Oyun Haberleri

PlayStation Showcase Fırtına Gibi Geçti

God of War, Spider-Man 2, KOTOR… PlayStation cephesi yavaştan üzerindeki ölü toprağını atmaya başladı gibi duruyor.

Dün akşam gerçekten çok heyecanlı bir PlayStation Showcase izledik. Insomniac‘ın gövde gösterisinden Darth Revan‘ın gölgelerin ardından çıkışına, Kratos‘a ve “The Boy‘a” uzanan etkinlik yaklaşık 1 saat sürdü, bol duyurulu ve bol remasterlı geçti. Yeni IP sayısıysa maalesef hala çok az. Stüdyolar eski oyunları üzerinden ilerleyip güvenli sularda yüzmeye devam ediyor. Bu durumu göz ardı edersek PlayStation severleri büyük ölçüde tatmin eden bir Showcase izledik diyebiliriz. Dilerseniz gelin sırayla tüm duyurulara bir göz atalım.

Varan 1: Star Wars: Knights of the Old Republic Remake

YouTube player

2003 çıkışlı ilk KOTOR hala oyun tarihinin en iyi RPG’lerinden biri olarak görülüyor. Günümüzde bile hala “benim” diyen çoğu RPG’ye nal toplatıyor kendisi, RPG severler için en kıymetli yapımlardan. Biz yıllardır “Remaster yapsanız da yeter ya” derken PlayStation hiç beklemediğimiz yerden vurdu ve açılışı KOTOR Remake duyurusuyla yaptı. PlayStation 5 Exclusive olarak çıkacak olan Remake Aspyr tarafından geliştirilecek. Aspyr Star Wars’a yabancı bir stüdyo değil, Jedi Knight serisinin de geliştiricileri arasındaydı. Üstelik KOTOR Remake için orijinal oyunda görev alan pek çok ismi de bünyelerine katmışlar. Ne kadar tecrübeli olurlarsa olsunlar çok büyük bir sınav olacak onlar için. Çıkış tarihi henüz net değil ama yapımın çok erken safhalarındalarmış henüz. Aman aceleye getirmesinler de eskisinin ağırlığını taşıyabilen güzel bir oyun oynayalım.

İlgili Makaleler

Varan 2: Project Eve

YouTube player

Japonya menşeli Shift Up tarafından geliştirilen Project Eve‘e de detaylıca bakma şansı bulduk. İlk duyurusu 2019’da yapılan oyunda Devil May Cry tarzı Hack & Slash mekanikleri öne çıkıyor. Hikayemiz, Na:tives adında işgalci bir uzaylı ırkı tarafından ele geçirilen gezegenimizi geri almak için çabalayan ana karakter Eve üzerinden gidecek. Bol kılıçlı bol kanlı ve bol aksiyonlu duruyor kendisi. Çıkış tarihi ilerleyen dönemde duyurulacakmış.

Varan 3: Forspoken

YouTube player

Square Enix‘in bir süredir Project Athia kod adıyla geliştirmekte olduğu Forspoken da Showcase’in öne çıkan yapımlarındandı. Fragmanda hikayeye daha yakından bakma şansı yakalıyoruz. Normal bir yaşam süren ana karakterimiz Frey, kendini bir anda Athia’da buluyor ve olaylar gelişiyor. Kanımca izlediğimiz yapımlar içinde PlayStation 5’in gücünü en iyi gösteren oyundu Forspoken. Square Enix zaten son yıllarda hiç kötü iş çıkarmadı desek yeridir (tahtaya vuralım). Epey heyecanlandırdı beni, oynanışı ve görselliğiyle epey sağlam bir iş gelecek gibi duruyor. Çıkış tarihi de duyuruldu: Oyun 2022 Mart ayında PlayStation 5 Exclusive olarak çıkacak ve en az 2 sene Exclusive olacak. Kesinlikle yakın takibe alınması gerekenlerden.

Varan 4: Marvel’s Wolverine

YouTube player

Insomniac Showcase’e damga vurdu dersek kimse itiraz edemez sanırım. Spider-Man 2 duyurusunu zaten bekliyorduk (birazdan ona da geleceğim) ama Wolverine görmek ciddi anlamda sürpriz oldu. Biliyorsunuz, Marvel’s Spider-Man ile büyük sükse yapmıştı Insomniac. Kendisi PlayStation 4 neslinin en iyileri arasında yer alıyor hala. Şimdi ondan çok daha farklı tonda bir kahramanı işlemek gerçekten büyük cesaret. 45 saniyelik çok kısa bir teaser ile duyurulan Marvel’s Wolverine’in çıkış tarihi ile ilgili herhangi bir bilgi yok ama Marvel – PlayStation iş birliği uzun yıllar devam edecek gibi duruyor.

Varan 5: Marvel’s Spider-Man 2

YouTube player

Gelgelelim Insomniac’ın 2. bombası Spider-Man 2‘ye. Miles Morales ve Peter Parker‘ı omuz omuza çarpışırken gördük fragmanda. Oyunun ana kötüsünün de filmlerde pek iyi işlenemeyen Venom olacağı açıklandı. İlk oyunun kreatif direktörü Bryan Intihar ve yönetmeni Ryan Smith 2. oyunda görev almaya devam edecekmiş. Çıkış tarihi de duyuruldu 2023 yılında çıkacak kendisi. Insomniac’ın önümüzdeki 2 sene Spider-Man 2’yle ilgileneceğini düşünürsek Wolverine’i en erken 2024’de görebileceğiz gibi duruyor. Biz sizden razıyız Insomniac, canınız sağ olsun…

Varan 6: God of War: Ragnarok

YouTube player

Çoğumuzun bu Showcase’i dört gözle bekleme sebebi olan Ragnarok, “Assolistler en son sahneye çıkar” diyerek finalde arz-ı endam etti. Ergen Atreus’un atarları ve Kratos Baba’nın özlü sözleriyle açılan fragmanda bol bol aksiyon ve oynanış görme şansı yakaladık. Önceki oyunda da yer alan Freyja, Mimir ve sonunda ucundan gözüken Thor’un çekici de oradaydı tabii. Adalet tanrısı Tyr’i de gördük, muhtemelen Kratos’la iş birliği yapıp Ragnarok’u durdurmak için mücadele edecek. İflah olmaz bir Kuzey Mitolojisi sevdalısı olarak heyecanlandım ben ama açık konuşalım, oynanış ve görsellik açısından önceki oyundan pek fark yok gibi duruyor. Önümüzdeki sene çıkacağı açıklanmasına karşın hala üzerinde çalışılması gereken şeyler var gibi. Net çıkış tarihi de verilmedi, şahsen yine erteleme gelebilir diye düşünüyorum o yüzden. Neyse, en azından fragman gördük ya bu da bir şeydir.

PlayStation Showcase’de bunların yanında irili ufaklı pek çok duyuru yapıldı, onlara da şöyle bir göz gezdirmiş olalım:

  • Uncharted 4 ve Lost Legacy‘nin PC’ye çıkacağı kesinleşti, PS5 sürümleri de çıkacak.
  • Alan Wake‘in tüm platformlar için Remaster’ı geliyor. Üstelik çıkış tarihi çok yakın: 5 Ekim 2021. Remedy, Control’un sonunda Alan Wake 2’nin geleceğini ucundan çıtlatmıştı. Belli ki öncesinde oynamayan herkese ilk oyunu da tattırmak istiyorlar.-
  • Deathloop ve Guardians of the Galaxy‘den yeni fragmanlar geldi.
  • Ha, bir de GTA V’e PS5 yükseltmesi geliyormuş (biliyoruz, bıktınız, biz de bıktık).

Uzun lafın kısası yeni IP açısından kıt, beklenen oyunlar açısından oldukça heyecanlı bir Showcase izledik dün akşam. Çoğu oyunun çıkış tarihine daha var ama Exclusive kanadında zayıf çıkış yapan PlayStation 5 yavaş yavaş yolunu bulacak gibi duruyor. Bir sonraki Showcase için takipteyiz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.