Oyun Haberleri

Skyrim ve Diablo 3 Birleşirse: Umbra

umbra-banner

SolarFall Games tarafından geliştirilen Umbra, açık dünyaya dayalı altyapısı ve yenilikçi duruşuyla fazlasıyla ilgi görecek gibi gözüküyor. Yapımcılar oldukça iddialı. Ama destek bekliyorlar.

SolarFall Games yeni kurulmuş bir oyun stüdyosu. Ufak çaplı olmalarına rağmen, ortaya koydukları Umbra fikri oldukça büyük. O kadar büyük ki, ellerinde patlama riski de yüksek.

Umbra henüz geliştirilme sürecinde olan bir RPG oyunu. İzometrik bakış açısıyla oynanabilen Umbra için bir Kickstarter projesi başlatılmış. Oyunun daha da geliştirilebilmesi için 225.000 dolara ihtiyaçları var. Eminim bu bütçe kısa sürede toplanacak ve ortaya unutulmayacak bir oyun çıkarılacak.

O zaman Umbra’nın ne olduğundan bahsedelim. Firmanın geliştiricilerinin resmi açıklamasına göre yapmaya çalıştıkları oyun, Skyrim’in açık dünyası ile Diablo 3’ün mekaniklerini birleştirecek. Ama Umbra’nın bir Hack&Slash oyunu olmaması için çalışıyorlar. Diablo 1’i ilk oynadığımız zaman aldığımız tadın aynısını vermek istiyorlar. Oldukça iddialı bir seçim.

umbra-gorsel-001

Bu iddialı açıklamaları gerçekleştirmek için CryEngine kullanmaya karar vermişler. Oldukça yerinde bir karar. Yeni nesil grafik arayüzünün en iyi temsilcilerinden biri olan CryEngine ile dinamik görüntüler elde edilebiliyor. Partikül efektleri ve ışıklandırma CryEngine ile adeta gerçeğe dönüşüyor.

Oyunun izometrik bakış açısına sahip olması, grafiklerinin idare eder seviyede olacağı anlamına gelmiyor. SolarFall, oyunculara unutamayacakları bir resital yaşatmak istiyor. Bunun için zamanımızın en iyi oyunlarından ilham alarak, grafik ve senaryo bakımından da kuvvetli bir oyun ortaya çıkartacaklar.

Hikaye her ne kadar çok orijinal durmasa da ilgi çekici. Ana karakterimiz eski bir Republic (Cumhuriyet) askeriyken, istemeden de olsa geliştirdiği büyülü güçlerin kurbanı oluyor. Gizlemeye çalışsa da fark ediliyor. Bulunduğu toplum onu öldürmek yerine, üzerinde deneyler yapmaya başlıyor.

Bu uçuk fikirli deneylerden kurtulan karakterimiz kendisini vahşi doğaya atarak hayatta kalıyor. Onu Templars (Şövalyeler) adı verilen gizli bir örgüt, ilahi savaşlarında kullanmak üzere kurtarıyor. Hikayenin geri kalan kısmını da oyunda göreceğimiz söyleniyor.

umbra-gorsel-002

Hikayenin gelişimi ise tamamen oyuncuya bırakılacak. Oyunun Hack&Slash olmayacağı söylense de, sadece yaratık öldürmek isteyen oyuncular bunu yapabilecek. Öte yandan yapacağınız görevlerde kurtaracağınız bir NPC, hikayenin önemli parçalarını tamamlayan bir anahtar görevi görecek. Yani seçim tamamen oyun tarzınıza bırakılmış.

Umbra’nın en güzel yanlarından biri de açık dünyanın sadece gezilecek, görülecek yerler olarak tasarlanmaması. Şimdilik oyun haritasının 4 km2 olacağı belirtiliyor. Proje istediği bütçenin üzerine çıktıkça, harita da büyüyecek. Asıl bahsetmek istediğim nokta ise özgürlük kısmı.

Oyuncular kendi evlerini, aynı Sims oyunlarında olduğu gibi istedikleri gibi dayayıp döşeyebilecekler. Ayrıca arkadaşlarını davet edip bu ev içerisinde şölenler yapabilecekleri de söyleniyor. İlgimi çeken bir diğer kısım ise zırhlar ve silahlar özgürce modifiye edilebilecek. Eğer göğüs zırhının, omuzluklarının farklı olmasını istiyorsanız, bunu yapabileceksiniz. Bu durum silahlar için de geçerli.

Bunca zamandır oyunculara sunulan “simetrik zırh ve silah” kavramı, Umbra ile yıkılmış olacak. Şimdilik bu farklılıklar sınırlı da olsa, daha fazla detayın katılacağı belirtiliyor.

umbra-gorsel-003

Umbra’nın merkezine oturan bir diğer konu ise Apocalyptic Form. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi karakterimizin bazı büyülü güçleri var. Bu güçlerden biri ile kendimizi cehennemden gelmiş bir varlığa dönüştürebileceğiz. Aynı silah ve zırhlarda olduğu gibi Apocalyptic formun nasıl olacağına karar vermek, tamamen oyuncunun elinde olacak. İsterseniz bir gölge, isterseniz kanatlı bir zebani olabileceksiniz. Bu sayede her oyuncu farklı güçler sergileyebilecek.

Şu an ortaya koyulan fikirler oldukça iddialı. Multiplayer eklentisinin, Kickstarter’dan gelecek para ile bağlantılı olduğu belirtiliyor. İstenilen bütçenin üzerine çıkılırsa, Multiplayer seçeneğe de ulaşılabilecek.

Açıkçası Umbra, şu hali ile bile beni fazlasıyla etkiledi. Özellikle CryEngine’in sağladığı görüntüler büyüleyici gözüküyor. Farklı karakterler ortaya koyabilme fırsatı ile oyununun tekrar oynanabilirliği artmış durumda.

Şimdiden büyük bir beklenti oluşturuldu. Umuyorum ki, ortaya güzel bir iş çıkartılır. Planlarda bir değişiklik olmazsa, Umbra’yı Ekim 2016 tarihinde oynayabileceğiz.

Oyuna destek olmak için Kickstarter sayfasını ziyaret edebilir ya da Steam Greenlight için yeşil ışık yakabilirsiniz.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  HEX: Shards of Fate Oyununa PvE İçeriği Geliyor

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. güzel oyunmus harbiden linux icinde cikicak olmasi ayri bir arti hemde 9$’a oyunu satin aliyormussun oda ayri bir güzel. 28 gün var hedefe daha toplayabilirler parayi insallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.