Oyun Haberleri

PlayStation 5’in Geriye Dönük Uyumluluğu Kısıtlı Olacak

Sony’nin merakla beklenen yeni nesil oyuncu konsolu PlayStation 5, sadece belli başlı PS4 oyunlarına geriye dönük uyumluluk sağlayabilecek.

Bu konu aslında bir haber olmaktan çok bir sızıntıyla beraber geldi. Ubisoft’un resmi web sitesine bağlı destek sayfası üzerinde açılan bir başlıkla beraber, PlayStation 5’in eski nesillerdeki oyunları için geriye dönük uyumluluk sağlanmayacağı anlaşıldı.

Sony, tam olarak neyi gizlemeye çalışıyor anlayamıyorum ama PlayStation 5 konusunda inanılmaz ketum davrandıkları bir gerçek. Buna ek olarak daha önceden yaptıkları açıklamaları da belli aralıklarla değiştirmeye başladılar.

İlgili Makaleler

İlk olarak PlayStation 5’in, en çok oynanan 100 PS4 oyununa destek vereceği açıklanmış fakat bu bilgilendirme sonrasında geri çekilmişti. Oyunculardan gelen tepkilerden sonra bu sayı bir anda 4.000’nin üzerine çıkmıştı. Fakat bu 4.000 içerisinde PS3, PS2 ve PS1 oyunları var mıydı?

Anlaşılan o ki PlayStation 5 sadece bir önceki neslinin oyunlarına destek verecek. Ubisoft’un destek sayfasındaki başlıktan, ki sonrasında geriye dönük uyumlulukla olan bilgilendirme kısmını kaldırdılar, bunu anlıyoruz.

Ek olarak tüm PlayStation 4 disklerinin de tam randımanlı çalışamayacağı düşünülüyor. Yeni nesil teknoloji ve eski serilere uygun üretilmiş disklerin frekans uyuşmazlığı olabileceği söylenmekte. PS4 ve PS5, bilgisayar mimarisi ile inşa edilmiş iki konsol olması da biraz kafaları karıştırıyor. Eskisinde çalışan, yenisinde de çalışır düşüncesi aslına bakarsanız oldukça mantıklı.

Bir diğer düşünceyse eski nesil oyunların, ülkemizde şu an için geçerliliği olmayan PS Now arayüzü üzerinden sunulabileceği yönünde. Ancak dediğim gibi bu özellik birçok ülkede çalışmamakta. Belki PS5 ile birlikte PS Now arayüzünü de elden geçirip herkese uygun hale getirebilirler.

Bu sızıntıyla ya da yanlış bilgilendirmeyle alakalı ne Ubisoft tarafından, ne de Sony tarafından bir açıklama yapılmadığını da hatırlatmak isterim.

Madalyonun öteki yüzünde olan Microsoft ise orijinal Xbox konsoluna kadar hem diskli hem de dijital olarak geriye dönük uyumluluk sağlayacağını iddia etmekte. Ancak son dakikada bu fikirleri değişir mi, onu da göreceğiz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  2020’de Twitter’da Oyunlarla İlgili 2 Milyardan Fazla Tweet Atıldı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.