Oyun Haberleri

Return to Monkey Island Eleştirileri Yapımcıların Tadını Kaçırdı

Yeni çizim tarzı nedeniyle Return to Monkey Island eleştiri toplamıştı. Ancak bazıları kantarın topuzunu kaçırıp serinin yaratıcısı Ron Gilbert’a kişisel hakaretlerde bulunmuş. Gilbert karşılaştığı negatif yorumlar karşısında artık oyun hakkında konuşmayacağını açıkladı.

Eleştiri odağı olan Return to Monkey Island'dan bir kare
Biz Monkey Island’a dönüş için heyecanlanmıştık oysa ki.

Klasik macera oyunu serisi Monkey Island’ın (serinin yaratıcısı Ron Gilbert’ın 1992’den beri ilk defa seriye döndüğü) yeni oyunu Return to Monkey Island geçtiğimiz günlerde duyuruldu. Oyunda hepimiz gibi yaşlanmış Guybrush Threepwood’un yeniden maceraya atılacak. Yapımcılar, ayrıca macera oyun tarzını modern zevklere göre güncelleme sözü verdi. Bununla beraber oyunun fragmanı yeni bir görsel tarz gösteriyordu. Bu yeni tarzın beğenenleri olduğu gibi beğenmeyenleri de çok oldu.

YouTube player

Eleştiri ile Hakaret Arasında

Ancak yeni tarzı beğenmeyen bazıları, fikrini belirtmekle kalmamış. Bazı “fanlar”, Ron Gilbert’a ve yapımcı Terrible Toybox’a hakaret ve kişisel saldırıda bulunmuş. Ron Gilbert gelen tepkiler karşısında blogunda yorumları kapatıp şöyle bir açıklama yaptı:

Yorumları kapatıyorum. İnsanlar bu noktada sadece zalimlik yapıyorlar ve kişisel saldırıda bulunan yorumları silmem gerekiyor. Oyun harika ve ekipteki herkes oyunla gurur duyuyor. Oynayıp oynamamak size kalmış, ama başkaları için oyunu mahvetmeyin. Oyun hakkında blogumda daha fazla yazı yazmayacağım. Paylaşmanın bütün keyfi gitti.

Gilbert’ın yorumu üzere, 1997’den beri Guybrush’ı seslendiren Dominic Armato Twitter’da oyunu ve yapım ekibini savunup şunu ekledi:

Monkey Island’ın her ne olmasını istiyorsanız, biraz risk alıp şunu önereceğim: Yapımcılar için oyunu yapmayı bir zevk değil de külfete çevirmek, oyunun hiçkimse için bir şey olmamasını sağlamanın en garanti yolu.

Monkey Island serisini “büyüklerimden” duyup 2010’larda Remastered versiyonlarını oynamış biri olarak bu konuda hislerim karışık. Yeni oyunun görsel tarzı alışılmadık, insanların bunu beğenmemesini anlayabiliyorum. Bence bu tarz, ilk oyunların pikselli tarzını modern grafiklerle yeniden hayal etmiş gibi. Başta alışmam zaman alsa da beğendim. Ama fikriniz ne olursa olsun, ilk Monkey Island’ı yapmış insanlara, sırf bir fragman beğenilmedi diye öfke ve hakaret yağdırmak hoş gelmiyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Return to Monkey Island eleştiri sizce de yerinde mi? Yoksa fanlar serinin yaratıcısına haksızlık mı ediyor?

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.