çünkü daha öncesinde Fallout 76’ya NPC koymayıp büyük tepki çekmişlerdi.

RYO Unsurları Çok Sağlam Olacak

Bethesda hakkında ne kadar atıp tutsak, grafik motorunu ne kadar beğenmesek de RYO konusunda çeşitliliğe önem veriyorlar (Fallout 4 ve Fallout 76 hariç). Skyrim, aradan geçen 10 yıla rağmen halen oyuncuların tekrar tekrar oynadığı ve farklı seçimlerle ilerleyebildikleri bir oyundu.

Starfield da benzer şekilde birçok farklı RYO unsuruna sahip olacak. Karakter görünüşü, karakter özellikleri gibi unsurlar elbette yer alacak. Ek olarak farklı tercihler ve karakterin geçmişini seçme gibi mekaniklere de yer vereceklerini belirtiyorlar. Howard, “Önceki yıllarda yaptığımız oyunlara göre daha sağlam RYO unsurlarına sahip olacak.” açıklamasında bulundu.

Sınırları Zorlayacak

İddialı bir açıklama fakat Howard’a göre oyunda keşfedilebilecek çok fazla yer olacak. Skyrim’de oyuncuların yapmayı sevdikleri detayları alıp daha fazlasını, daha detaylısını Starfield ile sunacaklarını söylüyorlar.

Açık Dünya

No Man’s Sky, Elite Dangerous, Star Citizen gibi Açık Evren değil de, Açık Dünya mantığına sırtlarını dayadıklarını söylüyorlar. Bunu başta belirtmeleri çok mühim. Çünkü oyun bilimkurgu olmasının yanı sıra keşif duygusunu da pekiştirecek bir oyun olacak. Ancak Howard’a göre, oyuncular beklentilerini Açık Evren’den yana kullanmasınlar. Gezilebilecek gezegenler olduğu gibi sadece tek bir şehrin olduğu gezegenlerin de olacağı ancak detaycılık konusunda, bir üstteki maddedeki gibi yaklaşımlarda bulunduklarını belirtiyor.

Yüzlerce Saat

Bunların hepsini bir araya topladığımızda, Todd Howard’ın da belirttiği üzere yüzlerce saat vakit geçirilebilecek bir oyun olacak. Oyuncular, Starfield’a nasıl yaklaşmak isterlerse, o açıdan doyuruculuk sunacağından bahsediliyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Star Trek Adventures ile Uzayda Yolculuk ve Rol Yapacağız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.